Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Ayrık Diş Tedavisi | Dent Balat Bursa Diş Kliniği
Ayrık Diş Tedavisi
Ayrık Diş Tedavisi

Ayrık Diş Tedavisi

01 Haziran 2020, 11:30

Ağız yapısının bir parçası olan dişler, ayrık olduğu zaman oldukça kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Diş teknolojilerinin ilerlemesi ile birlikte insanların ayrık diş tedavisi konusunda yaptırabileceği yöntemler çoğalmıştır. Siz de ayrık dişlere sahipseniz, birden fazla tedavi yönteminde birine başvurabilirsiniz.

 

Bonding Tedavisi

 

Ayrık diş sorunu yaşayan insanların başvurabileceği en kolay ve hızlı tedavi yöntemi Bonding olmaktadır. Bu yöntem dişlerin arasına dişin renginde dolgu yapılarak uygulanmaktadır. Bonding tedavisi yaptıracak bir kişinin dişleri ya da ağzı uyuşturulmayacaktır.

 

Bonding tedavisi yapılırken en önemli detaylar, dişlerdeki ayrıklık dolgu ile kapatılırken dişin boyutlarını fazla büyütmemek veya dişi yüz yapısına göre estetik durmayacak şekle getirmemek olmalıdır. Bu tedavi için hekimin Bonding alanında uzman olan biri olması daha başarılı sonuç verecektir.

 

Tedaviye başlanmadan önce hastanın dişleri temizlenir. Daha sonrasında diş rengine uygun olarak hazırlanan kompozit dolgu hamur halindeyken ayrık yerlere uygulanır. Diş hekiminin bu sırada oldukça dikkatli olması ve dişlerin simetrik olmasına özen göstermesi gerekir.

 

Dişlerin ayrık kısımlarına kompozit dolgu işlemi düzgün bir şekilde uygulandıktan sonra cilalama işlemine geçilecektir. Yapılan dolgu, diş minesi kadar parlak hale getirilmelidir. Eğer bu işlem uygulanmazsa, hasta çay, sigara veya kahve tükettiği zaman, dişlerde sararma meydana gelecektir. Sararma cilaya rağmen yine olursa tekrar uygulanacak kısa bir cila işlemi ile yok edilebilmektedir.

 

Bonding tedavisinin ayrık dişlere uygulanmasında bazı dezavantajlar bulunmaktadır. Bunlardan biri Bonding yönteminin porselen diş kaplamaları kadar dayanıklı bir ve iyi bir yapıya sahip olmadığıdır. Ayrıca; İşlem yapılan yerlerde zaman içerisinde bazı etkenler nedeniyle sararmalar meydana gelmesi mümkündür. Fakat hızlı uygulanması ve ucuz olması sebebiyle sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

 

Ortodonti (Diş Teli) Tedavisi

 

Ayrık dişleri tedavi etmek için kullanılan yöntemlerden biri de ortodonti olmaktadır. Uzun yıllardır diş tedavilerinde kullanılan bu yöntem, uzun süre içerisinde etkisini gösterse bile en doğal yöntem olmaktadır. Şimdiye kadar birçok hastanın kullandığı görülmüştür.

 

Diş yüzeyine ne kaplama ne de aşındırma yöntemi uygulanmadan yapılan diş teli tedavisi, teller yardımı ile birlikte dişlerin yerini değiştirerek, yamuklukları ve ayrıklıkları düzeltme işlemidir. Ayrık dişlerin tedavisi için tercih edilen ortodonti yönteminin fiyatı ve uygulanma süresi fazla olduğu için son zamanlarda daha az tercih edilmektedir.

 

Laminate Veneer (Porselen Veneer) Tedavisi

 

Laminate Veneer tedavisi, diş minesine oldukça yakın bir yüzey oluşturmaktadır. Daha çok kırık, orantısız, eğri, ayrık ve renk problemi olan dişlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrık diş tedavisinde Laminate Veneer yöntemi kullanıldığı zaman hasta, dişlerinde oluşan inanılmaz değişime şahit olacaktır.

 

Dişe porselen kaplama yapılması ile uygulanan bu tedavi biçimi için diş hekimleri özel malzemeler ve yapıştırma teknikleri uygulamaktadır. Lamine diş tedavisi 1 hafta içerisinde tamamlanan bir yöntemdir. Bu tedavi sayesinde diş ayrıklıkları giderilirken aynı zamanda diş rengi ve şekli için olan sorunlar da ortadan kaldırılacaktır.

 

Laminate Veneer uygulama süresi, Bonding tedavisinden uzun sürerken Ortodonti tedavisinden de kısa sürmektedir. Her tedavi her insanda etkili sonuç vermeyeceği ya da uygun olmayacağı için öncelikle doktor muayenesi yaptırılmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

 

Ayrık diş sorunu yaşayan insanların başvurabileceği en kolay ve hızlı tedavi yöntemi Bonding olmaktadır.