Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Eti Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri | Dent Balat

Diş Etleri Neden Kanar?


Diş Etleri Neden Kanar?


Diş etlerinin kanamasının pek çok farklı sebebi vardır. Genelde diş etinde meydana gelen bir hastalığın habercisi olsa da vücutta yaşanan farklı hastalıkların da göstermiş olduğu bir semptom olabilir. Diş eti kanamasının başlıca sebepleri arasında dişlerin çok sert fırça ile fırçalanması, diş ipi ile temizleme aşamasında yapılan ters bir hareket ve diş protezlerinin yanlış kullanımı yer alır.

Diş etlerinden kaynaklı sorunların yanı sıra lösemi, trombosit, vitamin eksikliği gibi hastalıklar da diş etlerinin kanamasına yol açabilir. Bu nedenle diş eti kanaması ile karşılaşan hastaların bir an önce diş hekimine başvurarak sorunun sebebini öğrenmesi gerekir. Altta yatan başka bir hastalık varsa tedavi süreci başlatılmalıdır. İlgili Video: Diş Eti Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Diş Eti Kanaması Tedavisi Nedir?

Diş eti kanamasının en temel tedavi yöntemi düzenli olarak günde iki kere dişleri fırçalamaktır. Bunun yanı sıra dişleri fırçalarken yumuşak diş fırçaları tercih edilmelidir. Diş eti kanaması diş eti iltihaplarından da kaynaklı olabilir. Bu nedenle ağız anti-bakteriyel gargaralarının kullanılması faydalı olacaktır.

Elektrikli diş fırçaları da diş eti kanamasının önüne geçer çünkü bu tür fırçalar tüm dişi plaklarını temizler ve yumuşak hareketlerle dönerek diş temizliğini sağlar. Tüm bunların yanı sıra düzenli periyotlarda diş hekimine muayene olmak ve rutin kontrolleri yaptırmak gerekir.

Diş Eti Kanamalarının Sebep Olduğu Semptomlar

Diş eti kanamasının sebep olduğu semptomlar arasında dişlerde hassasiyet, sıcak soğuk yiyecek-içeceklere karşı sızlama, diş etlerinde oluşan iltihap ve ağrılar diş eti kanamalarının sebep olduğu semptomlar arasında yer alır. Bu tür semptomların da yaşanması durumunda diş eti kanamasının ihmal edilmemesi ve bir an önce diş hekimine giderek tedavi başlatılması gerekir. Siz de diş eti kanamalarından şikayetçiyseniz en kısa sürede diş kliniklerinden yardım alabilirsiniz.