Estetik diş hekimliği denince akla ilk gelen unsur gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerden dolayı estetik açıdan görünümü bozan dişlerin doğal görünüşe uygun olarak yeniden tasarlanmasıdır. Bu işlem yüz şekli gereksinimleri de göz önüne alınarak yapılır. Gülüş tasarımı pek çok işlemin bir arada kullanılması ile beraber yapılır.

Gülüş tasarımı hastaya özel olarak yapılır çünkü her hastanın diş yapısı kendine özeldir. Bu işlemler belirlenirken hastanın yüz şekli, cinsiyeti, yaş aralığı ve gülüş tasarımına ait beklentileri son derece önemlidir. Gülüş tasarımına geçmeden önce hastanın dişinde çürük varsa onlar halledilir. Diş eti hastalıkları halledildikten sonra hastanın ihtiyacına yönelik işlemler belirlenir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?
Gülüş tasarımını doğru biçimde gerçekleştirmek için öncelikle hastanın beklentilerini iyi anlamak gerekir. Hastanın ağız ölçüsü alınarak kendisine uygun modeller üzerinde sorunlar belirlenir ve gerekli planlamalar yapılır. Sonrasında yüz fotoğrafları ile gerekli programlar kullanılarak ölçümler yapılır ve yüz şekline uyum sağlaması ayarlanır. Tedavi sonrası oluşacak yaklaşık görünümler hastaya sunulur ve hazırlanan geçici restorasyonlar hastaya gösterilerek hastanın fikri alınır.

Gülüş Tasarımı Sonrası Değişme Yaşanır mı?
Gülüş tasarımı sonrasında hasta büyük bir değişime uğrar. Hastanın önceki hali ve sonraki hali kıyaslandığı zaman dişlerdeki açıklıklar, çürükler, diş eti çekilmeleri ve dişlerin kötü görünümü yok olur. Bunların yerine sağlıklı dişler, estetik bir görünüm, inci gibi sıralanmış dişler belirir. Gülerken ve konuşurken hastalar kendini daha iyi hissettiği için gülüş estetiği adını almıştır ve yıllardır tercih edilir.

Gülüş estetiği ücretleri diğer estetik yöntemlerine göre çok daha uygundur. Ancak kesin bir bilgi edinmek için öncelikle uzman bir diş hekimine muayene olmak ve işlemlere başlamak gerekir. İlgili Video: Diş Beyazlatma Yöntemleri

21 görüntülenme

Leave A Comment

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.