Çocuklarda Diş Çürüğü Problemleri Nasıl Önlenebilir
18 Oca, 2022

Diş sağlığı, bakımı ve diş çürüğü sorunlarının engellenmesi çocukluktan başlar. Diş sağlığında düzenli bir bakımın yapılması diş çürüğü problemlerini de olumlu etkiler. Çocuklarda diş çürüğü süt dişler döküldükten sonra oluşabileceği gibi süt dişlerinde de oluşabilir. Bu sebeple diş sağlığının iyi bir şekilde korunması ve küçük yaşta alışkanlık edinilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda 6 aylıktan 3 yaşa kadar diş sağlığında dikkat edilmesi gereken dönemdir. Bu dönemden sonrada diş hekimi ile birlikte kontrol edilmesi gereken diş sağlığı dönemi vardır. Düzenli bir şekilde hekime gidilmesi ve iyi bir beslenme diş çürüklerinin önlenmesini sağlamaktadır. Peki, çocuklarda sıkıntılı bir durum olarak karşımıza çıkan diş çürükleri neden oluşur? İşte detaylar!

Çocuklarda Diş Çürüğü Neden Oluşur? 

Diş çürükleri herkeste belli aşamalarda oluşmaktadır. Zamanında tedavi edilmeyen dişler zaman içinde çürür ve düşer. Öncelikli olarak dişlerde oluşan plaklar bakterilerin yayılmasına neden olur. Oluşan bakterilerin iyi bir şekilde temizlenmemesi diş minesine zarar vermektedir. İşte oluşan bu bakteriler dişte yavaş yavaş çürüklerin oluşmasına neden olur. Çocuklar, küçük yaştan itibaren tatlı yiyecekler tüketmeyi çok sevmektedir. Yapışkan olması sebebi ile bakterilerde hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu bakterilerin doğru ve düzenli temizlenmemesi de yavaş yavaş çürüklerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu noktada diş çürümesine dair belirtileri yakından takip etmek gerekmektedir.

Çocuklarda Diş Çürükleri ve Belirtileri

Diş çürüklerinde genellikle ilk belirti siyah lekelerdir. Evde ebeveynlerin yapacağı kontroller ile anlaşılamayan çürükler çocuklar için büyük sorun olabilir. Bu yüzden düzenli olarak diş hekimine gidilmesi gerekmektedir. Çocuklarda diş çürüğü belirtileri aşağıdaki şekildedir;

  • Orta ya da şiddetli diş ağrısı,
  • Ağız içerisindeki kötü ve belirgin koku,
  • Sıcak ve soğuk gıdalara göre dişlerde oluşan hassasiyet şikayeti,
  • Diş etinde çekilme,
  • Diş hassasiyetine bağlı olarak oluşan ağrılar,

Şeklinde diş çürüğü belirtileri kendisini göstermektedir.

Benzer İçerik : Diş Röntgeni Hakkında Merak Edilenler Nelerdir

Çocuklarda Diş Çürüğü Önleme Yöntemleri

Diş çürüklerinin önlenmesi için uygulanacak birçok yöntem vardır. Zaman içerisinde alınacak önlemler, oluşacak büyük sorunların da önüne geçmektedir. Bu yöntemler aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Ağız bakımının düzenli şekilde yapılması,
  • Şekerli gıdalardan uzak durulması,
  • Çocuklarda diş ipi kullanma alışkanlığı edinilmesi,
  • Devamlı diş hekimi muayenesinden geçmek,

Şeklinde olmaktadır.

Çocuklarda Diş Çürüğü Tedavisi 

Çocukların diş çürüğü tedavisi, yetişkinlerden daha farklı olabilir. Çürüklerin erken şekilde teşhisi, diş kayıplarının yaşanmaması için önemlidir. Çocuklarda diş çürüğü, florür verniği ile ilk aşamalarda giderilebilmektedir. İlerleyen çürüklerde ise yetişkinlere uygulanan dolgu işlemi yapılabilmektedir. Ancak düzenli olarak gidilen diş hekimleri, oluşmaya başlayan çürüklere müdahalede bulunabilir. Bunun dışında oluşan bir çürük eğer kontrol edilemeyecek ve tedavi edilemeyecek durumda ise dişin çekilmesi gerekmektedir. Çocuklarda diş çürüğü oluşmaması için düzenli bir diş bakımına ihtiyaç vardır.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.