Bruksizm Nedir?
18 Oca, 2022

Birçok birey strese ve çevre koşuluna bağlı olarak sinirsel tepkiler verebilir. Bu tür tepkiler zaman içinde hastalığa dönüşerek, bireyleri sıkıntıya sokmaktadır. Diş gıcırdatma olarak bilinen bruksizm nedir? Tedavisi nasıl yapılır? Konusu sürekli araştırılmaktadır. Bireyler bu tür rahatsızlık aşamasında diş gıcırdatma alışkanlığı kazanırlar.

Özellikle uyku sırasında bireylerde yoğun bir diş gıcırdatma görülür. Uyku durumunun dışında da bireyler dişlerini bilinçsiz bir şekilde sıkabilir. Genel olarak uykuya bağlı olan bu rahatsızlık bireylerde çoğunlukla görülmektedir. Bruksizm rahatsızlığı bazı bireylerde hafif olurken, bazı bireylerde daha ağır yaşanmaktadır.

Bruksizm rahatsızlığı sebebi ile bireylerde yoğun olarak baş ağrısı ve çene ağrısı gözlenebilir. Bunun önlenmesi için bireylerin tedavi olması gerekmektedir. Birçok birey bu hastalığa yakalanıp, yakalanmadığını anlamayabilir. Bireyler çoğunlukla bu rahatsızlığın farkında olmaz. Genel olarak vücutta bilinç dışı gerçekleşir.

Bireyler zamanla diş yapılarında değişiklik meydana geldiğini görürler. Özellikle aşırı diş sıkması ve gıcırdamasından dolayı meydana gelen değişimleri gözlemleyemezler. Bireyler diş üzerinde bulunan çatlamalar ve diş minesi aşınmasına bağlı olarak tedavi yöntemlerini araştırabilirler.

Tedavi yöntemleri arasında doğru doktor seçimi yer almaktadır. Hastalığın nasıl meydana geldiği belirlenmelidir. Bireye yönelik bir tedavi, farmakoloji veya rehabilitasyonda hastalığın tedavisi kolaylıkla yapılabilir.

Bruksizm Neden Olur?


Doktorlar tarafından ele alınan bruksizm hastalığı nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Çoğu doktor bu hastalığın diş kaynaklı faktörlere bağlı öldüğünü belirtmektedir. Bireyler Bruksizm nedir? Neden olur? Konusunda geniş araştırma yapmaktadır. Diş sıkması ve gıcırdaması olarak bireylerde gözlenen bir hastalıktır.

Strese bağlı bir yaşantı bu hastalığın meydana gelmesinde oldukça etkilidir. Strese bağlı olarak bireyler uyku durumlarında dişlerini sıkarak psikolojik olarak kendilerini farklı hissetmektir. Diş sunmalarının ardında aşırı stres ve farklı psikolojiler yer almaktadır. Dişe yapılan baskı ne yazık ki diş ve çene üzerinde baskılara neden olacaktır.

Aynı zamanda bireylerin yaptırdıkları yanlış diş tedavi yöntemleri hastalığın oluşumunda oldukça etkilidir. Yaşanılan travmalar, üzücü olaylar bruksizm hastalığını meydana getirmektedir. Parkinson hastalığına bağlı olarak meydana gelen sürelerde oluşabilmektedir. Kullanılan birçok ilacın yan etkilerinde meydana gelebilir. Bağırsak üzerinde bulunan parazitler, dengeli beslenmeme, bazı hastalıklar da büyük oranda zemin hazırlamaktadır.

Baskı nedeni ile diş rahatsızlıkları meydana gelebilir. Bilinç altında olmayan bu hareket strese bağlı meydana geldiğinden bireyler bazen yaptıklarının farkına varmazlar. Günümüz koşullarında diş sıkma sorunun tedavisi noktasında çok sayıda farklı seçeneğin varlığından söz etmek de mümkün olur. Ancak tam da bu noktada isabetli bir tedavi işlemi için bu alanda uzman olan bir ekipten destek almak da şarttır!

Bruksizm Doktoru Nasıl Tedavi Eder?


Bireylerin yoğun iş stresleri ve içlerinde meydana gelen çıkmaz sonucu bruksizm hastalığı meydana gelmektedir. Bireyler yaşadıkları bu sorunun ismini tam olarak bilemeyebilirler. Günümüzde bruksizm nedir? Hangi doktora gitmek gerekir? Soruları bireylerin sürekli olarak araştırmaları arasında yer almaktadır. Bruksizm hastalığı için bireyler doktor üzerinden randevu alabilir.

Diş yapısına olumsuz olarak etki eden bu hastalık için diş doktoruna başvurulabilir. Zaman içinde bilinçsizce yapılan diş sıkmaları dişlerinize zarar verecektir. Bu nedenle diş doktoru üzerinden zarar gören dişleriniz için uygun bir tedavi hizmeti alınabilir. Ayrıca bu rahatsızlık için bireylerin psikolojilerini rahatlatmaları gerekir. Bu nedenle bir psikolog tarafından destek alabilirsiniz.

Etrafınız da meydana gelen stresli olaylar, aşırı yorgunluk bu hastalığın oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bundan dolayı diş sıkma sorununun tamamıyla kurtulmak istiyorsanız mutlaka etrafınızdaki stresli durunlar ve aşırı yorgunluk hissinden kurtulmanız da şarttır. Ancak bu sayede tam anlamıyla diş sıkma sorunundan da kurtulmanız mümkün olur. Bu doğrultuda bruksizmden kurtulma yöntemlerinin bulunduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Peki, bruksizm kurtulma yöntemleri nelerdir? İşte yanıtlar!

İlgili Link: Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

Bruksizm Kurtulma Yöntemleri


Ağız yapısında meydana gelen bruksizm hastalığımdan kurtulmak için farklı yöntemlere başvurulabilir. Bireylere verilen bazı tedavi yöntemleri ile bu hastalıktan kolaylıkla kurtuluş sağlanabilir. Bireylerde kaş kontrolünün uygulanan tedavi ile sağlanması gerekir. Böylelikle diş kasları kontrol altına alınabilir.

Hasta bireye farklı alanlarda egzersizler uygulanabilir. Bu uygulama ile hastalığın önüne bir adım geçilebilir. Psikolojik destek kişilerde çoğunlukla başarılı sonuçlar vermektedir. Hipnoz yöntemi de bireylerin başvurdukları yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntem sayesinde hasta alışkanlık değiştirmeye başlayacaktır. Böylelikle bilinç altı daha düzgün çalışacaktır.

İlaç tedavisi ile yapılan bu yanlış düzeltilebilir. Fazla gerginlik doktor tarafından önerilen kaş gevşetici ile düzene sokulabilir. Çocuk ve yetişkinlerde meydana gelen bu hastalık için belirtilen tedavi aşamaları tercih edilebilir. Böylelikle brukizm hastalığından kurtulma sağlanabilir.

Sizlerde bruksizm nedir? Bu hastalıktan kurtulma yöntemleri nelerdir? Diye merak ediyorsanız, bu yöntemleri dikkate alabilirsiniz. Günümüzde yoğunlukla meydana gelen bu hastalık bireylerin kurtulmak istediği bir hastalıktır. Stresten uzak durmak, uykunuzu tam almak ve dengeli beslenmek sizleri bu süreçten uzaklaştıracaktır. Böylece diş sıkma sorunundan kalıcı bir şekilde kurtulmak da mümkün olacaktır.

Leave A Comment

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.