Sağlıklı Diş Eti
15 Oca, 2022

Her birey, sağlıklı bir diş etine sahip olmak ister. Fakat ağız bakımı ihmal edildiği zaman diş etinin sağlıklı olması imkansızdır. Bu yüzden sağlıklı diş eti için ilk adım ağız temizliği olmaktadır. Ağız sağlığına dikkat edilmemesi sonucunda en çok karşılaşılan sorunlardan birisi diş eti iltihabı olmaktadır.

Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağız bakımı yaparken kullanılan en önemli malzemeler; Diş fırçası ve diş macunu olmaktadır. Bunların yanı sıra birçok farklı malzeme kullanmanız, diş ve ağız sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Bu konuda yapacağınız bazı hatalar ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu yüzden aşağıda yer alan kuralları uygulayarak ağız bakımı nasıl yapılır? Konusuna hakim olabilirsiniz.

Diş Fırçası Değiştirmek

Bir diş fırçasının kullanım ömrü genelde 200 kere olarak ayarlanır. Bu da günde 3 kere diş fırçalayan bir insan için yaklaşık 2 aya denk gelmektedir. Bu yüzden dişini fırçalayan herkesin diş fırçasını 2 aya bir yenilemesi gerekir. Aksi takdirde diş fırçasının kılları yıprandığı ve kıvrıldığı için etkili bir temizleme yapılamayacak ve dişlerinizin arasında besin artığı kalmasına neden olacaktır. Besin artıkları dişlerin çürümesine yardımcı olan en büyük etkenlerdir.

Dişleri Yeteri Kadar Fırçalamak

Her zaman dişlerin 2 dakikanın altında fırçalanmaması gerekir. Fakat kimse bunun neden olduğunu merak etmez. Bunun sebebi; Diş macununda bulunan florürün diş minesine ulaşma süresidir. Normal bir insanın bütün dişlerini fırçalaması ortalama 45 saniye sürecektir. Ancak 2 dakika üzeri fırçalamalar sayesinde diş minesine florür ulaşır ve ağız temizliği tam anlamıyla sağlanır.

Dişleri Doğru Açı ile Fırçalamak

Diş fırçalarken diş fırçasının diş etine değdiğini çoğunuz fark etmiştir. Yanlış açı ile diş fırçalandığı zaman diş etine zarar verme ihtimali yüksek olduğu gibi, ağız sağlığı da tam anlamıyla sağlanamayacaktır. Diş fırçalamak için en doğru açı 45 derece olacaktır. Uzmanlar tarafından araştırılmış olan bu bilgi herkesin kullanması gereken açıdır. Bu açı sayesinde diş etinin kenarına sıkışan besinler de temizlenecektir.

Diş Eti Hastalıkları Neden Olur?

Her sağlıklı diş etinin açık pembe renkte olması gerekir. Böyle olmayan çoğu diş etinin çeşitli sorunları olabilmektedir. Diş eti sorunlarının olmasındaki başlıca sorun; Diş eti ile diş arasındaki yerde besin artıkları kalmasıdır. Bu besin artıkları aracılığı ile o bölgede bakteriler çoğalır. Bakteriler sebebiyle de diş eti iltihaplanması gerçekleşir.

Sağlıklı diş eti için ilk adımın ağız temizliği olmasının sebebi; Diş etinin ağız temizliği olmadığı zaman hastalık kapması ile alakalıdır. Sağlıklı bir diş eti istiyorsanız ilk olarak diş fırçası, diş macunu ve diş ipine ihtiyacınız olacaktır. Her gün kullanmanız gereken bu malzemeleri yanınızdan eksik etmemenizde fayda vardır. Ayrıca; Diş etinde oluşacak olan iltihabın çene erimesine kadar yol açabileceğini unutmamalısınız.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.