Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
İmplant Destekli Köprü Protezleri | Dentbalat
İmplant Destekli Köprü Protezleri
İmplant Destekli Köprü Protezleri

İmplant Destekli Köprü Protezleri

18 Mayıs 2020, 16:10

İmplant destekli köprü protezi uygulamaları birden fazla diş kayıplarında yapılan, 2 implantın üzerine 3 veya 4 üyeli sabit protezin yerleştirildiği oldukça sağlıklı ve rahat bir yöntemdir. Hemen her yaşta hastada kullanılmakta ve hastanın estetik ile ilgili kaygılarını ortadan kaldırmaktadır.

İmplant uygulamalarında çene cerrahisi uzmanı tarafından çene kemiğine yerleştirilen metal vidalar, dişin kökü görevini üstlenir. Sonrasında diş görünümüne sahip olan porselen diş takılır. Bu yöntem tek diş kayıplarında olduğu gibi, birden fazla sayıdaki diş kayıplarında da kolaylıkla uygulanabilir.

Ağız içerisinde birden fazla dişin yokluğuyla oluşan kayıplarda implant destekli köprü uygulamaları oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İmplant destekli köprü uygulamalarında 3 veya 4 diş yan yana kaybedilmiş olsa dahi iki adet implant üzerine köprü uygulanarak dişsiz boşluklar ortadan kaldırılabilmektedir.

İmplant Destekli Köprü Protelerinin Sağladığı Avantajlar

 

İmplant destekli köprülerin sağladığı en önemli avantaj, hastanın estetik kaygılarla yaşadığı ruh halinden sıyrılmasını sağlamaktır.

  • Sağlıklı dişlere zarar vermeden uygulama yapılabilmesi,
  • Doğal diş görünümüne sahip olması,
  • Estetik görünümü,
  • Uzun ömürlü kullanım imkânı,

İmplant destekli köprüleri cazip hale getiren avantajlar arasında yer alıyor. İmplant üstü ölçüsünün alınmasıyla başlayan implant üstü sabit köprü protezi yapım süreci, köprünün dijital ortamda son şeklinin verilmesi ve laboratuvar ortamında hazırlanmasıyla devam eder. Yaklaşık 2 hafta süren tedavi süresince ortalama üç seans süren hekim kontrollerine ve provaya gidilmektedir. Hekim tarafından genel muayeneler yapılarak eksiklerin giderilmesi sonrasında en fazla iki hafta içerisinde hastaya implant destekli köprüleri takılır.

Her ne kadar doğal diş görünümüne sahip olsa da, yapay bir uygulama olması sebebiyle, özenli bir şekilde temizlik gerektiren implant destekli köprüler, günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Sert ve kabuklu yiyeceklerden uzak durmak ve bakımını ihmal etmemek, üst tabakadaki porselenin zarar görmeden uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanımına olanak sağlar.