Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Lamina Diş Kaplama Nasıl Yapılır | Dentbalat
Lamina Diş Kaplama Nasıl Yapılır
Lamina Diş Kaplama Nasıl Yapılır

Lamina Diş Kaplama Nasıl Yapılır

18 Mayıs 2020, 16:06

Lamina diş, bir diğer tanımıyla porselen kaplama, bireylerin dişlerinde meydana gelen deformasyon, kırılma gibi sebeplerden doğan estetik bozuklukları gidermek adına yapılır. Kişiye özel diş ölçüleri alınarak oldukça hassas bir klinik çalışma sonucu tasarımı yapılan lamina kaplamalar, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılmak suretiyle kullanıma hazır hale getirilir. Lamina diş kaplama tekniğinin en önemli özelliği, dişlerde herhangi bir aşındırma yapılmadan istenilen uyum ve mükemmeliyetin elde edilmesidir. Yaprak kadar ince ve saydam bir görünüme sahip olan laminalar, yapıştırıldıkları dişlerin doğal görünümüyle birebir uyum sağlayarak adeta görünmez olurlar.

Oldukça ince olmalarına rağmen, diş minelerine yapıştırıldıklarında bazınca, çekme ve itme gibi kuvvetlere karşı yüksek dayanıklılık gösterirler. Kolaylıkla kırılmayan lamine dişler, ağız ve diş bakımının düzenli ve sürekli yapılması halinde bir ömür boyu sorunsuz bir şekilde kullanılabilirler. Diş dokusunu kaybetmeden yapılabilme avantajının yanı sıra, lamina uygulanan dişlerde kaybedilen doku yeniden kazanılır.

Lamina Diş Yapılmasını Gerektiren Durumlar

 

Diş sorunları yaşayan her yaştan kadın-erkek bireye uygulanabilen lamina diş kaplamaları, özellikle diş yapılarındaki sorunlar sebebiyle estetik kaygı yaşayan bireylerin tercih ettiği bir yöntemdir. Birçok farklı sebebe dayalı olarak yapılabilen lamina diş kaplamaları,

  • Kırılmış veya aşınmış dişlerin restore edilmesi,
  • Ayrık dişlerdeki aralıkların kapatılması,
  • Beyazlatma yöntemleri yeterli olmayan sararmış ve koyulaşmış dişlerin revize edilmesi,
  • Dişlerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi,
  • Eskimiş ve sararmış dolguların yenilenmesi,
  • Eğrilmiş ve çapraşıklaşmış dişlerin düzeltilmesi,
  • Diş yapılarındaki kalıtsal bozuklukların onarılması gibi sebepler, lamina diş kaplaması yaptırmayı gerekli kılan sorunlardır.

Lamina Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Lamina diş kaplama uygulamasının her aşaması, doktor- hasta arasındaki fikir birliğine bağlı olarak ilerler. İlk seansta hastanın ağız içi ölçüleri oldukça hassas bir ölçümleme yapılarak alınır. Alınan ölçülere uygun olarak hazırlanan model üzerinde laboratuvarlarda mock-up adı verilen testler yapılır. Elde edilen model konusunda hasta ile fikir birliği oluşunca, yapıştırılacak dişlerin hazırlanması aşaması başlar. Lamina diş kaplaması yapılacak diş sayısına göre uygulamanın süresi farklılıklar göstermekle birlikte, oldukça kısa sürelerde dişlerin yapıştırılması gerçekleşir.

İlk aşamada geçici kaplamalarla uyum sürecini kontrol eden diş hekimleri, sorun yaşanmaması halinde son düzenlemeleri yaparak gerçek porselenlerin yapımı sürecini başlatır. Özel bir yapıştırıcı ile dişlere sabitlenen lamina kaplamalar, aynı gün kullanılmaya başlanabilir. Hastaların diş etlerinde bir sorun bulunmaması halinde, 2 veya 3 seans sonunda lamina diş kaplaması tedavisi sonlandırılarak hasta yeni dişlerini kullanmaya başlayabilir.

Lamina diş tedavisi, ileri derecede diş eti çekilmesi bulunan kişilere tavsiye edilmez. Bunun dışında, çene yapısında belirgin bozukluklar olanlar, gece uykusunda diş sıkma alışkanlığı olanlar ve tırnak, kalem ısırma gibi alışkanlıklara sahip olan bireylerde uygulanmaz. Diğer tedavi usullerine göre daha maliyetli olmasına rağmen, elde edilen sonuçlar tüm beklentileri karşılar niteliktedir.

Lamina diş, bir diğer tanımıyla porselen kaplama, bireylerin dişlerinde meydana gelen deformasyon, kırılma gibi sebeplerden doğan estetik bozuklukları gidermek adına yapılır. Kişiye özel diş ölçüleri alınarak oldukça hassas bir klinik çalışma sonucu tasarımı yapılan lamina kaplamalar, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılmak suretiyle kullanıma hazır hale getirilir.