Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır | Dent Balat

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kanal tedavisi, diş merkezinde bulunan küçük ipliğe benzer yapının çıkarılması işlemidir. Bu iplik benzeri yapıya dişözü adı verilir ve genelde hasar gören, onarımı mümkün olmayan ve ölen dişözlerinde kanal tedavisi yöntemi uygulanır. Dişözü çıkarılınca kalan boşluk temizlenerek şekillendirilir ve boşluk doldurulur. Kanal tedavisi sayesinde artık kaybedilmek üzere olan diş bile kurtarılabilir böylece diş tamamen kaybolmaz.

Kanal tedavisinin asıl sebepleri şu şekildedir;

  • Dişlerde çatlama
  • Dişte derin çürük
  • Dişe gelen bir darbe sebebi ile oluşan ciddi hasar

Dişözünde enfeksiyon oluşması durumunda ya da ölmesi durumunda tedavi edilmezse diş kökünde ve çene kemiğinde apse birikimi oluşabilir. Apse oluşması durumunda da şiddetli ağrılar oluşur, bu nedenle bir an önce kanal tedavisinin başlatılması gerekir.

Nasıl Gerçekleşir?

Kanal tedavisi birkaç seans sürebilir. Öncelikle ön dişin arka tarafında azı dişlerin ortasına bir delik açılır. Hastalıklı dişözü çıkarıldıktan sonra dişözü boşluğu temizlenir ve kanal dolgusu yapmak için şekil verilir. Eğer işlem birkaç seans içinde gerçekleşecekse açılan boşluk dolgu ile kapatılır. Aksi taktirde diş biraz hasar görebilir. Diğer seansa geçince geçici dolgu çıkarılarak yerine kalıcı olarak kanal boşluğu da dahil olmak üzere dolgu yapılır. Bunun için kauçuk bir malzeme kanallara sokulur ve yapışkan madde ile yapıştırılır.

En son işlemde dişin doğal görünümüne kavuşması için dişin üzerine kuron kapatılır. Eğer dişte kırık varsa kuron yerleştirmeden önce dişi onarmak amacıyla post uygulaması gerekir. Uzman hekim kontrolünde kanal tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleşir ve sıkıntılar yok olur.

Kanal Tedavisi Ücretleri

Kanal tedavi ücretleri klinik donanımına göre, kaliteye göre ve hekim uzmanlığına göre, uygulanan seansa göre farklılık gösterir. Bunun için uzman bir hekimle görüşmek gerekir.

İlgili Video: Çürük Tedavisi Nasıl Yapılır?