Diş Röntgeni Hakkında Merak Edilenler Nelerdir
18 Oca, 2022

Diş sorunları yaşayan kişilere çoğu zaman doktorlar diş röntgeni çektirmesi gerektiğini söylemektedir. Bu nedenle diş röntgeni hakkında merak edilenler çok fazladır. Diş hekimliğinde diş sorunlarını anlamak amacıyla kullanılan ışık yahut aynalar çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Diş sorumlarını bu ayna ya da ışıklar kaynağı ile çözemeyen doktorlar ise genellikle diş röntgeni çektirilmesinler yanadır.                        

Daha çok çene kemiklerinde oluşan sorunların çözümlenmesi amacıyla kullanılan bu diş röntgen yöntemi ise tüm problemleri tespit edebilmeyi sağlamaktadır. Özellikle diş tedavileri söz konusu olduğu zaman teknolojik cihazların etkili bir düzeyde kullanıldıkları bilinmektedir. Diş röntgenleri de diş tedavilerinde etkili bir düzeyde kullanılan teknolojik cihazlar arasında yer almaktadır. Diş tedavilerinin

. Ayrıca çocuklarda oluşan diş çürük ağrı nedenleri şikayeti ile doktora gelinmesi durumunda vazgeçilmez teknolojik cihazı olarak karşımıza çıkan diş röntgeni nedir, nasıl tanımlanır? İşte ayrıntılar!

Diş Röntgeni Nedir?

Diş kemiklerinde sorun çıkmasıyla doktora giden kişilerin çoğu zaman diş röntgeni çektirmesi gerekebilmektedir. Ya da diş hekimliği tarafından problemin kolay şekilde tespit edilmemesi durumunda doktorlar diş röntgenini çektirilmesinden yanadırdiş çürüklüğünün başlangıç kısmını öğrenilmesi amacıyla da diş röntgeni çektirmek gerekebiliyor.

Ayrıca dişlerse oluşan absenin tespit edilmesi içinse diş röntgeni yapılmaktadır. Diş çenesinde yahut dişlerde bulunan yapı bozukluğu tespiti yapılmak amacıyla da bu diş röntgeni gerekmektedir. Dişlerde bulunan kist ya da tümör diş röntgenleri tarafından öğrenilebilmektedir. Bu diş röntgeni çekilirken çocuklara ya da yetişkinlere herhangi bir radyasyonun zararları bulunmamakta aksi halde yararı bulunduğu da belirtilmektedir. Tam da bu noktada diş röntgenlerinin nitelikli bir şekilde tedavi sürecine olumlu katkı sunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Benzer İçerik: Bebeklerde Diş Eti Apsesi Neden Olur

Diş Röntgeni Ne İşe Yarar?

Dişlerde bulunan sorunların ya da diş yapı bozukluğu gibi birçok sorunların gözle görülür şekilde tespit edilmemesi durumunda diş röntgeni çekilmektedir. Bu diş röntgenleri sayesinde ise bir çok diş sorunlarının kolayca tespit edilmesini sayesinde doğru tedavi sonucunu da sağlamaktadır. Ayrıca bu diş röntgenlerinin çocuklara zarar verilip, verilmediği de çok fazla merak konusudur. Ancak bu röntgen sonucunda oluşan radyasyon çocuklara zarar vermemektedir. Bu noktada diş röntgeninin kullanımı sırasında dikkatli davranmak da şarttır!

Diş röntgenlerin ise birden fazla seçenekleri bulunmaktadır. Temel bakımından iki seçeneklerden biri dişin iç kısım röntgen seçemedi olurken ikincisi ise dişin dış kısmını çeken diş röntgenidir. Genel yapısı ile ağız içine giren makine sonucunda kişinin hareketsiz durması ile bir kaç açı halinde çekilen röntgene diş röntgeni denilebilmektedir. Diş röntgenleri her zaman etkili bir tanı ve tedavi sürecinin vazgeçilmez teknolojik cihazları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş Röntgeni Hangi Avantajları Sağlar?

Diş röntgenleri tıptaki diliyle panoramik röntgenlerin birden fazla avantajı bulunmaktadır. Öncelikle dişlerde oluşan çürüklerin başlangıç kısımlarının öğrenilebilmesi amacıyla çekilen röntgenler doğru tedavi olacağı sağlayarak avantaj sunmaktadır. Ayrıca çenelerde oluşan kist yahut tümör gibi sorunların gözle görülür şekilde tespiti gerçekleşmemesi durumunda bu diş röntgeni çekimi sayesinde tespit edilmekte ve geç kalınmadan tedavisi görülmesi avantajı da bulunmaktadır.

Ayrıca diş röntgeni çekildiği takdirde bütün dişlerin görüntüsü ortaya çıkması ile bilinmeyen sorunlarında ortaya çıkması ve erken teşhisler konulma avantajı da bulunmaktadır. Erken teşhisler sonucunda ise bütün tedaviler geç kalınmadan yapıldığı takdirde ise kişinin iyileşme durumu yüksek oranlardadır. Erken tedavi sonucunda ise sonralardan oluşacak sorunları önleyerek fazla tedavi yöntemi uygulanmadan düşük maliyetli ve zamandan da tasarruf sağlamaktadır. Bu ve bu gibi bir çok avantajı bulunan diş röntgenlerinin zararları yoktur.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.