Diş Estetiği Nedir
18 Oca, 2022

Dişler dış görünüşün önemli bir unsuru olarak karşımıza çıkıyor. İyi ve sağlıklı dişlere sahip olmak çok önemlidir. Genel görünüşte bir problem yaşanması oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Bunun giderilmesinde etkili olan diş estetiği nedir? Farklı uygulamaların içinde olduğu ve dişleri istenen forma sokma işlemlerinin genel ismidir. Estetik kaygıların yanı sıra sağlıklı diş yapısı için de bu uygulama yapılmaktadır.

Uygulamada kullanılacak yöntemler ise birbirinden farklı olmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağına kişinin ağız ve diş yapısına bakılarak karar verilir. Sosyal hayatta özgüvenli bir şekilde yer almak için diş faktörünün arka plana atılmaması önem taşıyor. Sohbet esnasında kötü dişler yaratılmak istenen estetik algıyı olumsuz etkiliyor.

Sağlıklı iletişim içinde sağlıklı ve iyi görünen dişlerin büyük önemi vardır. Diş sorunları doğuştan oluşan veya sonradan dış etken kaynaklı olabilir. Bozuk diş yapısına sahip insanlar ömürlerinin sonuna kadar böyle yaşamak zorunda değil. Diş estetiği uygulamasından faydalanarak temiz ve sıralı dişlere kavuşmak mümkündür. Bu işlemlerde en çok kullanılan uygulamalardan biri de implant oluyor.

Yapay bir diş kökü olan implantın titanyumdan üretimi yapılmaktadır. Malzeme olarak titanyumun kullanılmasının sebebi insan bedenine uyum sağlama özelliği ve güçlü olmasıdır. Ayrıca ağızda değişik tatların oluşmasını da önlemektedir. Diş eksikliği sorunlarında bu işlem kalıcı ve etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Kökün yerleştirilmesinin ardından dişlerin tasarımı ve oturtulması gerçekleşir. Günümüz koşullarında diş estetiği konusunun sıklıkla karşımıza çıktığını ifade etmek de mümkün olur. Bu kapsamda diş estetiği yaptırmak ne kadar sürer? İşte yanıtı merak edilen sorulara verilen ayrıntılı yanıtlar!

Diş Estetiği Yaptırmak Ne Kadar Sürer?

Tıp dünyasındaki gelişmelerle doğru orantılı olarak uygulamaların süresi de kısalmış durumdadır. Tedavinin süresini ve sürecini belirleyen en önemli unsur kişinin diş yapısı ile bozukluğun derecesidir. Bazı durumlarda tek seansta da işlemler bitmekte ve kişi yeni ve estetik dişlerine kavuşuyor. Porselen dolgu, köprü uygulaması ve yaprak porselen uygulamaları duruma göre tek seansta bitebilen işlemlerdir.

Dişlerde kötü görüntüye sebep olan bir diğer etken de sararma problemidir. Diş estetiği nedir sorusu kapsamında renk uygulamaları da bulunmaktadır. Sararma ya da orijinal rengin kaybolması durumunda diş beyazlatma seçeneği sunulmaktadır. Kısa ve etkili bir işlemdir. Ancak sonrasında sorunun tekrarlamaması için özen göstermek gerekiyor. Sigara, çay ve kahve dişlerde sararmaya en çok neden olan şeylerdir.

Diş beyazlatma işlemlerinin zararlı olup olmadığı merak edilen unsurların başında geliyor. Ancak bu uygulama oldukça masum olup bir zararı bulunmuyor. Hatta bazı özel teknikler kullanarak insanların evde kendilerine uygulayabileceği beyazlatma seçenekleri de bulunuyor. Başarılı bir sonuç alabilmek için en doğru şey alanında uzman bir hekimle çalışmaktır. Özellikle son zamanlarda diş estetiğinin ne zaman yapılmasının gerekli olduğuna dair etkili bir araştırma içerisinde yer alanlar vardır.

İlgili Haber : Diş Eti Büyümesi ve Nedenleri Nelerdir

Diş Estetiği Ne Zaman Gereklidir?

Düzensiz ve özensiz ağız bakımı diş ve diş etlerinde çeşitli sorunlara neden oluyor. Diş etlerindeki iltihaplanmanın tedavisi büyük önem taşımaktadır. Dişlerinizle ilgili bir konuda hassas olmakta yarar vardır. Görünüme olumsuz etkisi olan bir şey de gülerken diş etlerinin çok görünmesi sorunudur. Bu sorun, gülümseme tasarımı sonrası fazlalıklar belirlenerek cerrahi operasyonlar sonucunda çözülür. Böylece yeni bir gülüş tasarımının uygulanması da mümkün olur.

Konuşurken ya da gülerken kötü bir görüntüye neden olan her durum için işlem yaptırmak mümkündür. Kişinin özgüvenini ve sosyal hayatını tehdit eden unsurların ortadan kaldırılması noktasında diş estetiğinin önemi büyüktür. Diş çarpıklığı da insanları rahatsız eden bozukluklardan biridir. Bunun düzeltilmesinde diş teli uygulamasına gitmek mümkün. Bu işlem biraz daha uzun olabilmektedir.

Diş etlerinin rengi konusunda da hekime başvurabilirsiniz. Koyu kırmızı diş etlerinde lekelerin oluşması durumunda diş estetiği talep edebilirsiniz. Peki, diş estetiği nedir? Geniş bir tanımı olmakla birlikte kişinin diş görüntüsünü düzeltmek için talep ettiği işlemler bütünü olarak değerlendirilebilir. Tüm bu işlemler acısız olarak kısa sürelerde gerçekleştiriliyor. Elbette ki profesyonel bir düzeyde diş estetiğinin yapılıyor olması; beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Diş Estetiği Faydaları Hakkında

Yapılan işlemlerin hastalar üzerinde fiziksel ve psikolojik olmak üzere onlarca etkisi bulunmaktadır. Dişleriniz için en doğru tedaviyi aldığınızda elde edeceğiniz bazı faydalar var. Bunların başında da yüzünüze uygun bir diş tasarımına sahip olmak geliyor. Dişlerin uzunlukları birbirileriyle eşit hale gelir ve görüntü kusurları kapatılır.  

Sanıldığının aksine diş estetiğinde yalnızca görüntüye odaklanma gibi bir durum söz konusu değildir. Seçilecek tedavi biçimine göre, diş iltihaplarının önüne geçilerek hasta ağız bakım bilinci kazanır. Kişinin estetik kaygılardan arındırılmasıyla birlikte özgüven artışı görülmektedir. Bu da sosyal faaliyetlere daha çok katılma ve toplumla barışma olasılığını arttırıyor. Diş kayıpları engellenirken eksilen dişler için fonksiyonel çözümler de sunulmaktadır.

Sağlık alanında en çok tercih edilen alanlardan biri olan diş estetiği nedir? Farklı yöntemlerin kullanıldığı farklı amaçlar doğrultusunda yapılan işlemlerdir. Diş hekimleri ve cerrahlarının bu süreçte etkinliği de önemlidir. Kişinin uzmanlığı ve tecrübesi alınan sonucun kalitesinde büyük önem taşıyor. Doğru uygulama yapıldığında iyi bir görünümün yanı sıra ağız içindeki çeşitli problemler de sona erecektir.

Leave A Comment

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.