Kırık Diş Tedavisi
15 Oca, 2022

Travmatik bir durum olan diş kırılması, büyük sıkıntılara yol açabilecek sorunlardan biridir. Dişte veya çenede başka bir sorun olup olmadığına bakılıp, tedavi edilmesi için kesinlikle doktor kontrolünün yapılması gerekir. Çürüme olan dişlerde görülmesi muhtemeldir.

Diş Kırılması Çeşitleri Nelerdir?

Dişin bir parçasının ya da tamamının kırılması ve bazı durumlarda bu parçanın ağızdan ayrılması durumuna diş kırılması adı verilir. Bu durum tek çeşit gibi görülse bile birçok farlı çeşide sahiptir. Farklı kırık çeşitleri olduğu için tedavi yöntemleri de farklı olabilmektedir. Diş kırılması çeşitleri aşağıda sıralandığı gibidir:

  • İnsanlar tarafından fark edilmeyen ve mor ışık ile görülebilen çatlaklar olabilir. Sadece düzenli diş kontrolüne giden insanların öğrenebileceği bir durumdur.
  • Dikey halde dişetine kadar ulaşan kırıklar meydana gelebilir. Dişetine ulaşamamış kırıklarda tedavi yapılabilirken, diş etine ulaşmış kırıklarda tek çözüm dişin çekilmesi olmaktadır.
  • Dişin uç kısmının kırılması da diş kırılması türlerinden biridir. Bu durum dişte hassasiyete sebep olabilmektedir.
  • Dişetinin altına kadar uzanan diş kırıkları da olabilir. Bu kırıkların ileri düzeyde olması, dişin 2 parçaya ayrılmasına neden olur.
  • Dişetinin altında kırıklar olduğu da görülebilir. Sadece röntgenler veya dişin enfekte olmasıyla fark edilebilir.

Kırık Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Kırılan bir diş için birçok farklı tedavi yöntemi bulunur. Bu tedavi yöntemleri; Estetik dolgu, Bonding, Kuron, Laminate Veneer ve kanal tedavisidir. Diş kırılması için kullanılan tedavi yöntemlerinin açıklamalarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Estetik Dolgu veya Bonding Tedavisi

Özellikle ön dişlerin minesinde küçük bir çatlak meydana geldiyse, Bonding yöntemi uygulanmaktadır. Diğer dişlerde oluşan aynı sorun için de Estetik Dolgu tercih edilir. Bu yöntemlerde kırık, dolgu yapılarak kapatılmakta ve diş sağlamlaştırılmaktadır.

Kuron Tedavisi

Dişin bir parçasının kırılarak ayrılması veya ileri seviye çürük olması durumlarında Kuron tedavisi uygulanır. Diş hekimi, dişin bir kısmını gerektiği kadar yontar. Daha sonrasında ise, dişe kaplama geçirerek kırık dişin normal bir diş gibi olması sağlar.

Kuron tedavisi yaptırmak isteyen bir kişinin seçmesi için 4 farklı Kuron çeşidi bulunur. Bunlar; Zirkonyum, metal, seramik veya porselen olmaktadır. Bu 4 çeşidin de birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Tedavisi

Ön dişlerde meydana geren kırık veya çatlaklarda en fazla tercih edilen kaplama çeşididir. Bunun nedeni; Doğal diş görünümüne en yakın kaplama olmasıdır. Dişe oldukça sıkı bir şekilde yapıştırılan bu kaplama, kullanılırken renklenme sıkıntısı yaratmayarak yaptıranlara bir avantaj daha sunmaktadır.

Ön dişlerde meydana geren kırık veya çatlaklarda en fazla tercih edilen kaplama çeşididir. Bunun nedeni; Doğal diş görünümüne en yakın kaplama olmasıdır. Dişe oldukça sıkı bir şekilde yapıştırılan bu kaplama, kullanılırken renklenme sıkıntısı yaratmayarak yaptıranlara bir avantaj daha sunmaktadır.

Kanal Tedavisi

Diş kırıldıktan sonra enfekte olursa, kesinlikle kanal tedavisi uygulanmalıdır. Ayrıca kırık, diş köküne kadar ulaşmışsa da kanal tedavisi yapılması gereklidir. Kanal tedavisi diş kırığını değil, kırıkla birlikte olan enfeksiyonu gidermek içindir. Bu sayede dişin çekilmesi engellenir ve daha sonrasında çeşitli tedaviler uygulanabilir.

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.