Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Eti Çekilmesi Nedir | Diş Eti Çekilmesi Tedavisi
Diş Eti Çekilmesi Nedir
Diş Eti Çekilmesi Nedir

Diş Eti Çekilmesi Nedir

18 Mayıs 2020, 16:28

Dişlere yeterli bakım yapılmadığı zaman, dişeti iltihabı oluşmaktadır. Bu da diş eti çekilmelerine ve dişlerin kök yüzeylerinin görünmesine neden olacaktır. Diş eti çekilmeleri, diş köklerinin açığa çıkması nedeniyle, çürümelere neden olacak, bu çürümelerin sonucunda, diş kayıpları olacaktır. Dişlere yapılan bakım dişlerin uzun ömürlü olmasına ve orijinal dişlerinizin uzun zaman ağzınızda kalmasına neden olacaktır.

Diş bakımı yaparken de diş hassasiyetine uygun diş macunu, diş fırçası ve diş ipi kullanılması uygun olacaktır. Yanlış yapılan diş bakımı dişlerin ve dişetlerinin zarar görmesine ve diş etlerinin çekilmesine neden olacaktır, zamanla da dişlerin kaybına neden olacaktır.

İLGİLİ LİNK; Doğru Diş Fırçalama Teknikleri

 

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir

 

Diş eti, dişlerin kemiğe tutunmasını sağlayan etkendir. Diş eti bakımlarının zamanında yapılmaması, diş etlerinde zararlı bakteriler oluşmasına neden olacaktır. Diş eti çekilmelerinin ilk belirtileri, diş eti kanamalarıdır. Bu belirtiler görüldüğünde, gereken tedaviler yapılmadığı takdirde, dişeti çekilmeleri başlayacaktır. Diş etlerinin çekilmesine neden olan etkenler sadece yanlış bakımlardan ibaret değildir. Sigara içmek, dişleri sıkmak veya gıcırdatmak, bazı hastalıklar, örneğin şeker hastalığı, yanlış yapılan dolgu gibi etkenler, diş eti çekilmesi  nedenlerinin başında yer almaktadır.

 

Diş Eti Çekilmesini Engellemenin Yolları

 

Diş eti çekilmelerini önlemenin başında uygun bir diş bakımı gelmektedir. Uygun ve zamanında yapılan diş bakımı dişeti çekilmelerini engelleyerek, dişlerinizin sağlıklı şekilde korunmasını sağlayacaktır. Dişeti çekilmeleri, diş rahatsızlıkların yanında çeşitli hastalıklara ve ağız kokusuna da neden olmaktadır. Ancak diş eti çekilmesi ileri seviyelere ulaşmışsa sonradan yapılan diş bakımının fazla bir faydası olmayacaktır. Çünkü hastalık ilerlemiştir ve diş tedavisi görülmelidir.

 

Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi

 

Diş eti çekilmelerinin çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Diş eti tedavisi için ilk başta diş hekimine müracaat edilmesi gerekmektedir. Diş hekimi ufak bir operasyonla ya da tarif edeceği koruyucu yöntemlerle diş eti çekilmesini tedavi edebilmektedir. Bu önlemlerden kısaca bahsedecek olursak; yumuşak bir diş fırçası kullanmak, diş hekiminin tarif ettiği şekilde dişleri fırçalamak, diş suyu veya gargara kullanmak, sigara ve tütün mamullerini kullanmamak veya en aza indirmek, bol su içmek, diş ipi kullanmak dişeti çekilmelerinin tedavi edilmesinde önemli tedavi yöntemlerindendir.

Ancak bu tedavi yöntemleri işe yaramayacak kadar dişeti çekilmesi hastalığı ilerlemişse, cerrahi müdahale gerekmektedir. Ya da dişler çekilerek, yerine protez diş yapılmalıdır. Bu gibi işlemlere maruz kalmamak için diş bakımlarının zamanında yapılması, dişlerinize gereken önemi ve hassasiyeti göstermek gerekmektedir. Kısacası dişlerinizi korumak için diş bakımlarını zamanında ve uygun şekilde yapmak gerekir.

 

Dişlere yeterli bakım yapılmadığı zaman, dişeti iltihabı oluşmaktadır. Bu da diş eti çekilmelerine ve dişlerin kök yüzeylerinin görünmesine neden olacaktır.