Kist Ameliyatı Nedir
15 Oca, 2022

İnsan vücudu her geçen gün araştırıldıkça yeni keşfedilmiş gibi bir hava yaratıyor. Bu durum yeni hastalıkların oluşumunu da beraberinde getiriyor. Hastalıklar ve türevleri insan hayatını zorlaştırmakta hatta yaşamına son verecek kadar da çetin olabilmektedir. Bazı durumlarda ufak ve zararsız görülse de örneğin kistler insan hayatına son verebilecek durumdadırlar. Kistler iyi huylu veya kötü huylu olabilirler.

Kist Nedir

Kistler insanın vücudunun dışında değil de genellikle deri altında vücut içinde oluşur ve gelişirler. Kistler içi sıvı dolu ya da gaz veya katı bir madde dolu olan kabarcıklara verilen genel addır. Kistler çoğu zaman geç fark edilir. Bu durumda geçen süre zarfında deri altında büyür ve hastayı rahatsız etmeye başlar. Kötü huylu kist oluşmuş ise tabi bu diğer hastalıkları da beraberinde getirir. Kistler insan vücudunun herhangi bir yerinde oluşabilecek bir yapıya sahiptirler. Vücudun içinde deri altında kendi hallerinde vücuttan bağımsız hareket edip büyürler. Kistlerin büyüklüğü değişkenlik gösterebilir. Çok küçük kistlerde olabilir çok büyük gözle görülen ve hatta içinde litrelik miktarla ifade edilebilecek miktarda sıvı da barındırabilir.

Nasıl Belli Olur

Kistler insan vücudu içinde gelişirken gözle görülmez ve büyük olmadıkları için de pek fark edilmezler. Ama bazı belirtileri vardır. Kişide bu belirtiler var ise vücudunda kist olma ihtimali olabilir. Vücutta sürekli ağrı varsa hasta sürekli sızlanıp duruyorsa vücuttaki kist büyüklüğü rahatsız edecek duruma gelmiş ya da enfeksiyon kapmış olabilir.

Bir başka durum ise organların işlevini yerine getirmemesi durumudur. Bu duruma sebep olan kistler yanında bulundukları organa zarar vermeye başlamıştır. Büyüklükleri organı rahatsız etmiş ve alanını daraltmış demektir. Bu durumda organlar çalışamadığı için kişi normal hayatında sıkıntılar yaşamaya başlar.

Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır

Vücudundaki kistlerin aşırı büyümesi sonucu ameliyat olması gerekenler gerekli işlemlerin ve tetkiklerin ardından ameliyat edilir. Ameliyatın amacı vücutta rahatsızlık yaratan kistlerin insan vücuduna daha fazla zarar vermesini engellemek ve vücuttan atmaktır. Ameliyat 3 şekilde gerçekleşir. Laparoskopik ameliyat, robotik ameliyat ve açık ameliyat olmak üzere 3 şekilde yapılabilmektedir. Kist vakalarında en çok görülen çene kistleri hakkında bilgi almak için Çene Kisti Belirtileri Nelerdir ? Sayfamıza göz atabilirsiniz.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.