Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrası Bunlara Dikkat Edin
Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrası Bunlara Dikkat Edin
Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrası Bunlara Dikkat Edin

Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrası Bunlara Dikkat Edin

19 Mayıs 2020, 23:50

Siz de yirmilik diş ağrısı çeken bir kişiyseniz doktora gitmeniz gerekir. Dişinizin kendi çıkması uygun değilse, diş doktorunuz dişin normal yollarla veya ameliyatla çekilmesi gerektiğini söyleyecektir. Yirmilik dişin çürümesi de çekilmesinin bir başka nedenidir.

 

Yirmilik Diş Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Yirmilik diş ameliyatı son zamanlarda daha başarılı operasyonlar ile gerçekleştirilmektedir. Fakat tıp teknolojisi ne kadar ilerlemiş olursa olsun, ameliyattan sonra dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bunların neler olduğunu bilmeli ve ona göre özen göstermelisiniz.

 

 • Yirmilik diş çekimi yapıldıktan sonra bölgeye bir tampon konulacaktır. Bu tamponun yaklaşık 1 saat boyunca sıkıca ısırılması ve çıkarılmaması gerekir. Tamponun çıkardıktan sonra kesinlikle atmanız, bir daha kanama olmasında ise, yeni tampon yapılarak o bölgeye yerleştirilmeniz gerekir.
 • Ameliyat sonrasında size bir bu verilecek ve bu buzun ameliyat yapılan bölgeye dıştan 10’ar dakikalık periyotlar halinde uygulanması gerektiği söylenecektir. Ameliyat bölgesindeki ağrıyı yüksek oranda azaltan buz, doğrudan yüze uygulanmamalı, yüz ile arasına peçete gibi bir malzeme koyarak katman oluşturulmalıdır.
 • Ameliyat bölgesinin temiz tutulması gerekir ve bu sayede enfeksiyon kapması önlenmiş olur.
 • Ameliyat gerçekleştikten sonraki 24 saat boyunca çok ve soğuk şeyler tüketilmemelidir. Buna ek olarak yine ilk 24 saat boyunca sigara ve alkol tüketilmesi de doğru değildir. Bölgedeki kan akışını hızlandırdığı için kanama olmasına neden olacaktır.
 • İlk 2 saat boyunca kesinlikle yiyecek ve içecek tüketilmemeli, 2 saatten sonra ise ılık yiyecek ve içecek tüketilmesi tercih edilmelidir.
 • Yirmilik diş çekiminden sonra birkaç gün boyunca sert gıdalar tüketilmemelidir.
 • Ameliyat bölgesi iyileşene kadar ağzı çalkalamak doğru olmayacaktır. Çünkü; bu durum ameliyat bölgesindeki pıhtıyı kopartıp kanamaya veya ağrıya neden olabilir.
 • Diş çekimi gerçekleşen bölgeye elle ya da başka bir aletle temas edilmemesi gerekir.
 • Diş çekimi olduktan 24 saat sonrasında ağız bakım işlemlerinize aynı şekilde devam edin. Fakat yara iyileşene kadar bir süre boyunca o bölgeye dikkat ederek fırçalama yapmanız önerilir.
 • Yirmilik diş ameliyatı gerçekleştikten sonra başınızın altına yüksek bir yastık koyarak yatmanız tavsiye edilir.

 

Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrasında Hangi Durumlarda Diş Hekimine Gidilmelidir?

 

Yirmilik diş ameliyatı olan insanların ameliyat bölgesinde olan ağrı, gün geçtikçe azalma gösterir. Bazı kişilerde durum olması gerektiğinden farklı ilerlediği için doktora başvurulmalıdır. Diş hekimine başvurmanız gereken durumlar aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 

 • Şişliğin azalması gerekiyorken daha da artması,
 • Kişinin durduramayacağı düzeyde kanama olması,
 • Ameliyat gerçekleştikten sonra birkaç gün boyunca yüksek derecede ağrı hissedilmesi,
 • Yüksek ateş çıkması gibi durumlar sonrasında kesinlikle doktor aranmalı veya doktorun yanına gidilmelidir.

 

Diş hekiminiz yirmilik diş sonrası size her türlü desteği sağlayacaktır. Bu nedenle doktora başvurmaktan çekinmemeli ve bu sıkıntıları yaşadığınız zaman hafife almamalısınız. Doktor yardımı her zaman daha etkili olacaktır.

 

Siz de yirmilik diş ağrısı çeken bir kişiyseniz doktora gitmeniz gerekir. Dişinizin kendi çıkması uygun değilse, diş doktorunuz dişin normal yollarla veya ameliyatla çekilmesi gerektiğini söyleyecektir.