Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Zirkonyum Diş Kaplama | Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları
Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

18 Aralık 2020, 10:03

Zirkonyum diş kaplama genel olarak porselen kaplama şeklinde işleme alınır. Bu kaplama işlemi sırasında kullanılan zirkonyumun saf mineral hali birtakım işlemlerden geçirilerek zirkonya seramiği haline getirilir ve ardından özel fırınlarda işlenerek dişler için kullanılır. Estetik amaçlı bir uygulama olmasının yanında dişlerde oluşan renkleşme ya da kalıtsal renk değişimleri için uygulanır. Beyazlatma yöntemleri ile çözüm getirilemeyen dişler için zirkonyum diş kaplamaları oldukça etkili sonuçlar ortaya koyar.

 

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Durumlarda Yapılır?

 

Diş beyazlatma yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda oldukça başarılı sonuçlara imza atan zirkonyum diş kaplama, aynı zamanda ortodontik uygulamaların tercih edilmemesi halinde uygulama altına alınır. Şimdi, zirkonyum diş kaplama uygulaması hangi durumlarda yapılır? daha yakından göz atalım.

 

 • Diastema olarak adlandırılan ayrık ya da belirli oranda çapraşık dişler
 • Dönük yapılı dişler
 • Renk ya da yapıda bozulma meydana gelen eski dolgulu dişler
 • Yüksek oranda madde kaybına maruz kalmış ve restorasyon gerektiren dişler
 • Arka grup dişlerde köprü veya kaplama oluşturmak için
 • Ön grup dişlerde yer alan implant üstü protezler için
 • Gülüş estetiğinin düzenlenmesi için

zirkonyum dişl kaplama tedavi

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir? 

 

Zirkonyum diş kaplama uygulaması, daha estetik bir gülüşe sahip olmak isteyenler için uzman hekimler tarafından gerçekleştirilir. Diş yapımında kullanılan ve beyaz renge sahip olan zirkonyum, oldukça başarılı sonuçların ortaya çıkarıldığı bir uygulamadır. Diş beyazlatma yöntemlerinin çaresiz kaldığı durumlarda zirkonyum devreye girer ve dişlerde istenen görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar. Bunun yanında zirkonyum diş kaplama aynı zamanda pek çok avantajı da beraberinde getirir.

 

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

 

Dişlerde doğal ve estetik bir görünüm elde etmek için işleme alınan zirkonyum diş kaplaması, aynı zamanda birçok avantaja sahiptir. Estetik ve şık bir diş yapısı oluşturma konusunda uzman hekimler tarafından çok fazla tercih edilen bir uygulamadır. Zirkonyum diş kaplamasının avantajları ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

 

 • Işık geçirgenliği oldukça yüksek olan zirkonyum kaplama, dişlerde doğal bir görünümün oluşmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir dişte mine yapısının ışığı tam olarak geçirdiği düşünülürse zirkonyum kaplama istenen dişlere sahip olma konusunda önemli bir yere sahiptir.
 • Klasik porselen kaplamalarda yer alan metaller, genelde dişlerde opak bir görüntü meydana getirir ve bu nedenle hem cansız hem de yapay görüntüye sahip dişler oluşur. Zirkonyum diş kaplama ise cansız ve yapay görüntülerin önüne geçer ve daha doğal bir dişler meydana getirir.
 • Dişlerde mat görünümün tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Orijinal bir diş yapısının yanında doğal diş görünümü elde edilmesine olanak sağlar.
 • Estetik bir gülüş meydana getirdiği gibi diş etlerinin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Çünkü zirkonyum diş kaplama, metal destekli bir uygulama değildir ve diş etleri ile uyumludur.
 • Ayrıca zirkonyum kaplama metale karşı alerjisi bulunan kişiler için oldukça etkili bir alternatif çözümdür.
 • Uygulama sonrasında kişide sıcak veya soğuk besinlere karşı hassasiyet oluşmaz.
 • Ayrıca bu kaplama ile sigara, çay, kahve ve bunun gibi farklı nedenlerden kaynaklı dişlerde oluşan lekelenmeler en aza indirgenir.
 • Bunların yanı sıra zirkonyum ağızda koku oluşumuna izin vermez ve aynı zamanda diş eti problemlerine yol açmaz.
 • Diğer yandan ağızda hiçbir şekilde tat değişikliği ve buna benzer sorunlar ortaya çıkarmaz.

