Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Sağlıklı Dişler İçin Öneriler | Dent Balat
Sağlıklı Dişler İçin Öneriler
Sağlıklı Dişler İçin Öneriler

Sağlıklı Dişler İçin Öneriler

12 Haziran 2020, 09:46

Sağlıklı dişler için öneriler ile sizler de ağız ve diş sağlığı konusunda önemli aşamalar kaydedebilir ve bunun yanında sağlıklı bir diş yapısına sahip olabilirsiniz. Diş sağlığı göz ardı edilmemesi gereken durumlar arasında yer alır. Düzenli ve doğru bir ağız bakımı ile sağlıklı dişlere sahip olmak her zaman için mümkündür.

 

Diş sağlığını korumak için en az 6 ayda bir olmak kaydı ile diş hekimine görünmek ve bu kontrolleri düzenli hale getirmek gerekir. Ancak ülkemizde düzenli aralıklar ile yapılması gereken muayenelere çok fazla önem verilmediğini söylemek mümkündür. Böyle bir durumda ise her birey kendi diş ve ağız sağlığını korumak için birtakım önlemler almalıdır. Peki, sağlıklı dişler için neler yapılması gerekir? bunlara bakalım.

 

Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin Öneriler

 

Eğer sizler de sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız, öncelikle bazı hususlara dikkat etmenizde yarar vardır. Özellikle ağız bakımında doğru ve düzenli uygulamalarda bulunmak, sizlere her zaman için avantaj sağlar ve bunun yanında olası sorunlara karşı önlem almanıza yardımcı olur. Şimdi, sağlıklı dişler için yapılması gerekenlere daha yakından bakalım.

 

Ağız Bakımına Önem Verin!

 

Sağlıklı dişlere sahip olmanın en önemli koşulu ağzı bakımına önem vermek ve asla ihmal etmemektedir. Ağız bakımını aksatmamak ve düzenli aralıklar ile temizlemek oluşabilecek diş ve diş eti hastalıklarına karşı sizi koruma altına alır. Çünkü günde 2 kez dişleri fırçalamak sağlıklı dişlere sahip olmak için yeterli gelmez.

 

Bu nedenle ilk olarak günde 2 defa dişleri fırçalamak ve bunun yanında diş ipi kullanarak ağız gargarası yapmak gerekir. Günde 2 kez uygulana diş fırçalamanın birinin kesinlikle uyumadan önce yapılması ise öncelikli hususlar arasında yer alır.

 

Beslenmenize Dikkat Edin!

Diş sağlığında beslenme konusu da oldukça önemli bir yere sahiptir. Beslenme konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken dengeli bir beslenme olarak karşımıza çıkar. Bunun nedeni dengeli beslenme sayesinde vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamasından kaynaklanır. Böyle bir durumda ise dişler güçlü bir yapıya sahip olur.

 

Ancak vücuda yeteri kadar vitamin ve mineral alınmadığı durumlarda dişler güçsüz bir hale gelir. Tabi bunların yanı sıra dengeli beslenme sadece dişleri güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun dirençli bir yapı kazanmasına yardımcı olur.

 

Sert Yiyeceklerden Uzak Durun!

 

Sağlıklı dişlere sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da sert yiyeceklerden uzak durmaktır. Çünkü sert yapılı yiyeceklerin dişlerle buluşması, dişlerin kırılmasına ya da ciddi oranda hasar görmesine neden olabilir.

 

Bu yüzden fındık ya da ceviz gibi yiyeceklerin kabuklarını kesinlikle dişlerle kırmamaya özen göstermek gerekir. Bu tür yiyecekler için kırma aletleri kullanmak en doğrusudur.

 

Aşırı Şeker Tüketimini Durdurun!

 

Eğer şeker tüketiminin diş sağlığınızı olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyorsanız, yanıldığınızı söylemek isteriz. Çünkü aşırı şeker tüketimi nedeniyle dişlerde bir ya da birden fazla diş çürümesi gibi durumlar meydana gelebilir.

 

Bu yüzden şekerli gıdaları olabildiğince az tüketmekte yarar vardır. Ayrıca şekerli gıda tüketimi sonrasında dişlerin kesinlikle fırçalanması gerekir. Bunun nedeni ise şekerli gıda tüketimi sonrasında diş yüzeylerine yapışan kalıntıların çürümelere neden olmasıdır.

 

Diş Muayenelerinizi İhmal Etmeyin!

 

Diş muayenelerini ihmal etmemek ve düzenli kontrollere gitmek de diş sağlığını koruma adına oldukça önemli bir konumda yer alır. Düzenli beslenme ve ağız bakımı kadar diş hekimi muayeneleri de göz ardı edilmemesi gereken durumlar arasında yer alır.

 

Ayrıca diş muayeneleri, hekimlerin dişlerde oluşabilecek herhangi bir soruna karşı erken tanı koymasına ve bunun yanında erken müdahalede bulunmasına olanak sağlar.

 

Diş Fırçası ve Diş Macunu Seçimine Dikkat Edin!

Dişleri korumak ve bunun yanında her zaman sağlıklı dişlere sahip olmak adına diş fırçası ve diş macunu seçimi de aynı şekilde dikkat edilmesi gerekenlerin başında yer alır. Diş fırçalarının orta sertlikte olması tavsiye edilir. Ayrıca diş fırçaları çok uzun süre kullanılmamalıdır.

 

Bir diş fırçasının ortalama 3 aydan fazla kullanılmaması tavsiye edilir. Bunların yanı sıra diş fırçalama sırasında macunu olabildiğinde düşük oranda kullanmak önemlidir. Macunun bir leblebi büyüklüğünde olması etkin bir diş fırçalama için kafidir.