Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Lamina Diş Nedir | Lamina Diş Tedavisi Ne Kadar
Lamina Diş Nedir
Lamina Diş Nedir

Lamina Diş Nedir

18 Mayıs 2020, 16:55

Fiziksel yapıları güçlendirilerek çok ince bir tasarımla porselenden üretilen laminalar, genellikle ön dişlere uygulanmaktadır. Latincede ‘’yaprak’’ anlamına gelen lamina, yaprak gibi ince yapısıyla mükemmel estetik görünümlerin oluşmasına olanak sağlamaktadır. Diş dokusunun en asgari oranda kaybedildiği lamine diş uygulamaları, dişler kesilmeden ve sadece ön yüzleri 0,3, 0,7 mm inceltilerek yapılır. Ön yüzeyleri inceltilen dişler üzerine yapıştırılmak suretiyle uygulanan işlem, birçok farklı amaca yönelik olarak uygulanabilmektedir.

 • Şekil bozukluğu olan dişlerde
 • Beyazlatma yapılmasına rağmen düzelmeyen, ileri derecede renk değişiklileri oluşan dişlerde,
 • Formu ve rengi bozulmuş olan eski dolguların onarımında
 • Ayrık dişlerin birleştirilmesinde
 • Eğri ve çapraşık dişlerin düzeltilmesinde,
 • Kırılmış veya aşınmış durumdaki dişlerin restore edilmesinde lamine diş tedavisi uygulanabilmektedir.

Hemen her yaştaki bireye uygulanabilen lamine dişler, çene bozuklukları, kalem yeme, tırnak yeme alışkanlıklarına sahip olan kişiler ve diş eti ileri derecede çekilmiş olan bireylere uygulanmaz. Diş etlerine herhangi bir tedavi gereksinimi yok ise veya estetik bir müdahale söz konusu değilse, 2-3 seans süren tedavilerle lamine diş uygulaması sonuçlandırılabilmektedir.

Lamina Diş Tedavisi Aşamaları

 

Lamina diş tedavisi için başvuru yapan bireylere uygulanan tedavi, dişleri aşındırmadan yapılan ölçümleme ile başlar. Elde edilen ölçümlere uygun olarak bir model oluşturulur. Bu aşamadan sonra dişlerin aşındırılması ve yeniden hassas bir ölçümleme tekrarı yapılır. Tüm bu işlemlerin tamamlanması sonrasındaki ilk randevuda ise, laminalar dişe uygulanarak tedavi süreci sonlandırılır. Dişe oldukça sağlam bir şekilde yapışan laminalar, doğal dişler gibi sorunsuz bir şekilde uzun yıllar kullanılabilir. Lamina dişlerin beklentileri karşılar nitelikte olması, tedaviyi yürüten hekimin teknik hassasiyete uygun davranmasıyla mümkündür.

 

Lamina dişlere düzenli ve doğru bakım yapılması halinde en küçük bir sorun yaşanmadan yıllarca kullanılabilmektedir. Bunu sağlayan, lamine diş yapıştırıcılarının diğer yapıştırıcılara oranla daha üstün özelliklere sahip olan porselenden yapılmış olmasıdır. Aşınma ve lekelenmeye karşı oldukça dayanıklı olan lamina dişlerin uzun süre kullanımı için, sert, kabuklu gıdalardan ve tırnak yeme gibi alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

İLGİLİ LİNK; Diş Beyazlatma

Lamina Dişlerin Sağladığı Avantajlar

 

 • Yaklaşık 1 hafta ile 10 gün gibi kısa sürelerde yapılabilir.
 • Dayanıklı malzemelerden üretilir, renkleri bozulmaz,
 • Doğal diş üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan, küçük değişikliklerle uygulanır.
 • Pürüzsüz yüzeyi sayesinde, sigara, çay, kahve içimiyle sararma oluşmaz
 • Kırılgan bir yapıya sahip olmasına rağmen, diş minesine yapıştığında basınca, germe, çekme kuvvetlerine karşı mükemmel dayanıklılık gösterir.

 

Lamina diş diğer uygulamalara oranla estetik üstünlüğe sahiptir. Diğer uygulamalara göre biraz daha pahalı olmasına rağmen, elde edilen sonuçlar maliyeti ikinci plana itebilecek düzeydedir. Lamina diş uygulamaları hassas bir teknikle yapıldığından dolayı, iyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Uygulamayı yapacak olan hekimin donanımı ve bilgi düzeyi de elde edilecek sonuçlar üzerinde etkilidir.

Hemen her yaştaki bireye uygulanabilen lamine dişler, çene bozuklukları, kalem yeme, tırnak yeme alışkanlıklarına sahip olan kişiler ve diş eti ileri derecede çekilmiş olan bireylere uygulanmaz.