Diş Sıkma Nedenleri
18 Oca, 2022

Diş sıkma nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenlerden kaynaklı diş sıkma nedenleri ve tedavi yöntemi sadece o kişiye aittir. Başka bir diş sıkma problemi yaşayan bir insana farklı bir tedavi uygulanır. Diş sıkma nedenleri: Her hastalığın ortak özelliği genetik, stres, psikolojik sorunlar gibi daha birçok sebep listelenebilir.

Diş sıkma problemine bir diğer sebep ise bakımsız çürük dişlerdir. Diş sıkma nedenleri ve tedavi yöntemi konusunda kendinizin tanı koyup tedavi uygulaması imkânsızdır. Bu yüzden diş sıkma nedenleri ve tedavi yöntemi için mutlaka bir diş doktoruna ya da kendi doktorunuz varsa ona danışmanız daha doğru olacaktır.

Elbette ki diş sıkma tedavisi söz konusu olduğunda karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır. Bu kapsamda diş eti sıkma tedavisinin nöroloji kliniklerinde yapıldığını ifade etmek de mümkün olmaktadır. Diş sıkma tedavisi öncesinde mutlaka hastanın çene yapısı ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir.

Bu ayrıntılı inceleme neticesinde diş sıkma teşhisinin net bir şekilde yapılması da mümkün hale gelir. Burada temel hedef; üst ve alt çenede yer alan dişlerin birbirleriyle temasının engellenmesidir. Böylece tedavinin yapılma aşaması da başlamış olur.

Diş Sıkma Belirtileri


Diş sıkma ve tedavi yöntemi aslında basite alınacak bir rahatsızlık olmadığı için kendinizden şüpheleniyor iseniz mutlaka bu belirtilere dikkat edin. Diş sıkma nedenleri ve tedavi yöntemi başlangıç aşamasında fark edildi ise korkulacak bir şey değildir. Fakat uzun süredir yapıyor ve alışkanlık haline gelmiş ise tedavi süreci biraz uzayabilir.

Diş sıkma Tedavileri


Diş sıkma ve tedavi yöntemi konusunda şüpheleriniz doğru çıktı ve doktordan uygun görülen tedaviye başlanır. Diş sıkma nedeninize göre tedavisi değişecektir. Fakat tedavilerden biraz bahsedecek olursak, diş doktorunuzun uygun görebileceği bazı tedaviler vardır.

Bunları sıralamamız gerekirse; Ağız koruyucular, plaklar, eksik dişler tamamlanabilir… gibi daha birçok tedavi yöntemi mevcuttur.

Diş sıkma ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kendimizdeki sorunu bilmek daha kolay olacaktır. Diş sıkma belirtileriniz varsa ve doktora gitmeniz halinde başka bir şey çıkarsa sebebini bu vesile ile öğrenmiş olacaksınızdır. Çünkü diş ve ağız konusunda neredeyse her hastalıkta veya problemde aynı belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Ağız sağlığı her bakımdan çok önemli olduğu için ihmal edilmemesi gerekir. İnternetten diş sıkma ve tedavi yöntemleri ile ilgili yaptığınız araştırma sonucunda bütün belirtiler sizde olsa dahi internetten yapılan araştırmayla sizin kesinlikle diş sıkma probleminiz var demek doğru olmaz.

Sadece doktora gittiğinizde sorununuzu anlatırken ben bundan şüpheleniyorum diyebilirsiniz. Geride olan her şey doktorunuza kalıyor. Doktorunuzun uygun tedaviye başlanıyor.

Diş sıkma ve tedavi yöntemleri her insanda farklı belirtiler, farklı nedenlerden kaynaklansa da ciddiye alınması gereken bir konu olduğu için mutlaka bu yazdıklarımıza dikkat edin.

Şüphelenmeniz durumunda hiçbir belirti olmasa da belirtiler var mı diye birkaç gece kendinizi kontrol etmek amacıyla ses kaydı açarak uyuyabilirsiniz, ikili ilişkiniz varsa partnerinize daha dikkat etmesini söyleyebilirsiniz. İkili bir ilişki içerisinde iseniz daha öncesinde gıcırdatma sesi partnerinizi rahatsız edecektir ve partneriniz bu durumu daha önce fark edecektir

Dent Balat Bursa Diş Kliniği

Mesai saatlerimiz hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 - 19.00 arasındadır. Mesajınıza en kısa sürede yanıt verilecektir.