Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Kanal Tedavisi ve Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir
Kanal Tedavisi ve Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir
Kanal Tedavisi ve Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir

Kanal Tedavisi ve Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir

06 Ocak 2022, 10:46

Diş sorunlarında oluşan tedavilerin uygulanması genellikle kanal ya da dolgu gibilerdir. Ancak bu dolgu ile kanal tedavisi arasında birçok farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin kanal tedavisi yapılırken iltihap sonuçlarından dolayı ölen bütün sinirler alınıp yerlerinden çıkarılmaktadır. Ancak dolgu tedavisinde ise diş sinirleri yerlerinde bırakılıp dokunulmamaktadır.

Ayrıca kanal tedavisine göre dolgu tedavi yöntemi daha kısa sürmekle beraber daha uygun bütçeler karşılığındadır. Ancak kanal tedavisi ise daha uzun aşamalar halinde gerçekleşecek daha fazla bütçeler ile karşılaşılabilmektedir. Kanal tedavisiyle dolgu arasındaki temel fark esasında uygulandıkları diş tedavileriyle yakından ilgilidir.

Örneğin dolgu diş tedavisinde daha yüzeysel sorunlar ve daha küçük sorunlar olmasının aksine kanal tedavileri daha fazla oluşan sorunlarda yapılmaktadır. Ayrıca derin ve detaylı aşamalar halinde gerçekleşmektedir.

Ancak iki tedavi de yapılırken kesinlikle kişiye tedavinin yapılacağı ağız kısmının uyuşturulma işlemi yapılması gerekmektedir. Kanal tedavi yöntemlerinde daha çok seanslar bulunurken dolgu tedavi yöntemlerinde ise bir seans çoğu zaman yeterli olabilmektedir. Peki, son zamanlarda sıklıkla uygulanan kanal tedavisi hangi durulmada uygulanır? İşte yanıtı!

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dişlerde çoğu zaman çatlaklar ya da çürükler meydana gelebilmektedir. Bu iki sorununda ilerlemesi sonucunda ise kanal tedavisi yöntemi diş hekimleri tarafından gerçekleşmektedir. Ayrıca kanal tedavisi genellikle şu durumlarda da uygulanabilmektedir;

• Dişlerde oluşan çürüklerin tedavi yapılmaması takdirinde ve kişinin ihmali sonucunda bu çürüklerin sinirlere ulaşması durumunda kanal tedavisi işlemi yapılmaktadır.

• Bir travma işlemi sonuçlarında diş sinirlerinde kalan kırık diş parçacıklarının ağrıya sebep olup sinirlere sorun çıkarmasıyla da kanal tedavi yöntemleri gerçekleşmektedir.

• Diş eti sorunları bulunan kişilerin ihmal etmesi durumunda diş eti problemlerinin ilerlemesi sonucunda çıkan sorunlardan dolayı rahatsızlanan kişiler doktora başvurduğunda da kanal tedavisi gerçekleştirilmektedir.


Elbette ki kanal tedavisi söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı tedavi tekniği çıkmaktadır. Kanal tedavisinin uzun süreden bu yana etkili bir düzeyde uygulandığı da bilinmektedir. Esasında abu durum dolgu uygulaması için de geçerliliğini korumaktadır. Peki, dolgu hangi durumlarda uygulanmaktadır?

Dolgu Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş bakımını yerine getirmeyip dişlerini önemsemeyen kişilerde dişlerde deforme, çizikler Ya da çürüklükler meydana gelebilmektedir. Diş dolguları ise genellikle şu durumlarda olan kişilerde uygulanmaktadır;

• Kırık dişlere sahip olan kişilerin doktora başvurması sonucunda dolgu tedavisi gerçekleşmektedir.

• Dişlerin önemsenmemesi takdirinde oluşan diş çatlakları işe diş hekimliğine başvurmanız sonucunda da dolgu tedavisi önerilmektedir.

• Çok fazla ilerlemeyen yeni başlayan diş çürüklerinde de dolgu tedavisi gerçekleştirilmektedir.

• Yanlış diş tedavisi sonucunda diş ortalarında oluşan boşluklarda dolgu tedavisi yapılabilmektedir.

• Diş çürüklüğünün temizlenmesi sonucunda da diş dolgu tedavi yöntemleri de gerçekleştirilebilmektedir.

• Dişlerin iç kısmında bulunan pulpa kısmında zarar görülmesi durumunda da diş dolgu yöntemleri tercih edilmektedir.

• Daha önceden tercih edilen dolgu tedavi yönteminin sonucunda düşen dolgu nedeniyle de tekrar diş dolgu yöntemi gerçekleşebilmektedir.

Dolgular diş tedavilerinde en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla dolguların da tıpkı kanal tedavisi gibi başarılı teknik ve yöntemler arasında yer aldığını rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Kanal Tedavisiyle Dolgu Aynı Anda Uygulanır Mı?

Diş bakımları ve sorunları ülkemizde ne yazık ki çok fazla önem gösterilmemekte ve hep aksatılmaktadır. Ancak ilerleyen diş sorunları nedeniyle hastaneye giden Kişilere kanal tedavisi ya da dolgu işlemleri gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kanal tedavisi çok fazla ilerleyen diş sorunlar nedeniyle gerçekleşirken, dolgu ise daha yüzeysel sorunlardan dolayı gerçekleştirilmektedir.

Kanal tedavisiyle dolgu işlemleri eskiden arşı ardına gerçekleşirken şimdi gelişmiş yöntemler ile bir seansta gerçekleşebilmektedir. Bu kanal tedavisi ya da dolgu tedavi yöntemleri sayesinde diş sorunlarında çözümler ve iyileşmelerin görülmesi çok yüksektir. Fakat kanal tedavisi ile dolgu işlemlerini aynı anda gerektirmeyen hastalarda olabilmektedir. Bu hastalarda eğer kanal tedavisi gerçekleşecek ise bir kaç seans olarak da sürebilmektedir.

Benzer İçerik : Çocuklarda Diş Çürüğü Problemleri Nasıl Önlenebilir