Pedodontist
18 Oca, 2022

Pedodontist seçimi için 14 ipucu ile karşınızdayız. Sizler de pedodontist seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bizimle öğrenebilir ve çocuklarınızın dişleri için en doğru tercihi yapabilirsiniz. Pedodonti, Latincede çocuk dişleri anlamına gelir ve pedodontist ise çocuk diş hekimi olarak karşımıza çıkar. Çocuk dişlerinde uzman olan pedodontistlerin seçiminde ise dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Şimdi, pedodontist seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir? daha yakından bakalım.

Pedodontist Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pedodontist seçiminde her ebeveynin dikkat etmesi gereken bazı önemli kriterler vardır. Eğer sizler de çocuklarınızın diş sağlığını korumak için en doğru diş hekimini seçmek istiyorsanız, öncelikle bazı konularda detaylı bir araştırma yapmalı ve bunun yanında gerekli bilgilere sahip olmalısınız. Peki, pedodontist seçimi için nelere dikkat edilmesi gerekir.

 • Tercih edeceğiniz pedodontist her şeyden önce alanında uzman ve deneyimli bir diş hekimi olmalıdır.
 • Eğer çocuğunuzu ilk defa bir diş hekimine götürüyorsanız, pedodontistin bulunduğu ortamda onu tedirgin edici alet ya da fotoğraflar olmamalıdır.
 • Ayrıca seçtiğiniz pedodontistin çocuğunuza bir arkadaş gibi davranmasında yarar vardır.
 • Diş ile ilgili muayene sırasında çocuğunuza sıcak davranmalı ve onu tedirgin edecek tüm etkenleri ilgisi ile ortadan kaldırmalıdır.
 • Çocuğunuz için en uygun muayene ve tedavi ortamını sağlamalıdır.
 • Tedaviyi tam olarak bir oyuna çevirmelidir.
 • Çocuğunuzun dişlerinde çürük risk grubunu belirlemeli ve aynı zamanda diş çıkarma konusunda çocuğunuzu takibe almalıdır.
 • Ağızda oluşan ya da oluşması muhtemel çürükler için koruyucu ya da önleyici uygulamalar yapmalıdır.
 • Büyüme ve gelişme dönemlerinde gerek çene gelişimi gerekse de diş çıkarmanın tabini yapmalıdır.
 • Kalıcı dişlerden birinin eksilmesi durumunda dişli protez uygulaması yapmalı ve bunu en etkili ve estetik görünümü bozmayacak bir şekilde uygulamaya almalıdır.
 • Bunların yanı sıra çocuğunuz eğer özel bir bakıma ihtiyaç duyuyorsa pedodontist de buna göre bir diş tedavisi uygulamalıdır.
 • Tercih ettiğiniz pedodontist, yaptığı tedavi sonrasında çocuğunuzu belirli aralıklar ile kontrole çağırmalı ve tedavi sürecini takip etmelidir.
 • Tedavi sonrası oluşabilecek ağrı, sızı ya da herhangi bir olumsuz süreçte ulaşılabilir olmalıdır.
 • Diğer yandan tedavinin ardından gerekli olan tüm ilaç ya da bakım gibi konularda ebeveynleri bilgilendirmelidir.

Pedodontist seçimi, bir diş hekimi seçiminde daha büyük titizlik ister. Çünkü yetişkin bir birey ile çocukların ağız yapıları çeşitli özellikleri ile birbirinden ayrılır. Ayrıca çocuklar, büyüme ve gelişme döneminde oldukları için herhangi bir yanlış müdahale ilerleyen zamanlarda farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Bu yüzden pedodontist seçerken, bir diş hekimi seçer gibi değil de daha hassas bir yaklaşım sergilemek gerekir.

Pedodontist ile Muayene Nasıl Olmalıdır?

Pedodontist seçimi kadar, pedodontist ile olan il muayene de oldukça önemli bir konumda yer alır. Her çocuk doktor ya da hastane gibi sözlerden korku duyar. Bu nedenle ebeveynler kadar pedodontistlerin yani çocuk diş hekimlerinin de bu korkuyu yenme konusunda çocuklara yardımcı olması gerekir.

Bu nedenle ilk buluşmada sıcak ve sevecen bir karşılama ve çocuklar için uygun bir muayene ortamı olmasına dikkat edilmelidir.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.