Asitli İçeceklerin Dişlerinize Verdiği Zararlar Nelerdir
18 Oca, 2022

Günlük alınan yiyecek ve içecekler doğru seçilmedikleri taktirde, kişilerin hem beden hem de ruh gelişimlerini olumsuz etkileyebilmektedir. Asitli yiyecek ve içecekler,

kişilerde mide rahatsızlıklarının yanı sıra hücrelerde oksijen oranını azaltarak, bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olmaktadır.

Bununla birlikte diş sağlığını da olumsuz etkileyen asit; diş minesini tahribata uğratmakta, bozulan diş yapısı ile birlikte çürükler ve hatta daha ileriye giderek diş kaybı meydana gelmektedir.

Özellikle ergenlik çağında asitli yiyecek ve içecekler, diş erozyonunun en büyük sebebidir. Günde en az iki kez ve öğün arasında alınan asitli besinler, orta ve daha hafif olan diş minesi aşınmasını hızlandırmaktadır. Bunun için çocukluk döneminden başlayarak, asidin verdiği zararlardan korunmak için gerekli tedbirleri almak gerekir.

Bu noktada asitli içeceklerden uzak kalmak diş sağlığımız açısından da hayati derecede önemlidir. Zira asitli içecekler dişlerde etkili bir düzeyde aşınmalara da neden olmaktadır. Peki, asit sonucunda dişlerde oluşan aşın belirtileri nelerdir? İşte ayrıntılar!

Asit Sonucu Dişlerde Oluşan Aşınma Belirtileri Nelerdir?


Dişler; beslenmenin yanı sıra, tüm vücut sağlığını doğrudan etkileyen bir yapıya sahiptir. Dişlerin daha sağlam ve dayanıklı olması ise diş üzerini kaplayan diş minesi sayesinde olur. Ancak asitli ve şekerli içecek ile yiyeceklerin alınması, diş minesinde yumuşamaya ve daha sonrasında ise asit diş minesinin kalınlığının azalmasına neden olur.

Diş yüzeyinde meydana gelen aşınmalara sonucu dişlerin sağlıklı görünümü bozulmaktadır. Diş renginde değişikliklerin yanında, transparan bir görünüm oluşur. Zamanla diş üzerinde çatlamalar ve kırılmalar meydana gelir. Besinlerin normal çiğnenmesi için dişlerin normal yapıda olması gerekir.

Oysa ki asit nedeniyle çiğneme yüzeyinde oluşan boşluklar, besinlerin buralara dolmasına ve zamanla yiyecek artıkları bakteri oluşturarak tüm vücutta rahatsızlık oluşumuna neden olmaktadır. Şayet asitli içeceklerden kaynaklı bir diş sorunu yaşıyorsanız, elbette ki almamız gereken birtakım önlemler bulunmaktadır.

Asitli İçecekler Sonrası Neler Yapılmalıdır?


Asit erozyonuna neden olan içecekler arasında, bazı meyve suları, alkollü içecekler, kahve ve gazlı içecekler geliyor. Bir çok insan özellikle meyve suları içerisinde yer alan asit etkisinin farkında değildir. Günlük miktarın artırılması, diş minesi erozyonunun artırmaktadır.

Bir de buna yanlış seçilen diş macunu, fırçası ve doğru kullanılmayan diş fırçalama tekniği eklenince, diş tahribatı çok daha fazla olmaktadır.

Sadece kişilerin görünüşü ile değil, beden sağlığını da etkileyen diş hastalıkları, kişilerin doğru bilgilendirilmesi ile engellenebiliyor. Bunun için düzenli ve doğru beslenme ilk sırada yer alıyor. Özellikle asit içeren içecek alımının en aza indirilmesi gerekir.

Bu tarz içecekler sonrasında en azından ağzın su ile çalkalanması ve bazı uzmanlara göre şekersiz sakız çiğnenmesi aşınmayı durdurabilir. Hemen sonrasında olmasa da florürlü diş macunu ile dişlerin günde en az iki kez fırçalanması ise asidin nötralize edilmesi sağlanabilir.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.