Diş Teli
18 Oca, 2022

Diş teli tedavisi öncesi ve sonrasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle ağız bakımı yapılırken önemli hataların yapıldığını belirten uzmanlar, diş teli bulunanların bazı şeylere dikkat etmeleri konusunda uyarıyor. İşte diş teli tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar.

Diş hekimlerine göre zor bir süreç olan diş teli tedavisi sırasında yemek yerken ve ağız bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken şeyler bulunuyor.

Diş telinin temiz tutulması sayesinde iltihap ve çürük sebebiyle oluşabilecek sorunlar giderilebiliyor. Ancak diş teli temizliğinin en önemli püf noktası olarak dişin nasıl ve hangi fırça ile fırçalanması gerektiği önem kazanıyor.

Doğru bir fırça ve düzenli bir şekilde yapılmayan diş teli temizliği ağızda bakteri oluşumuna sebebiyet vererek diş taşı oluşumuna ve farklı sağlık sorunlar meydana getirebiliyor.

Uzmanlar, tüm bur sorunların yaşanmaması için diş teli tedavisi gören hastaların yanlarında sürekli olarak diş fırçası bulundurmasını tavsiye ediyor. Böylece ağız ve diş bakımında aksaklık yaşanması önlenirken, tedavi sürecinin hızlandırılması da mümkün olabiliyor.

Diş teli kullanan kişilerin diş bakımları diğer bireylere oranla daha zahmetli olabilir. Çünkü bu tür durumlarda diş eti ile diş teli arasında normalden çok daha fazla besin artığı birikiyor.

Bu sebeple örneğin bireyin içten takılan bir diş telini iyi bir şekilde temizleyebilmesi için diş arası fırça kullanması tavsiye ediliyor. Aynı görevi özel olarak bu tür durumlarda kullanılmak üzere üretilmiş bulunan oluklu fırçalarla da yerine getirmek mümkün olabiliyor.

Diş tellerinin birbirine sıkıca kenetlenmesi adına aradan geçen teller de, küçük fırçalar kullanılarak temizlendiği takdirde olası besin artıkları tamamen temizlenebiliyor.

Diş teli temizliği için özel olarak dizayn edilerek kullanıma sunulan bu tür fırçalar çok lifli yapısıyla braketlerin arasına kolayca girerek zarar vermeden temizlik yapılabilmesini mümkün kılıyor.

Uzman diş hekimleri diş teli kullanan bireylerin sert fırça kullanımından kaçınmasını öneriyor. Bazı hallerde hatalı fırçalama sebebiyle braketler kırılarak zarar oluşturabiliyor.

Bu tür sonuçlardan kaçınmak için diş tellerinin arasına girebilen yumuşak ara yüz fırçaları kullanılarak normal fırça ile temizlenemeyen tüm bölgelerin kolaylıkla temizlenebilmesini sağlanıyor.

Diş teli temizliğinin beklentileri karşılaması için kullanılacak macun da oldukça önemli. Fluoridli macun kullanılması halinde dişlerin güçleneceğini söyleyen uzmanlar, bu tür macunlarla 4-5 dakika süren fırçalamaların diş teli temizliğinde istenilen sonucun alınmasına katkı yapacağını söylüyor.

Diş teli temizliğinde daha tatmin edici sonuçlara ulaşmak, tüm bunların yanında gargara ve ağız bakım sularını da düzenli bir şekilde kullanmak gerekiyor.

Ayrıca günde en az bir defa, diş teli kullanan bireyler için özel olarak üretilmiş olan diş iplerinin kullanımı da diş teli temizliğini bir üst seviyeye çıkarıyor.

Diş Teli Tedavisi Sırasında Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Diş teli tedavi sürecinde diş ve diş teli temizliği kadar yenilecek yiyecekler de önem kazanıyor. Tedavi dönemi içerisinde tel ve brakete zarar vererek deforme olmasına sebep olacak sert ve kabuklu yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Ayrıca yerken dişe yapışan şeker, lokum, sakız ve karamelli tüm yiyecek türlerinin de tüketilmemesi tavsiye ediliyor.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.