Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Gömülü Diş Ameliyatı | Dentbalat | 0 224 250 16 15
Gömülü Diş Ameliyatı
Gömülü Diş Ameliyatı

Gömülü Diş Ameliyatı

18 Mayıs 2020, 16:02

Gömülü diş ameliyatları, herhangi bir bölgede yapılacak operasyonlarla eşdeğer bir ameliyat olarak görülmelidir. Yapılması zorunlu hale gelmiş bulunan gömülü diş ameliyatlarının risklerini minimuma indirmek adına, doktor-hasta iletişiminin doğru bir şekilde yapılması gereklidir. Muayene sırasında hastalık geçmişi, düzenli şekilde kullanılan ilaçlar ve alerjik duyarlılıklar konusunda doktoru bilgilendirmek gereklidir. Örneğin; Düzenli aspirin kullanan bir hasta, yapılacak gömülü diş ameliyatı sonrasında kanama riskiyle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sebeple muayene sırasında tüm ayrıntıların üzerinde durulmalıdır.

İLGİLİ LİNK; Çene Cerrahisi

Ameliyat öncesi genellikle bir önceki gün ve ameliyat günü kullanılmak üzere ağız gargarası reçete edilir. Ağız gargarasının antiseptik etkisi, ameliyat bölgesinde oluşması muhtemel mikrobik yapıların zararsız hale dönüşmesini sağlayacaktır. Ameliyat sonrasında antiseptiklere ek olarak karbonatlı veya tuzlu su ile ağız çalkalanması yaranın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayacak önlemler arasında yer almaktadır.

Ameliyat Yapılmamasını Gerektiren Durumlar

 

Gömülü diş ameliyatları doktor kontrolü sonrası ameliyatına karar verilmesi gereken durumlardır. Her zaman çekilmesi gerekmemekle birlikte, çekildiğinde diş ve çene estetiği açısından önemli kazanımlar sağlanır. Düzgün bir şekilde çıkan ancak bir bölümü gömülü olarak kalan dişler, üst bölgede karşılığı olduğu sürece ve karşılık geldiği ısırma noktası varsa çekilmeden bekletilebilir. Ameliyatın ertelenmesini gerektiren bir başka husus da,

  • Ameliyat öncesi yapılan kontrollerde yüksek ateş görülmesi
  • Çene altında bulunan lenf bezlerinin elle hissedilebilir durumda olması
  • Çene bölgesinde yaygın ve hissedilebilir şişme

Gömülü diş ameliyatının ertelenmesini gerektirecek bulgulardır. Bu tür bulgular, dişlerde boşaltılması gereken bir apse olduğuna işaret eder. Böyle durumlarda gömülü diş ameliyatı, mevcut apsenin düzelmesi sonucunda yapılabilmektedir.

 

Gömülü diş ameliyatları, herhangi bir bölgede yapılacak operasyonlarla eşdeğer bir ameliyat olarak görülmelidir. Yapılması zorunlu hale gelmiş bulunan gömülü diş ameliyatlarının risklerini minimuma indirmek adına, doktor-hasta iletişiminin doğru bir şekilde yapılması gereklidir.

 

Gömülü Diş Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Gömülü diş ameliyatları, doktor tarafından gerekli görülen anestezi şekliyle yapılır. Bazı durumlar genel anestezi gerektirirken, lokal anestezi ve uyutma ile de ameliyat yapılabilmektedir. Kemiğin altına tam olarak gömülmemiş, mukoza altına gizlenmiş olan dişlerin ameliyatında dişin sinir bloğu ile çekilmesi gerekebilir. Tamamen gömülü halde bulunan dişlerin ameliyatında ise, diş üzerini örten mukoza örtüsünde kesi açılarak dokular kenara doğru yayılır. Alttaki çene kemiğinde özel aletlerle bir pencere açılmak suretiyle dişe ulaşılarak dişin etrafında bulunan bağlar gevşetilir. Son olarak dişin dışarı alınması ile ameliyat süreci, sonlandırılır.

Mukoza örtüsü açılıp dişe ulaşıldığında, gömülü dişin kötü yönelimli bir durumda olması halinde ise, komşu dişlere zarar vermeden küçük parçalara ayrılarak çıkarılması daha uygundur. Diş çekildikten sonra mukoza dokusu kendiliğinden eriyerek kaybolan dikişler atılmak suretiyle kapatılır. Bazı durumlarda ise, diş yuvasına ilaçlı gaz tampon yerleştirilerek yaranın açık bırakılması da gerekebilmektedir.

Gömülü diş ameliyatlarından sonra en sık karşılaşılan durum, yumuşak doku ödemi sebebiyle yanaklarda oluşan şişliklerdir. Bu tür sorunlarla karşılaşıldığında saatte 15 dakika buz kompresi uygulamak hastayı rahatlatacaktır. Ameliyat sonrası alkol ve sigara kullanımı durdurulmalı, acı ve sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır.