Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir | Diş Ağrısı Tedavisi
Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir
Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir

16 Mayıs 2020, 15:48

Diş ağrısı, insan yaşamının hemen her döneminde karşılaştığı önemli bir problemdir. Genellikle ağrı kesicilerle ve farklı yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan diş ağrıları, hekime başvurulması geciktikçe sorunu çok daha büyütecek bir rahatsızlıktır. Özellikle kulaktan dolma bilgilerle diş ağrısının tedavi edilmeye çalışılması, dişte ve dokularda önemli hasarlar oluşmasına sebebiyet vermektedir. Diş ağrısı çok farklı nedenlerden meydana gelebilir. Diş çürümesi akla ilk gelen nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra diş minesinde aşınma, herhangi bir darbe nedeniyle dişte kırık oluşması, diş eti iltihabı ve yirmi yaş dişleri de diş ağrısının başlıca sebepleri arasında yer alır. Diş ağrıları ilk başlarda hastalar tarafından çok önemsenmezler. Ağrı dayanılmayacak bir hal alana kadar ağrı kesicilerle çözüm aranmaya çalışılır. Fakat ağrının kaynağı tedavi edilmeden kesin bir sonuca ulaşılamaz. Ayrıca bilinçsiz bir şekilde kullanılan ağrı kesiciler insan sağlığına genel anlamda da zarar verir. Bu nedenle diş ağrıları önemsenmeli ve en kısa sürede bir uzmana başvurulmalıdır.

İLGİLİ LİNK; Diş Fırçalama Teknikleri

Psikolojik ve fiziksel birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıka diş ağrıları,

  • Diş eti hastalıkları
  • Diş çürümesiyle oluşan apseler
  • Diş minesinin aşınması
  • Ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmemesi
  • Yirmilik ( gömülü) dişler
  • Sinüzit dişlerde ağrıyı oluşturan temel sebepler arasında yer almaktadır.

Diş ağrılarının en önemli sebebi, dişlerde oluşan çürüklerdir. Diş ağrısı ile doktor kontrolüne gelen hastaların neredeyse %95 ‘i çürükler sebebiyle meydana gelen ağrılardan şikâyetçi olmaktadır. Diş çürümelerinin altında yatan temel etken ise, ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmemesi veya kötü hijyen alışkanlıklarıdır.

İLGİLİ LİNK; Ağız ve Diş Sağlığı

Beslenme bozuklukları, aşırı şekerli ve unlu besin tüketimi diş etrafında asit oluşumuna sebebiyet verir. Oluşan asit zamanla dişin koruyucu tabakası olan mineyi zayıflatarak çürüklerin oluşmasına ve şiddetli ağrıların başlamasına sebep olur. Diş ağrılarına apseli durumların eşlik ettiği hallerde, zonklama şeklinde devam eden ağrılar dayanılmaz bir hal alır. Bu tür durumlarda diş ağrısını hafifletmek adına yapılan hatalı tedaviler, dişte soğuk-sıcak hassasiyeti oluşturarak dişlerin kırılmasına sebebiyet verebilir.

Diş ağrıları dayanılmaz bir hale dönüşmeden bir diş doktoruna gitmek ve tıbbi usullerle tedaviye başlamak gereklidir. Erken tedavi bazı büyük sorunların önüne geçerek hastayı diş kayıplarından korur ve diş kaybı sebebiyle oluşabilecek estetik kaygılar önlenir.

En Yaygın Neden Diş Çürükleri

Diş ağrısı nedenleri arasında en yaygın olan diş çürüğüdür. İçinde bulunulan toplumun yüzde doksan altı gibi büyük bir bölümünde diş çürükleriyle karşılaşılmaktadır. Diş çürüğünün başlıca nedeniyse eksik olan ağız hijyenidir. Ağız hijyeninin hiç sağlanmaması ya da sağlanan hijyenin yetersiz olması diş çürüğüne, diş çürüğü de oldukça şiddetli diş ağrılarına neden olur.

