Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Hekimi Seçerken Bunlara Dikkat Edin | Bursa Diş Hekimi
Diş Hekimi Seçerken Bunlara Dikkat Edin
Diş Hekimi Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Diş Hekimi Seçerken Bunlara Dikkat Edin

16 Mayıs 2020, 15:44

Diş bakımının düzenli yapılmaması, ağız sağlığının istenilen düzeyde olmaması sebebiyle her yaş ve cinsiyetteki bireyler, diş kaynaklı sorunlarla karşılaşmaktadır. Çocukluk dönemlerinden başlayarak yaşlılık dönemine kadar farklı sebeplerle oluşan diş sorunları, mutlaka bilgili ve tecrübeli diş hekimleri tarafından tedavi edilmelidir. Diş doktoruna gidilmemesi, ilerleyen süreçlerde daha büyük sorunlarla karşılaşma ihtimalini yükseltmektedir.

Diş sorunları genel sağlık sorunu olarak görülmekle birlikte, bireyin estetik duruşunu da olumsuz yönde etkilemektedir. Bazı diş bozuklukları kişilerin psikolojik rahatsızlık yaşamasına ve toplumdan kopuk bir şekilde yaşamasına sebep olmaktadır. Çocukluk dönemlerinde ve erken teşhis edildiğinde daha sorunsuz bir şekilde çözülebilen diş sorunları, ergenlik döneminde diş ve çene yapısının değişmesi sebebiyle çok daha zor tedavi yöntemlerini gerektirebilmektedir.

Diş hekimine gitmek doğru bir davranış olmakla birlikte, gidilen hekimin tecrübesi ve bilgi birikimi de oldukça önemlidir. Bu sebeple diş doktoru seçerken bazı hususlar özenle analiz edilmeli, ileride yaşanabilecek mağduriyetler göz önünde bulundurulmalıdır.

Yapılan araştırmalarda konusunda kariyer sahibi, hasta memnuniyetini önemseyen ve doğru tedavi yöntemleriyle başarılı sonuçlar elde etmiş olan doktorlar tercih edildiği görülmüştür. Bursa Balat2ta Bulunan Kliniğimiz ve Ekibimiz Hakkında Daha Detaylı Bilgi Alma İsterseniz ; Bursa Diş Hekimi Sayfamızı İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Diş Hekimi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Çocuk-kadın-erkek herkesin mutlaka bir diş hekimine ihtiyacı vardır. Yaşam boyunca yılda en az iki kez olmak üzere diş hekimine muayene olmak ve check-up yaptırmak gereklidir. İyi bir diş hekimi seçmek için beklentilerinizi karşılayan, ihtiyaçlarınıza uygun, ulaşmanın zor olmadığı ve sevebileceğiniz birini seçmelisiniz. Birçok kişi diş doktoru seçimini eş, dost, akraba tavsiyesiyle yapmaktadır. Oysa seçeceğiniz diş doktoru hakkında bireysel araştırma yapmak en isabetli yol olacaktır. Diş hekimi tercihlerinde,

· Hekimin mesleki donanımı

· Kişisel ihtiyaçlar

· Muayenehanenin yapısı

· Sigorta

· Randevu planlaması göz önünde bulundurulmalıdır.

1-Diş doktoru seçimindeki en önemli kıstas, seçeceğiniz hekimin mesleki donanımıdır. Diş hekiminizin geçerli bir diplomaya sahip olması, dişinizle ilgili beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilir düzeyde olması gerekir.

2-Kişisel ihtiyaçlarınızı göz önünde tutmanız da, diş hekimi tercihlerinizde size yol gösterecektir. Örneğin diş estetiği ile ilgili bir hekim arayışı içerisindeyseniz bu alanda uzmanlaşmış bir hekime yönlenmeli, çocuğunuz için bir hekim arayışındaysanız, çocukların ruhsal yapılarına vakıf bir pedodontist diş hekimine yönelmelisiniz.

3-Diş hekimi tercihlerindeki önemli bir diğer husus da, hekimin muayenehane yapısıdır.  Diş randevularınızda sizinle ilgilenecek asistanlar, muayenehanenin hijyenik olup olmadığı, muayene sırasında mahremiyet ihtiyacının sağlanıp sağlanmadığı tercihlerinizi yaparken analiz etmeniz gereken konulardan biridir.

4-Diş doktorunuzun sahip olduğunuz sigorta şirketiyle çalışıp çalışmadığı da önceden bilinmesi gerekli konular arasında yer almalıdır.

5-Diş hekimi seçimlerinde dikkat edilmesi gereken en son husus ise, doktorun çalışma ve randevu saatlerinin sizin saatlerinize uygun olup olmadığıdır. Hekimin çalışma saatleri sizin çalışma saatlerinizle çatışması halinde, tedaviniz yarım kalabilir.