dental fobi nedir
18 Oca, 2022

İnsanlarda bazen farklı nedenlerden kaynaklı olarak dişçiye gitme korkuları bulunuyor.  Bu durumun tıbbi bilimde adı dental fobi olarak adlandırılıyor. Halk arasında ise bu korkunun adı; dişçi korku olarak bilinir. Özelliklede geçmiş dönemlerine olumsuz bir dişçi durumlarını yaşayanlar; bu korkuyu sıklıkla yaşamaktadırlar.

İnsanlar ve ağız sağlıkları için dişçiye düzenli olarak bir dişçiye gitmek zorundalardır. Fakat dişçi korkularından kaynaklı olarak da gitmek istemezler. Bu iki durum arasında kalındığı zaman ise; kişide dental fobi oluşuyor.

Günümüzdeki pek çok kişi dişçi korkusu durumunu yaşamaktadır. Genel olarak dişçiden korkma nedenleri olarak şunlar sıralanabilir;

 • Diş tedavisi sırasında az anestezi kullanımından kaynaklı olarak ağrıların yaşanması
 • Diş tedavi için kullanılan iğnelerin acıtması
 • Diş kontrolleri sırasında hasarlı dişin ağrıması
 • Diş etlerinin hassas yapısından kaynaklı olarak dişi yapılan müdahalelerden etkilenmesi
 • Diş tedavisi sırasında kullanılan aletler
 • Geçmiş dönemlerde yaşanılan olumsuz dişçi deneyimleri

Günümüzde sağlık açısından dental fobi yenilmesi gereken bir durumdur. Peki dişçiden korkanlar; bu durumu nasıl yenebilirler?

 • Deneyimine güvendiğiniz bir diş hekimi ile birlikte çalışmak gerekiyor
 • Diş tedavisi sırasında anestezinin uyuşturacağını benimsenmesi gerekir.
 • Diş tedavilerinin gerçekleşmemesi durumunda ciddi sorunların yaşanacağının bilincine varılmalıdır.

Dental Fobi Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde pek çok dental fobiye sahip kişiler; fobilerinin farkında değildirler. Bu durumu anlamaları için öncelikle birkaç dental fobi belirtileri kendilerinde bulunması gerekiyor. Genel olarak bu durumu kendileri karar verebilirler. Uzmanlara göre bazı dişçilerden korkma belirtileri şunlardır;

 • Diş tedavisi öncesinde; diş tedavisini düşünerek uykusuz kalmak
 • Dişçilerden yer alan bekleme salonlarında beklerken zorlanmak
 • Diş tedavisi işlemi devam ederken zorluklar yaşamak
 • Çeşitli bahaneler ile birlikte diş tedavisi ertelemek
 • Dişçi korkusu ile yüzleşmek genellikle kolay olmuyor. Bu yüzden de diş tedavisi öncesinde genel dental fobi belirtileri çeşitlerini öğrenmekte fayda vardır.

Diş hekimleri bu konuda hastalarını anlayışlı olmaları gerekiyor. Çünkü diş hekimlerinin genel tedavi sürecinde genel tavırları ve hareketleri hastayı oldukça etkiler. Genel olarak hastalara yaptıkları işlemleri anlaşılır bir şekilde açıklamaları hastaları rahatlatır. Bazı uzmanlara göre dental fobi belirtileri özelliklede diş hekimleri ile birlikte yenilir.

Dental Fobi Nasıl Tedavi Edilir?

Kendilerinde dental fobi teşhisi kesinleştiği kişiler; vakit kaybetmeden bu konuda tedavi çeşitlerini araştırması gerekiyor. Genel olarak bakıldığında dişçiden korkma durumu; psikolojik bir durumdur. Bu yüzden de tedavi içinde psikolojik destek alınması gerekiyor. Fakat psikolojik desteğe fobi çok ilerlediği zamanlarda gerek duyulur. Psikolojik destek öncesinde ilk olarak; dişçiden korkma durumunun hangi aşamada olduğu belirlenmesi gerekiyor.

Dental fobi durumu eğer başlangıç seviyesinde ise; kişi ise dilerse bu konuyu kendisi yenebilir. Bu durum biraz zaman alsa da etkili bir yöntemdir. Özelliklede kişi kendisine neden korktuğunu sorması gerekiyor. Burada esasında temel görev kişinin kendisine düşmektedir. Yani kişi, neden dental fobinin etkisi altında olduğunu pozitif bir şekilde düşünmeye başladığında, tedaviye de başlanmış olacaktır.

Günümüzde dental fobi hastaları özelliklede diş hekimleri ile olumlu ilişkiler kurması gerekiyor. Çünkü kurulan iletişim gücü ile birlikte dişçiden korkma durumu günden güne azaldığı fark edilecektir. Dentel fobinin tedavi edilmesi süreci son derece hassas bir süreci de beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı bu tür tedavilerin başarılı bir şekilde sonuçlanması için mutlaka alanında uzman olanlardan destek almak da şarttır!

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.