Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Çocuklarda Amputasyon Tedavisi ve Uygulanışı
Çocuklarda Amputasyon Tedavisi ve Uygulanışı
Çocuklarda Amputasyon Tedavisi ve Uygulanışı

Çocuklarda Amputasyon Tedavisi ve Uygulanışı

26 Mart 2021, 08:12

Çocuklarda ampütasyon, süt dişlerinin işlevselliğinin devam etmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çocukların dişlerinde meydana gelen çürükler, dişin merkezine kadar ilerlemiş ve dişi besleyen yapılara (sinirlere) ulaşmışsa ampütasyon yapılarak çürük oluşumuna neden olan bakteriler uzaklaştırılmakta. Bu nedenle çocuklarda ampütasyon tedavisi önemli bir yere sahiptir.

Çocuklardaki süt dişleri yetişkinlerde olan kalıcı dişler kadar dayanıklı değillerdir. Bu nedenle fazla şeker yemek, ağız ve diş bakımını aksatmak veya yetersiz yapmak gibi etkenlerden dolayı süt dişleri daha kolay çürümektedir. Daha kolay çürümesi demek çürüklerin diş sinirlerine daha hızlı ve kolay şekilde ulaşması anlamına gelir. Eğer diş canlı yapısını kayıp ederse, şişmeler ve ağrılar başlar. Bu belirtiler ile diş hekimine başvurulduğunda ise kanal tedavisi değil çocuklarda ampütasyon tedavisi yapılarak, sorun çözüme kavuşturulur.

Çocuklarda Ampütasyon Tedavisi Uygulanışı

Çocuklara uygulanan ampütasyon tedavisi çoğunlukla süt azı dişlerine uygulanırken, 6 yaş dişleri olarak bilinen kalıcı ve büyük azı dişlerine yapılmakta. Süt dişlerine uygulanan ampütasyonda, çürüyen diş dokusu ve bu dokunun zarar verdiği sinir ve damarlar uzaklaştırılarak tedavi amaçlanır. Dişin canlı kalması ve ağız içinde işlevselliğinin devam etmesi ampütasyon tedavisinin amaçlarındadır. Çocuklarda ampütasyon tedavisi yapılmadan önce ilgili dişe anestezi yapılır. İşlem sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz.

Tedavi esnasında hekim dişin görünen yerlerdeki kronları ve çürükleri titizlikle temizler, ayrıca sinir dokusuna girerek temizliğini sağlar. Ancak köklerde olan sinirlere ve damarlara dokunulmaz. Tedavi sırasında dişe özel sıvılar enjekte edilmekte. Dişin dolgusu ise normal dolgular gibi yapılmaktadır. Ampütasyon tedavisi iki şekilde yapılabilir. Bunlar; süt dişlerine ampütasyon ve normal dişlere ampütasyon tedavisidir. Bazı vakalarda enfeksiyon çok fazla ilerlemiş olabilir. Bu gibi durumlarda dişin çekilmesi ve ardından yer tutucu tedavisi gündeme gelebilir.

Ampütasyon Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklarda ampütasyon tedavisine başlanmadan önce hekim dişte oluşan çürüğün ne kadar ilerlediğine ve sinirlerin ne durumda olduğunu detaylı olarak incelemek ister. Diş çekimi gerekiyorsa panoramik röntgen ile görüntüleme yapılmalı. Alttan gelen kalıcı dişin yapısı ve durumu ayrıntılı incelenerek, süt dişinin kökü kalıcı dişe ne derece etki ediyor diye araştırılmalıdır.

Gereken tedavi yapılmazsa yani süt dişi ampütasyon tedavisi veya yer tutucu tedavileri yapılmazsa; dişlerin çekilmesinden dolayı her iki tarafta boşluk oluşacak ve dişler bu çekim boşluklarına eğilecek veya bu boşluklara doğru ilerleme yapabileceklerdir. Ayrıca altta olan ve gelecek dişin ihtiyacı olan yerde bu şekilde kayıp edilmiş olur. Bu durum ise dişlerde çapraşıklık ve ordonti problemlerine neden olarak ek tedaviler getirecektir. Süt dişlerin işlevselliği ve kalıcı dişlerin sağlığı için kesinlikle ampütasyon gerekmekte.

Çocuklarda amputasyon tedavisi

Süt Dişlerine Yapılan Ampütasyon Tedavisi Ağrılımı?

İşlem lokal anestezi kullanılarak yapılacağı için herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez. Aslında bu işleme yarım kanal tedavisi gibidir. Yani yarı kanal yarı dolgu işlemidir. Kanal tedavisine göre daha kısa süren ve basit bir işlemdir.

İlgili Haber : Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalı

İşlem Sonrası Ağrı Olur mu?

Ampütasyon tedavisinden sonra bir iyileşme dönemi olacaktır. Diş çekimi veya kanal tedavisi sonrasında yaşanan ağrı gibi ağrılar söz konusu değildir. Sadece tedavi sonrasında dişte hassasiyet meydana gelecektir.