Bebeklerde Diş Eti Apsesi Neden Olur
18 Oca, 2022

Diş sağlığı oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Özellikler bebeklerde ve çocuklarda özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Dikkat edilmediği takdirde bebeklerde diş eti apsesi gibi sorunlar oluşabilir. Diş etinde oluşan apse ve sorunlar farklı nedenlere bağlı olabilir. Bunlardan en büyüğü ise yiyeceklerdir. Yiyecekler tüketildikten sonra diş etinin temizlenmemesi sonucunda diş enfekte olabilir. Bu durumda apse oluşması olağan bir durumdur. Bebeklerde diş eti apsesinin ortaya çıkması can sıkıcı durumları da beraberinde getirmektedir.

Bebeklerde Diş Eti Apsesi Nasıl Oluşur?

Bebek ve çocuklarda diş etine biriken yiyecekler irin oluşturur. Oluşan irinler ise diş etinde apseye neden olur. Dişlerde ve diş etlerinde oluşan apseler bilindiği üzere diş bakımının iyi bir şekilde yapılmamasından kaynaklanır. Bu sebeple de bebek ve çocuklarda küçük yaştan itibaren diş sağlığı iyi bir şekilde yapılmalı ve eğitim verilmelidir. Enfeksiyon sonucu oluşan apseler bazen bağışıklık sistemi ile de ilgili olabilir. Diş eti apsesinin tedavisi doktorlar tarafından kısa sürede yapılabilir.

Bebeklerde Diş Eti Apsesi ve Tedavisi

Bebeklerde diş eti apsesi kendi diş bakımlarını yapamadıkları için sıklıkla görülür. Bu sebeple ebeveynlerin bebeklerine yemek yedirdikten sonra ağız temizliğini iyi bir şekilde yapması gerekir. Diş etinde ve diş arasında kalan yiyeceklerin temizlenmesi bu noktada büyük önem taşır. Bebeklerde diş eti apsesi tedavisinde bol su ile yıkanması önerilmektedir. Elbetteki bebekler ve çocuklarda enfekte sonucu oluşan apseleri giderilmesi için bir diş doktoruna başvurulması gerekmektedir. Doğru tedavi ve erken teşhis diş apsesinin büyük bir sorun olmadan ortadan kalmasını sağlamaktadır.

Benzer İçerik : Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır

Bebeklerde Diş Eti Apsesi ve Belirtileri

Bebeklerde diş eti apsesinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Küçük çocuklarda diş eti apsesinin en büyük belirtisi ağrıdır.
  • Orta ya da yoğun bir ağrı şikayeti ile diş eti apsesi ortaya çıkar.
  • Diş etinde oluşan kızarıklıkta enfeksiyon kapmış bir diş etinin habercisidir.
  • Küçük yaştaki bireylerde yemek yemede zorluk ve çiğnerken ağrı şikayeti de olabilir.
  • Diş hassasiyetinden şikayetçi olan çocuklarda apse belirtileri taşıyor olabilir.
  • Diş etinde çekilme gibi bir durum yaşanırsa bu diş apsesinin ilerlemesi anlamına gelmektedir.
  • Diş etinde kanamaların görülmesi de apsenin ilerlemesi durumunda muhtemeldir.
  • Ağızda oluşan kötü koku da diş eti apsesinde belirtiler arasındadır.

Bebeklerde Diş Eti Apsesinin Önlenmesi

Küçük yaştaki çocukların kendilerinin diş sağlığını ve bakımı yapılması güç olabilir. Bu sebeple ebeveynlerin, çocuklarına diş sağlığı eğitimi vermesi gerekmektedir. Diş fırçalama şekli ve diş fırçalama düzeni diş eti apsesinin önlenmesinde büyük önem kazanmaktadır. Bunun yanında yemeklerden sonra dişlerde kalan yiyeceklerin, küçük bebeklerde temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli bir şekilde diş hekimine gidilmesi de bebeklerde diş eti apsesi oluşumunu engellemektedir

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.