 

Zirkonyum Diş Kaplaması Nasıl Uygulanır?

 

Zirkonyum diş kaplama uygulamasında öncelikle metal destekli kaplamalarda olduğu gibi dişler biraz küçültülür ve bunun ardından diş etlerinin daha sağlıklı bir hale gelmesi için ağız yapısına uygun kaşıklar ile özel ölçüler alınır.

 

Zirkonyum diş kaplama uygulamasında kişinin diş rengi ile yapılacak kaplama aynı renkte olmalıdır. Bu yüzden laboratuvar ortamında kişinin diş rengi ile uyumlu bir zirkonyum kaplama hazırlanır. Bu işlemlerin sonrasında kaplamanın üst kısmı için porselen yapı hazır hale getirilir.

 

Özel yapıştırıcılar ile yapılan uygulamalarda hazırlanan kaplamanın dişlere tam olarak adapte olması sağlanır. Zirkonyum uygulaması sonrasında kişi kaplamayı kendi dişi gibi sorun yaşamadan kullanmaya başlar.

 

Zirkonyum Diş Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

 

Diş ve diş etlerine yüksek oranda uyum sağlayan zirkonyum, dişlerde estetik bir duruş sergilemesi ve bunun yanında uzun ömrü ile ön plana çıkar. Zirkonyum diş kaplamanın ömrü genel olarak 5 ila 20 yıl arasında değişiklik gösterir. Tabi bu kaplamaları uzun süre kullanmak direkt olarak hastanın kendisi ile doğrudan alakalıdır.

 

Hastanın ağız ve diş sağlığına özen göstermesi ve gerekli ağız ve diş bakımını yapması kaplamanın da ömrünün uzamasına neden olur. Eğer yeterli bir ağız ve diş bakımı yapılırsa zirkonyum diş kaplamaların 30 yıl gibi uzun bir süre dahi kullanılması mümkündür.

 

Zirkonyum diş kaplamasını uzun süre kullanmak için hastanın ilk olarak yapması gereken dişlerini her gün en az 2 kez fırçalamasıdır. Bunun yanında yine her gün diş ipi kullanması gerekir. Diş ipi fırçanın ulaşamadığı yerlere kolayca erişir ve bu sayede dişler arasında kalan yemek artıklarını kolayca çıkarır.

 

Böylece plak oluşumu da engellenmiş olur. Bunun yanında alkol ve sigara kullanımının azaltılması ve periyodik olarak diş muayenelerinin yaptırılması da aynı şekilde zirkonyum diş kaplamanın ömrünü önemli ölçüde uzatır.

 

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

 

Zirkonyum diş kaplama uygulaması için laboratuvar ortamında 4 - 5 gün arasında zaman alan bir süreç gerçekleştirilir. Ayrıca diş hekimi tarafından yapılacak olan diş kesimi, ölçü alma, gerekli planlamalar, ağızlarda ve dişlerde yapılacak provalar ve yapıştırma işlemi de işin içine katıldığında bir hafta kadar zaman alır.

 

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Yaşlar İçin Uygundur? 

 

Zirkonyum diş kaplaması için herhangi bir yaş aralığı belirtmek yanlış olur. Ancak uzman hekimler hastanın en az 18 yaşında olmasını tavsiye eder. Çünkü gelişim dönemi bu yaşa yakın zamanlarda tamamlanır ve kaplama işlemi için çene büyümesinin durması gerekir. Yani zirkonyum diş kaplama gelişim dönemindeki kişiler için önerilmez.