Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Teli Çeşitleri | Dentbalat | 0 224 250 16 15
Diş Teli Çeşitleri
Diş Teli Çeşitleri

Diş Teli Çeşitleri

16 Mayıs 2020, 15:50

Ortodontik tedaviler , farklı yapılara sahip diş telleri kullanmak suretiyle diş teli ihtiyacı duyan bireylere farklı seçenekler sunmaktadır. Diş teli seçiminde, doktor tavsiyesi önemli olduğu kadar, hastanın tercihleri de önemlidir. Dişlerin olması gerektiği gibi sıralanmasını sağlayan diş telleri, çene ve diş problemlerini çözüme kavuştururken, diş bozukluğu, çarpıklık vb. gibi sebeplerle oluşan estetik kaygılarını da ortadan kaldırır. Özellikle erken yaşlarda kullanıldığında daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayan diş telleri Diş yapısı ve dişteki sorunun özelliğine göre farklı malzemelerden üretilir.

  • Metal braketler
  • Porselen braketler
  • Lingual braketler
  • Şeffaf plaklar

Metal Braketler

 

En yaygın olarak kullanılan diş teli çeşidi olan metal braketler, özellikle çocuk yaştaki bireyler tarafından kullanılır. Diğer diş tellerine oranla daha dayanıklı bir yapıya sahip bulunan metal braketler, en hızlı sonuçların alınabilmesi sebebiyle tercih edilmektedir. Metal olmaları sebebiyle dışardan görülebilir olmaları, estetik kaygıları artırmakla birlikte, tedaviden alınan sonuçların olumlu olması metal briketleri daha popüler kılmaktadır. Metal braketler arasından geçen telleri tutmak amacıyla kullanılan lastikler, hastaların tercihlerine göre renkli veya şeffaf olabilmekte ve her kontrolde değiştirilmektedir.

Porselen Braketler

 

Şeffaf braket olarak da adlandırılan diş telleri, metal braketlere oranla dışardan daha az görüldüğü için tercih edilmektedir. Estetik diş tedavisinin en fazla tercih edilen ürünlerin başında gelen porselen braketler, estetik görünüm adına olumlu katkılar sağlamaktadır. Bakımlarına ekstra özen gösterilmesi gereken şeffaf braketler, daha çok yetişkinlerin tercih ettiği diş telleri arasında yer almaktadır.

İLGİLİ LİNK; Estetik Diş Hekimliği

Lingual Braketler

 

Dişleri iç yüzeylerine yapıştırılması sebebiyle neredeyse görünmez bir şekilde kullanılabilen lingual braketler, genellikle yetişkinler tarafından tercih edilmektedir. Görünmez diş teli olarak da adlandırılır.

Şeffaf Plaklar

 

Hastalara oldukça zahmetsiz bir tedavi süreci sunan şeffaf braketler, neredeyse hiç görülmeyen yapılarıyla estetik kaygısı olan bireyleri rahatlatan bir tedavi yöntemidir. Kolay çıkarılıp takılma özelliği ile hastalara pratik kullanım olanağı sağlayan şeffaf braketler, tıpta ‘’telsiz ortodonti’’ tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Kolay temizlenebilmesi açısından da kullanım kolaylığı sağlayan bu tür tedaviler, genellikle yetişkinler tarafından tercih edilmektedir. Plakların takılmasından sonra, hastalara verilen seri haldeki plaklar, hasta tarafından 2 haftada bir değiştirilebilmektedir. Bu sayede dişler yavaş yavaş hareket ettirilmekte ve istenilen diş şekli elde edilmektedir.

Diş doktorları tarafından yapılan muayenelerde dişlerdeki problemin boyutu, hastanın diş ve ağız yapısı analiz edilmekte, yapılan analizler sonrasında kullanılacak diş teli cinsi belirlenmektedir. Metal diş teli kullanımı tedavi süresini kısaltmak isteyenler tarafından tercih edilirken, estetik açısından düşünen hastalar lingual braket kullanımını tercih etmektedir. Teknolojik yöntemlerle tasarlanan diş telleri diğerlerine oranla bir miktar pahalı olmakla birlikte, kolay uygulanabilir olması, pratik kullanıma olanak sağlaması, kolay temizlenebilir oluşu ve estetik açıdan sağlamış olduğu avantajlarıyla oldukça sık tercih edilmektedir.   Ayrıca Kliniğimizde de sıklıkla uygulanan şeffaf plak tedavileri konusunda detaylı bilgi almak için Şeffaf Plak Tedavisi Nedir Başlıklı Yazımızı Okumalısınız.

Diş teli seçiminde, doktor tavsiyesi önemli olduğu kadar, hastanın tercihleri de önemlidir.