Diş Minesinin Aşınması

Diş minesi hem diş için hem de dişin içerideki yapısı için koruyucu görevi görür. Diş minesi aşındığı zaman beklenilen koruma gerçekleşmez ve bu da oldukça şiddetli diş ağrılarına neden olabilir. Diş minesi oldukça sert bir yapıya sahiptir. Ancak birtakım fiziksel veya kimyasal faktörlerden dolayı zarar görmesi muhtemeldir. Özellikle sert kabuklu yiyecekler ve asitli içecekler diş minesinin zarar görmesine neden olurlar. Diş minesi aşındığında kişilerde sıcak-soğuk hassasiyeti ve diş ağrıları meydana gelebilir.

İltihaplar ve Gömülü Dişler

Diş ağrılarının en bilindik nedenlerinden biri de diş eti iltihaplarıdır. Diş ve dişeti etrafında oluşan bakteri plağı toksin oluşumuna neden olur ve dişeti dokusu oluşan bu toksinlerden zarar görmeye başlar. Bunun sonucunda da dişeti iltihabı meydana gelir. Eğer ağız bakımı yeteri kadar  sağlanamazsa dişeti sorunlarıyla ve diş ağrılarıyla karşı karşıya kalınabilir. Kişiler ağız bakımlarına gereken özeni göstermeli, bu sayede tartar ve plak oluşumunun önüne geçilmelidir.

Yirmi yaş dişleri olarak bilinen dişler de diş ağrısının başlıca nedenleri arasında yer alırlar. Yirmi yaş dişleri için genellikle çene üzerinde yeterli alan kalmaz ve bu dişler gömülü bir halde kalırlar. Bu nedenle de oldukça şiddetli diş ağrılarına yol açarlar. Eğer yirmi yaş dişleri olması gerektiği gibi çıkıyor ve çevredeki dokulara zarar vermiyorsa bu dişlerin çekilmesine gerek yoktur. Ancak yirmi yaş dişleri çene kemiğinde gömülü bir haldeyse ve süremiyorsa ya da bu dişlerin ileride ağız yapısında başka sorunlara neden olacakları düşünülüyorsa o zaman gerekli incelemeler sonucunda dişlerin çekimi yönünde kararlar alınabilir. Diş ağrısı ve altında yatan temellerle ilgili en doğru kararı uzman kişi verir. O nedenle diş ağrılarında mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve onun yönlendirilmesiyle en uygun tedavi yapılmalıdır.

Diş Ağrısı Tedavisi

 

Diş ağrıları, zaman geçirmeden doktora gitmeyi gerektiren rahatsızlıklardır. Ağrıyı ötelemek için ilaç kullanımı acıyı hafifletmenin dışında tedaviye bir katkı sağlamaz. Ağrıyan ve çürük olduğu görülen diş üzerine kimyasal bir maddenin konulması halinde diş eti ve yumuşak dokular büyük zararlar görebilir. Özellikle aspirin, alkol, kolonya gibi maddelerin diş etiyle teması ileride daha büyük sorunların oluşmasına zemin hazırlar.

Diş ağrısı hissedildiğinde ilk olarak yapılması gereken şey, diş ve çevresinin diş fırçası ve diş ipi ile temizlenmesi ve tuzlu su ile gargara yaparak antiseptik koruma sağlanmalıdır. Geçici bir süre ağrıyı hafifletecek bu uygulama sonrası, mutlaka bir diş hekimine muayene olmak gerekir. Hekime başvurmadan önce herhangi bir ağrı kesici alınması da doğru bir davranış değildir.

Diş ağrısının iltihaplanma sebebiyle meydana gelmesi halinde, doktor kontrolüne gidene dek, ağrı bölgesine soğuk kompres uygulanmalı, belirli aralıklarla kompres sürdürülmelidir. Çürük sebebiyle oluşan ağrılarda ise, pamuğa bir miktar karanfil yağı koyarak çürük üzene konulması ağrıyı geçici bir süre hafifletecektir. Ancak her ne sebeple olursa olsun, diş ağrısı önemsenmeli ve en kısa süre içerisinde doktora başvurulmalıdır.