Şeffaf Plak Tedavisi Nedir
14 Oca, 2022

Şeffaf Plak Tedavisi, son dönemde teknolojinin gelişimiyle beraber daha sık gündeme gelmeye başlamış ve klasik yöntemlere göre birçok avantajı bulunan çok daha estetik bir ortodontik tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

şeffaf plak diş tedavisi, şeffaf plaklar tel takmak istemeyen fakat diş görünümünden memnun olmayan kişiler için en ideal çözümdür. Hastadan alınan ölçüler dijital ortama taşınır ve dişler aşama aşama ideal konumlarına dijital ortamda taşınırlar.

Her aşama için ağız içinde nerdeyse görünmeyen takıp çıkarılabilen plaklar üretilir. Plaklar ortodontist kontrolünde haftalık veya iki haftalık aralıklar değiştirilerek başlangıçtan bitime kadar kullanılır ve bu sayede dişler ideal pozisyonlarına taşınmış olurlar.

Bu tedaviler plakların şeffaf olması dolayısıyla estetik olarak herhangi bir sorun teşkil etmediği için son dönemlerin sıkça kullanılan tedavileri arasında yerini almıştır. Bu uygulama klasik tedavi yöntemlerine göre oldukça farklıdır ve pek çok avantajı vardır.

Telsiz Ortodonti

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Şeffaf plak tedavisi genel anlamda pek çok kişiye uygulanabilmektedir. Ancak bu tedavi şekli ile dişsel problemlerin çözümü mümkündür daha ağır iskeletsel problemi olan kişilerde klasik yöntemler kullanılmalıdır.

Hastalarımız için sahip oldukları problemleri iskeletsel veya dişsel olarak sınıflandırmak çok mümkün olmadığı için problemin kaynağını ve bu tedavi tipinin size uygun olup olmadığını ortodonti muayenesi ile ortodontistinizden öğrenebilirsiniz. Şeffaf plak tedavisi için klasik ortodontik yöntemlerde olduğu gibi yaş sınırı yoktur.

Telsiz Ortodonti Nedir

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Şeffaf plak tedavisi bazı durumlarda uygulanmamaktadır. Şeffaf plak yeteri kadar takılmadığında tedavi olumlu sonuçlanmayacaktır. Bu plak yaklaşık olarak 22 saat takılmak zorundadır. Bu tedavi yaklaşık olarak yüzde doksanlık bir dilimde kişilere uygulanmaktadır. Bazı kişilerde uygulanıp uygulanmayacağı ağız ve diş muayenesi sonucunda netlik kazanmaktadır.

Ağız ve diş yapısı küçük olan kişilerde şeffaf plak uygulaması tercih edilmemektedir. Bu tamamen şeffaf plak sistemi ile alakalı bir durumdur. Bir diğer önemli etken ise iskelet yapısı sorunu olanlarda uygulanamayacağıdır.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

İlk olarak tedavi başlangıcında ölçü alınarak tedavi süreci başlatılmaktadır. Ölçü alma işlemi alt ve üst çeneden yapılmaktadır. Dişler ağız içi ve ağız dışından fotoğraflanmaktadır. Ağız içi röntgen çekimi de yapılmalıdır. Bu işlemler gerektiğinde plak takılmadan önce ve sonra kullanılmaktadır. Ölçü alımı yapıldıktan sonra plak hazırlığı için ölçüler firmalara iletilmektedir.

Bu plak sistemi firma tarafından yaklaşık olarak bir hafta süre ile hazırlanarak tedavi için teslim yapılmaktadır. Daha sonrasında plak takımı için diş hekiminiz sizi çağırarak olarak takımını size sağlamaktadır. İlk plak takma işleminizi doktorunuz kendi yapacaktır.

Daha sonra plak takma ve çıkarma işlemini siz kendiniz gerçekleştirebileceksiniz. Plak ilk takıldığında pek çok diş teli tedavisinde olduğu gibi biraz sıkışma hissi yapabilmektedir. Ağrı yapabileceği gibi bu durum kısa süreli olarak yaşanacaktır. Bu süreç konusunda doktorunuz ile detaylı bir şekilde konuşarak şeffaf diş tedavisi için karar verebilirsiniz. Şeffaf diş tedavisi tüm detaylar gerektiği şekilde uygulandığında son derece olumsu sonuçlar vermektedir.

Telsiz Ortodonti

Ortodonti, dişlerin ve çene kemiklerinin doğru şekilde düzenlenmesine yardımcı olan bir disiplindir. Günümüzde ortodontistler telsiz ortodonti teknolojisini kullanarak, hastaların dişlerini daha hızlı ve verimli biçimde düzeltebilmektedir. Bu makalede, Bursa Ortodonti Uzmanı Dr Merve Kurt’tan aldığımız bilgilerle telsiz ortodontinin neler olduğu ve nasıl uygulandığı hakkında detaylara göz atacağız.

