Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Kaplama Çeşitleri | Dentbalat
Diş Kaplama Çeşitleri
Diş Kaplama Çeşitleri

Diş Kaplama Çeşitleri

28 Nisan 2020, 10:22

Günümüzde sıkça kullanılan diş kaplama teknolojisi sayesinde farklı diş kaplama çeşitleri kullanılarak , dişte oluşan kırık, çatlak ve çürük gibi sorunların yarattığı kötü görüntü ortadan kaldırılabilmektedir. Buna ek olarak diş sararması sorunu da kaplama yapılarak çözülebilmektedir. Bu yöntem sayesinde dişler, oldukça estetik bir görünüm kazanabilirler.

 

Diş kaplaması yapılırken en çok dikkat edilen konulardan biri, doğallık olmaktadır. Daha çok ön dişlerin kaplamasında söz konusu olan bu durum, diş kaplaması yaptıran insanın özgüveni artırmakta ve daha güzel bir görüntü sağlamaktadır. Diş, insan yüzünde önemli bir detay olduğu için kötü görüntü oluşturduğunda karşıda bulunan insanın kötü düşünmesine neden olacaktır.

 

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

 

Diş kaplama çeşitleri, yapısında kullanılan malzemenin adını almaktadır. Kişinin kaplama yapılacak dişlerinin sayısı fazla ise kaplama daha dayanıklı bir yapıda olmalıdır. 2 taneden fazla diş kaplaması yapılması gerekiyor ise, diş hekimleri daha çok zirkonyum ya da metal altyapılı porselen diş kaplaması yapılmasını önerecektir. Diş kaplama çeşitleri aşağıda yer aldığı gibidir:

 

1-Metal Altyapılı Porselen Diş Kaplama

 

Bu yöntemde diş yapısının ölçüsü alındıktan sonra bu ölçülere uygun metal altyapı oluşturulur. Hastanın ağzında denenen metal altyapı uyumlu ise, diş teknisyeni tarafından özel fırçalar kullanarak diş şekli oluşturur. Daha sonrasında tekrar kontrol edilen kaplama, cilalandıktan sonra kullanıma hazır hale gelir.

 

2-Tam Seramik Empress Diş Kaplama

 

Tek diş kaplaması için uygulanan bu teknik, metal altyapılı kaplamadan farklı olarak ön tek dişe uygulanabilir. Bilinmesi gereken en büyük sıkıntısı, diğer kaplamalar kadar dayanıklı olmamasıdır. Sert darbeler sonucunda kırılma ihtimali yüksektir.

 

3-Zirkonyum Altyapılı Porselen Diş Kaplama

 

Birçok farklı avantajı bulunan bu diş kaplama tekniği, estetik görünüm sağlaması amacıyla kullanılmaktadır. Doğal dişe en yakın olan diş kaplama çeşididir. Diş etinde herhangi bir çekmeye sebep olmaması ile birlikte daha çok tercih edilmektedir.

 

4-Porselen Laminate Veneer Diş Kaplama

 

Diğer diş kaplama yöntemleri gibi tam olmayan bu kaplama, sadece dişin ön tarafına uygulanmaktadır. Son zamanlarda en çok tercih edilen kaplamalardan biridir. Dişin görünüş olarak mükemmel olmasını sağlayan Porselen Laminate Veneer diş kaplama, hastaların sevdiği diş kaplaması olarak dikkat çekmektedir.

 

5-Kompozit Laminate Veneer Diş Kaplama

 

Tam anlamıyla bir diş kaplama çeşidi olmayan bu yöntem, daha çok dişe bir şeyler yapıştırılması ile gerçekleşir. Diş teknisyeni dişe eklemeler yaparak dişi yeni baştan yaratır. Ayrık dişleri arasının doldurulmasında ya da kırık ve çatlak dişlerin onarımında uygulanan yöntemdir.

 

Diş kaplama çeşitleri, yapısında kullanılan malzemenin adını almaktadır. Kişinin kaplama yapılacak dişlerinin sayısı fazla ise kaplama daha dayanıklı bir yapıda olmalıdır.