Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler | Dent Balat

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kanal tedavisi hasarlı dişlere uygulanan bir yöntemdir. Dişin çekilmemesi için kanal tedavisine sıklıkla başvurulur. Hasar durumuna göre genelde tek seansta halledilirken bazı durumlarda birkaç seansta tamamlanır. Ancak kanal tedavisi sonrası bazı şeylere dikkat etmek gerekir. 2-3 gün boyunca kanal tedavisi uygulanan diş üzerinde çok fazla çiğneme gerçekleştirmemeniz gerekir. Bir sonraki seansa kadar tedavi edilen dişi uygun basınç ile kullanmaya gayret gösterin.

Bununla birlikte ilk 24 saat içinde ağız egzersizi yapmaktan kaçınmanız gerekir. Tedavi uygulanan dişi yavaşça fırçalamaya özen gösterin ve diş ipini kullanırken de olabildiğince dikkatli olun.

Kanal Tedavisi Sonrası Endişe Edilmemesi Gerekenler

Kanal tedavisi uygulandıktan sonra gösterilen her semptom hastayı endişe içine sokar. Ancak bazı durumlar tamamen normaldir. Diş hekimi hastayı bu konuda bilgilendirir ancak yine de birçok semptom hastayı korkutur. Yemek yerken çiğneme esnasında hafif sızlama ve acı gayet normaldir. Dişte ilk etapta hassasiyet gerçekleşir ve tedavi tamamlandıktan sonra tüm belirtiler yok olur. Operasyon sırasında bu semptomları göstermeniz de normaldir.

Bu yan etkiler görüldüğü durumlarda ağrı kesici içmek ve gerekirse çiğnemesi güç gıdalardan uzak durmak bir nebze de olsa sizi rahatlatır. Ağrı kesiciyi 6 saatte bir almak yeterlidir fakat dayanılamayacak derecede ağrı gerçekleşirse hekiminize danışmanızda fayda var.

Kanal Tedavisi Zorlu Bir Süreç mi?

Kanal tedavisi çok zorlu bir süreç değildir. Uzman hekim tarafından yapılması halinde birkaç hafta içinde bu sıkıntıdan kurtulmak mümkündür. Eğer doktorun söylediği talimatlara uyulursa ve dişe hassas davranılırsa kısa sürede tedavi tamamlanır. Kanal tedavisi sonrası diş bir daha aynı sıkıntıyı göstermez. Siz de hasarlı bir dişiniz varsa mutlaka uzman diş hekiminden destek alın. İlgili Video: Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?