Telsiz Ortodonti Nedir?

Telsiz ortodonti, birçok kişinin uygulayabileceği bir diş düzleştirme yöntemidir. Ortodontistler, bu yöntemi kullanarak hastalarının dişlerini daha güzel bir görünüme kavuşturabilirler. Telsiz ortodonti, çene kemiğine bağlı olarak hareket ettirilen metal veya plastik parçalardan oluşur. Bu parçalar, hastanın dişlerini istediği şekilde düzenleyebilmesine olanak tanır. Telsiz ortodonti sistemi, çok fazla ağrıya neden olmadan ve hastaların normal yaşamlarına pek az etkiyle, estetik sonuçlar elde etmelerine olanak tanır.

Telsiz Ortodonti Tedavisinin Faydaları

Telsiz ortodonti tedavisinin faydaları oldukça fazladır. Bu tedavinin başlıca faydaları arasında, dişleri daha sağlıklı bir biçimde tutabilme ve sürekli kullanabilecek bir sorunsuz görünüm elde etme sayılabilir. Ayrıca, bu tedavi sayesinde çene kemiği de daha sağlıklı olacaktır.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Telsiz Ortodonti tedavisinin yapılması için öncelikle sizden hem alt hem de üst çeneden ölçü alınır. Dişlerinizin fotoğrafları alınır. Hem ağız içi hem de ağız dışı fotoğraflama işleminin yerine getirilmesinin gerekmesi halinde ağız içi röntgen çekilir.

Bu fotoğrafların çekilmesinin nedeni hem şeffaf plak öncesinde hem de şeffaf sonrasında kullanılacak olmasıdır. Dişlerin görüntülerinin dijital bir ortama aktarılması sağlanır. Dişlerin tam anlamı ile hazırlanması 1-2 hafta kadar sürer. Dijital ortamdan şeffaf plak analizinin oluşmasının ardından doktor sizi çağırır. Dişlerin dijital halinden memnun kalmanız durumunda onay vererek şeffaf plak üretiminin başlamasını sağlayabilirsiniz.

Şeffaf plak tedavisi fiyatları yapılacak işlemin detayına göre değişikliğe sahiptir. Kişiye özel tasarımlar ile istenen kusursuz gülüşler ortaya çıkmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer

Diş teli tedavisi sonrası şeffaf plak kullanımı oldukça revaçta. Konuya dair bilgisi olmayanlar ise işlemin ne kadar süreceğini yakından takip etmekte. Şeffaf plak tedavisi yorumları kısmını yakından inceleyen bir çok kişi, uzman klinikler tarafından en doğru yanıta ulaşmak istiyor.

Ortodontik şeffaf plak tedavisi ya da şeffaf diş plağı tedavisi fiyatları gibi işlemin tamamlanma süresi de oldukça ilgi oluşturuyor. Şeffaf plak tedavi süresi ortalama 3 ayı aşarak 12 ayı da bulabilmektedir.

Kişiler üzerind euygulanan işlem neticesinde kişiden kişiye değişkenlik ortaya çıkmaktadır. Yine ortaya çıkan süre, tedavi planını ne kadar iyi olduğuna ve takibine bağlı olarak farklılaşmaktadır.

Pekiştirme tedavisi şeffaf plak kullananlar yapılan tedavinin sonuçlarından memnun olarak yaşamlarını devam ettirmektedir. Özellikle diş teli tedavisi sonrası şeffaf plak fazlası ile uygulanmaya başlayan bir işlemdir.

Pekiştirme tedavisi şeffaf plak uygulaması ile istenen sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple uygulamaya olan talep her geçen fazlası ile devam etmektedir.

Şeffaf plak tedavisi öncesi sonrası ortodonti uzmanı tarafından ortaya çıkarılarak aradaki fark bariz götüntülenir.  

Şeffaf plak tedavisi ücreti konusunda işin uzmanı kişlerden bir teklif almak sağlık açısından oldukça önmelidir.

Pekiştirme Tedavisi Şeffaf Plak Fiyatları

Şeffaf diş plağı tedavisi için ortaya çıkarılan rakamlar kişi bazlıdır. Pekiştirme tedavisi şeffaf plak temizliği için çok özel fiyat seçenekleri kliniklerce sunulmaktadır. Konuya ilişkin benzer çalışmalar

Şeffaf Plak Tedavisi çok fazla tercih edilen hizmetlerin başında geliyor. Gelişen teknoloji ile çok fazla avantajı beraerinde getiren bu yöntem sayesinde “şeffaf plak tedavisi nedir” sorusununda ortaya çıkmasına sebep oluşturuyor.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar bilmek için güncel uzman fiyatlarına göz atmak ve yapılacak işlemin detaylarına özel bir teklif oluşturulması gerekir.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.