Diş Törpüleme Nedir
18 Oca, 2022

Diş törpüleme nedir? sizler de bu konuda merak ettiğiniz her şey yazımızdan öğrenebilirsiniz. Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen bu işlem, dişlerde oluşan estetik problemlerin giderilmesini ve bunun yanında diş sağlığı ile ilgili rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Diş törpüleme işlemi genel olarak yetişkinlere uygulanır ve çocuklar için önerilmez.

Diş Törpüleme Neden Yapılır?

Diş törpüleme işleminin gerçekleştirilmesinde çeşitli etkenler öne çıkar. Bu nedenle gerekli görülmesi halinde dişlerin uzman bir diş hekimi tarafından törpülenmesi gerekir. Diş törpüleme işleminin nedenleri ise aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

  • Dişler üzerinde meydana gelen tabaka gibi durumlar
  • Dişlerin ağızda olması gerekenden fazla uzun ve büyük olması
  • Dişlerde kırık oluşumu
  • Dişlerin yamukluk olması
  • Dişler arasında boy farklılıkları

Diş Törpüleme Nasıl Yapılır?

Diş törpüleme işleminde ilk olarak uzman hekim tarafından ağızda ve dişlerde detaylı bir inceleme yapılır. Bunun ardından törpülenecek diş için ağız filmi çekilir. Daha sonra ağızda uyuşturma işlemi yapılarak uzman hekim tarafından törpüleme gerçekleştirilir. Törpüleme yapılacak olan diş diğer dişlerle uyumlu bir hale gelene kadar ya da var olan rahatsızlık giderilene kadar törpüleme işlemi devam eder.

Diş Törpüleme Dişlere Zarar Verir Mi?


Diş törpüleme işlemlerinin uzman bir doktor tarafından yapılması öncelikli hususlar arasında yer alır. Çünkü doktor kontrolü dışında yapılan işlemler, dişlerde oldukça yüksek oranda kayıplar yaşanmasına neden olur. Hatta daha ileri bir seviye olarak diş kayıplarına dahi yol açabilir.

Diş törpülemenin çok sık yapılması diş yapısında bozulmalara neden olur. Tabi bunun yanı sıra törpüleme işleminin tüm dişlere uygulanmaması da önemli bir konumda yer alır. Bunun nedeni törpüleme sırasında dişlerin daha hassas bir yapıya kavuşmasıdır.

Diğer yandan diş törpüleme işlemi asla çürük dişler için yapılmaz. Aynı zamanda dolgulu dişler için de bu işlemin uygulanması sakıncalıdır. Bunların yanı sıra törpüleme işleminin aynı anda tüm dişler için yapılması tavsiye edilmez. Çünkü dişlerde hassasiyet oluşacağından yemek yeme ya da diğer işlemler sırasında çeşitli sıkıntılar yaşanabilir.

Diş Törpüleme İşlemi Sonrası


Diş törpüleme sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerin başında dişlerin korunması gelir. İşlem sonrasında bir süre kadar sert yiyeceklerin tüketilmemesinde yarar vardır. Ayrıca işlem sonrasında uzman hekim tarafından tavsiye edilen diş macunlarının kullanılması gerekir. Bunun yanında dişlerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin de alınmasında fayda vardır. Gerekli vitamin ve minerallerin alınmaması halinde dişler zayıflar. Bunun arkasından ise diş sağlığı bozulabilir.

Bunların yanı sıra diş törpüleme işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise dişlerin her gün düzenli olarak fırçalanmasıdır. Törpüleme işlemi sonrasında dişleri aksatmadan fırçalamak diş sağlığının korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yapılan işlemin pekiştirilmesinde etkili sonuçlar ortaya koyar.

Diş Törpüleme İşlemi Sırasında Acı Hissedilir Mi?
Diş törpüleme işlemi genel olarak lokal anestezi altında yapılır. Bu sayede törpüleme sırasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Ayrıca işlem sonrasında da herhangi bir şekilde ağrı ya da acı hissi meydana gelmez. Bazen çok hafif derecede hissedilse dahi kısa bir zaman içerisinde kendiliğinden yok olur.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.