Dil Hastalıkları
4 Nis, 2022

Dilde hastalıkları konuşma, ağız hareketlerinde sınırlama, yemek yemede problem ve zorlanmalara yol açabilir. Hatta dil hastalıkları nefes alıp vermeyi bile etkileyen ciddi sorunlar arasında bulunur. Dil, vücutta önemli görevleri ve sorumlulukları olan organdır.  Bunların yanı sıra dil hastalıkları ağız ve diş rahatsızlıklarını ve ağız kokusu gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Peki, dil hastalıkları neden olur? İşte ayrıntılar!

Dil Hastalığı Neden Olur?

Dil hastalığı pek çok farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Bireyden bireye dil hastalığının oluşma şekli ve nedeni farklılık gösterebilir. Diş ve ağız bakımının düzenli şekilde yapılıyor olması dil hastalıklarının önüne geçebilecek durumlardandır.

 • Diş ve diş etlerinde meydana gelen enfeksiyonlar
 • Geçirilmiş bazı ağır hastalıklar
 • Beslenme eksiklikleri
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Ağız bakımının ihmal edilmesi
 • Antibiyotik kullanımı
 • Diş çürükleri ve iltihaplanmaları

Dile bulaşan hastalıklar farklı semptomlar ile kendilerini belli ederler. Dil hastalığı, dilin hangi bölgesinde meydana gelmiş ise dilin o bölgesinde ağrı oluşur. Dil hastalıkları tat alma gibi rahatsızlık veren sonuçları beraberinde getirebilir. Hastalık nedeniyle oluşan bakteriler dilde şişliğe, renk değişikliğine neden olabilir. Dilin dokusunda değişiklik meydana gelmesi sorunuyla da karşılaşabiliriz.

İlgili Link: Dudak Uçuğu Neden Çıkar Nasıl Tedavi Edilir

Dil hastalığı dikkate alınması gereken ciddi sağlık sorunlarındandır. Çünkü konuşma zorluğundan yemek yememe durumuna hatta diş çürüğüne kadar ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için diş hekimleri ile görüşerek muayenenizi yaptırmanız gerekir. Belirlenen uygun tedavi şekli ile ciddi hastalıkların önünü keserek yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Dil Hastalığı Türleri Nelerdir?

El elbette ki dil hastalığı belirtilerini hafife almamak gerekmektedir. Dilde farklı nedenlerden kaynaklı olarak hastalıklar meydana gelebilmesi çok sık karşılaşılan durumlardandır. Farklı nedenlere bağlı olarak çeşitli belirtiler gösteren dil hastalıkları şu şekilde sıralanabilir;

 • Pamukçuk
 • Ağız yanması sendromu
 • Siyah kıllı dil
 • Ağız kanseri
 • Dil yangısı

Pamukçuk, maya enfeksiyonu olarak da adlandırılır. Dilin üst düzeylerinde veya yanakların iç yüzeyinde beyaz renkli tabakalar oluşması ile pamukçuk hastalığı kendisini belli eder. Pamukçuk ağız içinde yer alan mantarın gereğinden çok fazla çoğalması sonucuna bağlı olarak ortaya çıkar.

Ağız yanması sendromu neden ortaya çıktığı kesin olarak bilinmeyen hastalıklardandır. Dilde veya ağız içindeki herhangi bir bölgede yanma sendromu oluşur. Alerjik durumlara bağlı olarak, beslenme bozukluğuna bağlı olarak veya hormonal olarak ortaya çıkabildiği gibi ağız veya dilde bulunan sinirlerin zedelenmesi sonucuna bağlı olarak da ortaya çıkan dil hastalıklarındandır.

Dil hastalığı türlerinden siyah kıllı dil, dilde siyah kıllar çıkma ile kendisini gösterir. Tıbbi açıdan herhangi bir sorun oluşturmaz. Ancak estetik açıdan sorunlar meydana getirebilir. Bu dil hastalığının nedeni olarak dil üzerinde ölü hücrelerin dışarıya atılamamasının etkili olduğu düşünülmektedir. Hastalık ilerlediği zaman dil yüzeyinde kıl tabakası varmış gibi görüntü oluşur. Kullanılan herhangi bir antibiyotik tedavilerin yan etkisi ile meydana gelebilir. Dil yüzeyini ovalamayan gıdaların tüketilmesi ile de meydana gelebilir. 

Ağız kanserinin bazı çeşitleri dillerde ortaya çıkabilmektedir. Dilde meydana gelen şiddetli ağrılar, dilde oluşan lekeler veya ağzın yeteri kadar işlevini yerine getirememesi, konuşmada zorlanma ağız kanserinin belirtileri arasında bulunur. Dilde meydana gelen şişmeler dil yangısını beraberinde getirir. Dil yangısı bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Ağızda harita şekline benzeyen şişlikler çukurlar var ise yangı hastalığı oluşmuş olabilir.

Dil Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Dilde meydana gelen hastalıklara sağlık kurumlarında bulunan kulak burun boğaz bölümü bakar. Aynı zamanda dil hastalıklarının tedavisi için dâhiliye yani iç hastalıkları bölümü yardımları da alabilmeniz mümkündür. Dil hastalıkları söz konusu olduğunda bir an önce doktora giderek tedavi sürecinizi başlatmalısınız.

Genellikle dil üzerinde bulunan yaradan biyopsi yapılarak hastalık tespit edilir. Dil hastalıklarının tedavisine ve ön muayenesine başlamak için deri ve zührevi hastalıklar bölümlerine yani cildiye polikliniğine de gidebilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında sağlıklı bir insan dili nasıl olur? İşte merak edilen ayrıntılar!

Sağlıklı Bir İnsan Dili Nasıl Olur?

Sağlıklı şekilde olan insan dili genellikle pembe renklidir. Orta kalınlıklarda olan dilde herhangi bir çatlak veya hastalık bulunmaz. Sağlıklı bir insan dilinin üst kısmı hafif beyaz ve nemli bir yapıdadır. Dil kırmızı renkli ise besin eksikliği vitamin eksikliği anlamı çıkarılabilir. Özellikle kırmızı dil b vitamini ve demir eksikliğini işaret eder.

İlgili Link: Asitli İçeceklerin Dişlerinize Verdiği Zararlar

Dil parlak kırmızı renkte ise kalp rahatsızlıklarının ve kan rahatsızlıklarının belirtisidir. Dil mor renkte ise yüksek kolesterolün habercisidir. Beyaz bir dil cilde rengini veren hücrelerin ölmeye başladığının belirtisidir. Vitiligo hastalıkları dilde beyazlık ile kendini belli eder.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.