Diş Köprüsü Çeşitleri
18 Oca, 2022

Diş Köprüsü Çeşitlerini 3 ana Başlık Altında Toplayabiliriz .Birden fazla diş kaybı yaşayan şahıslar doktorlara başvurduğu vakit diş köprüsü işlemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu diş köprüleri, diş kaybı sonucunda oluşan boşlukları doldurma amacıyla yapılan işlemdir. Bu diş köprüsü tedavisi için diş hekimliğine iki defa müracaat etmek gerekebilmektedir. Ayrıca bu işlemin kişiye uygun olup olmaması da önemli unsurdur. Örneğin diş köprüsü yapılacak hastanın güçlü çene yapılarına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca diş köprüsü işleminde birçok diş köprüsü çeşitleri bulunmaktadır.

Bu diş köprüsü çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Geleneksel Köprüler
  • Kanatlı Köprüler
  • Mayland köprüler

En fazla bilinen diş köprüsü çeşidi “geleneksel köprüler” olarak bilinmektedir. Bu geleneksel köprü yapıları ise şu şekildedir; İki destekten yapılmaktadır. Birinci destek ayak destek olarak bilinen sağlam dişler ile başlayıp eksik dişler arasındaki bağlar olan tıp dilinde pontik oluşmasıdır. Pontik dişler ise doktorlar arasında destek dişler ile destek veren yapay dişlere denilmektedir.

Bir diğer diş köprü çeşidi ise “kanatlı köprü” isimli diş köprüsü olmaktadır. Diş kaybının yaşandığı yerin yanında doğal dişlerin bulunması ile tek bağ ile yapılan kanatlı köprülerdir. Bu kanatlı köprüler sadece bir tarafta tutturulmaktadır.

Maryland köprüler ise ağızda bulunan ön kısımdaki diş kayıplarında bu maryland köprüsü işlemi kullanılmaktadır. Bu köprü restorasyonda ise metal bantlar ile eksik dişlerin destekleyen dişlere bağlanması ile oluşmaktadır. Ayrıca bu maryland köprüler geleneksel köprü dişlerin yanı sıra daha güçsüz olabilmektedirler.

Görüldüğü üzere diş köprüsü çeşitleri temelde 3 farklı uygulamadan oluşmaktadır. Esasında diş uygulamalarının sürekli olarak gelişmesi neticesinde diş köprülerinin çeşitleri de farklılık göstermektedir. Bununla birlikte hangi tür diş köprüsü uygulamasının yapılacağı hususu tamamen diş hekiminin tavsiyesi doğrultusunda şekillenmektedir.

Diş Köprüsü Hangi Durumlarda Önerilir?


Diş köprüleri genellikle diş kaybı yaşayan kişilerde tercih edilen bir işlem olmaktadır. Diş kayıbı yaşayan kişilerde hekimlerin tedavi olarak diş protezleri olarakta bilinmektedir. Diş köprüsü şahısta eksik diş var ise ve diş dizilimlerinin arasında boşluklar bulunuyor ise diğer sağlam dişler sayesinde destek alınmakta köprüler bağlamı yapılarak tedavisi gerçekleşmektedir. Bu diş köprüsü tedavi işlemleri genellikle olumlu yönlerde cevap almakta ve diş kayıplarında ya da eksik dişlerdeki boşluk görüntüsünü gidermektedir.

Bu köprü diş yöntemleri sayesinde ise boşlukların eksiksiz hallerde dizilimi yapılarak diş fonksiyonlarını tam anlamıyla kullanabilme haline getirmektedirler. Yani kısaca diş köprüleri eksik diş boşluğundan rahatsız olan kişilere uygulanmaktadır. Ayrıca diş dökülmesi yaşayan kişilerin bu durumdan rahatsız olup diş hekimine başvurması sonucunda doktorların önerdiği diş tedavi yöntemlerinden biri olmakla birlikte en güçlü tedavi yöntemlerdendir. Bu diş köprülerinin ise birden fazla çeşidi bulunmakla kişinin isteği üzerine tercih yapılmaktadır. Ayrıca diş köprü seçimi bazen çene yapısının güçlüğüne göre de tercih edilebilmektedir.

İlgili Link: Diş Çarpıklığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Diş Köprüsü Nasıl Uygulanır?


Eksik dişlere sahip olan kişilerin boşluklardan hem görüntü nedeniyle hem de kullanışlı olmamasıyla rahatsız olan kişilere yapılan işlem diş köprüsü olmaktadır. Bu diş köprüler ise kesinlikle profesyonel bir diş hekimliği tarafından gerçekleşmesi gerekir. Peki diş köprüsü işlemi nasıl uygulanmaktadır?

Diş köprüsü uygulaması ise öncelikle diş köprü seçenekleri arasından en uygunu seçilmesi gerekir. Seçilen diş köprüsü ile diş köprüsü işlemi artık başlamaktadır. Diş köprü uygulaması ise şu aşamalardan gerçekleşmektedir;

  • İlk öncelikle diş köprü tedavisi uygulanacak kişiye anestezisi uygulanmaktadır.
  • Ardından ise köprü dişlerde destek olarak kullanıcak dişlerin kesilmesi gerekmektedir.
  • Ardından küçülüp, kesilen dişlerin ölçüleri köprü dişler için alınmaktadır.
  • Bunların sonucunda ise geçici olarak tanımlanan bir köprü dişler oluşturulur.
  • Bu geçici köprü dişlerin tanımlanması sonrasında ise gerçek köprü dişler için alınan ölçülerin hazırlanması lazım.
  • Geçici köprü dişleri takılan kişinin bir süre onları kullanması sonucunda asıl köprü dişlerin alınan ölçüler eşliğinde tasarlanması gerekir.
  • Tasarımı hazır olan diş köprüsü takımı hastaya uygulanması için bir randevu tarihi verilmektedir.

Randevu tarihinde ise hasta son defa diş hekimliğine müracaat edip medikal yapıştırıcılar eşliğinde hastanın ağzına yapıştırılmaktadır. Özellikle diş köprülerinin başarılı bir şekilde uygulanması için mutlaka hastanın diş yapısının, diş eti yapısının ve çene yapısının dikkate alınması şarttır

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.