Köprü Diş Nedir?
18 Oca, 2022

Köprü diş işlemi günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Köprü diş nedir? Hangi durumlarda tercih edilmelidir? Köprü diş işlemi iki sağlıklı diş arasında meydana gelen diş kayıp durumlarında tercih edilmektedir.

Diğer dişlerden destek alarak yapılan bu işlem sayesinde eksik olan dişin yeri doldurulmaktadır. Bu sayede çiğneme esnasında hiçbir problem yaşamazsınız. Bu işlem tek diş kökü yerine diğer dişlerden de destek aldığından dolayı çok daha dayanıklıdır. Bu işlemi yaptırdıktan sonra uzun seneler boyunca bu işlemi dert etmenize kesinlikle gerek kalmaz.

En avantajlı diş estetik işlemlerinden biri olan köprü işlemini tercih ederek hem diş estetiğinizi koruyabilir hem de çiğneme kalitenizi de arttırabilirsiniz. Eğer iki sağlıklı dişiniz arasında bir diş kaybı oluştuysa köprü işleminden faydalanarak bu problemi rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Diş Estetiğinin Önemi


Diş estetiği günlük hayatımız içerisinde oldukça büyük önem taşımaktadır. Ağız içerisindeki çevre dokular ile dişlerin uyumunu sağlayan diş estetiği birçok kişi için hayat kurtarıcı niteliktedir. Köprü diş nedir? Hangi durumlarda tercih edilmelidir? Köprü diş özellikle iki sağlıklı dişin arasında bulunan diş kayıplarında tercih edilmelidir. Bu sayede diğer dişlerden destek alınarak bir köprü kurulabilir ve ortadaki diş eksikliği rahatlıkla giderilebilir. Köprü işlemi sayesinde diş estetiğinizi koruyabilir ve daha sağlıklı bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

Aynı şekilde tek diş işlemlere kıyasla köprü işlemi çok daha dayanıklıdır. Dayanıklılığı sayesinde daha uzun ömürlü bir şekilde sizlere hizmet edecektir. Tek dişlere yapılan işlemler kullanım sırasında problem oluşturabilirken köprü işleminde bu tarz problemler asla meydana gelmemektedir.

Köprü işlemi sayesinde diş estetiğinizi tamamen korurken bir yandan da dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapay diş kazanmış olursunuz. Boşluğu dolduran bu işlem sizlere çiğneme esnasında da büyük bir kolaylık sağlayacak ve oradaki boşluğu asla hissettirmeyecektir. Kendi dişinizi kullanır gibi bu yapay dişi de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Köprü Diş Estetiği


Diş kaybetmek herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Yaşınız kaç olursa olsun belirli durumlar sonrasında dişleriniz kırılabilir veya düşebilir. Bu durumların haricinde çürüyen ve artık gerekli tedavilere cevap vermeyen dişlerinizde çekilmek zorunda kalabilir. Bu dişleri tamamlamak için hekimler duruma göre köprü diş ya da implant tercih ederler. İmplant kaybedilen dişin kökü temizlendikten sonra diş eti içerisine vida yerleştirilmesi, ardından hazırlanan dişin vida üzerine takılmasıyla gerçekleşir.

Köprü diş nedir? Hangi durumlarda tercih edilmelidir? Bu işlem ise kaybedilen dişin yanlarındaki dişlerinde törpülendikten sonra kaplama yardımı ile yalancı bir diş oluşturarak yapılmaktadır. Diş eti üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. Yanlarda bulunan iki diş törpülenmeden önce dişlerinizin ölçüsü alınır.

Ortada kalan kaybettiğiniz dişinizin ölçüsü bu sayede daha net belirlenebilir. Tam anlamıyla dişinize oturması önemlidir. Daha sonrasında bu durum sizlere zorluk çıkarabilir. Diş ölçülerinin alınması işlemleri son derece dikkatli yapıldığından bir haftaya yakın sürebilmektedir. Peki, diş kayıplarının tedavisi noktasında etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkan, köprü protezi nasıl yapılır? İşte merak ettiğiniz yanıtlar!

İlgili Link: Bruksizm Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır

Köprü Protezi Nasıl Yapılır?


Çoğu insan dişlerine işlem yaptırmak çekinir. Ancak bazı durumlarda hastaneden kaçış mümkün olmayabilir. Köprü diş nedir? Hangi durumlarda tercih edilmelidir? Ağrı yapan dişler, kaybedilen dişler yüzünden rahat yemek yenememesi gibi durumlar kişinin günlük yaşantısını da olumsuz etkileyebilir. Özellikle diş kaybı ciddi bir problemdir. Diş kaybı sorunun ortaya çıkması; beraberinde birtakım sorunları da getirmektedir. Bundan dolayı da diş kaybının tedavi edilmesine yönelik teknik ve yöntemlerinin etkili bir düzeye uygulandığını ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Diş aralarının açılmasına ve diğer dişlerinde kaybına neden olabilir. Bu nedenle kısa zamanda yeni bir diş eklenmesi gerekmektedir. Köprü yöntemi en acısız ve en hızlı yapılabilen tedavi seçeneğidir. Öncelikle dişlerinizin ölçüsü aljinat ile yapılan karışım sonrasında bir kalıp yardımı ile ağız içerisine yerleştirilir. Bu madde yumuşak olup ağız içerisinde 2 3 dakika kadar kaldıktan sonra sertleşmektedir. Bu kalıba göre de eksik ve törpülenen dişleriniz yerine tercih ettiğiniz malzemeden üretilen kaplamalar çıkarılır.

Daha sonrasında törpülenen dişlerinizin üzerine bu kaplama yapıştırıl. Daha sonrasında kaplama ağız içerisinde denenerek düşme veya yükseklik durumu belirlenir. Rahatsız bir durum var ise yeniden ölçüm, kalıp ve renk işlemleri tekrarlanmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında köprü diş uygulamalarının son zamanlarda yoğun bir şekilde ilgi gördüğünü ifade etmek mümkün olmaktadır. Ancak bu sayede diş kayıplarının etkili bir düzeyde tedavi edilmesi de mümkün hale gelmektedir.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.