Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır | Dent Balat
Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır
Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır

Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır

04 Kasım 2021, 10:21

Ağız hijyeni ağız içerisindeki mikropların düzenli olarak oluştuğu bölgelerden arındırılması işlemidir. Yediğimiz yemekler, içtiğimiz içecekler plak oluşumunu sağlar. Plak oluşumu mikropların dişin etrafını sarmasıdır. Ağız hijyeni nasıl sağlanır sorusuna gelecek olursak, henüz mikroplar diş etrafında plak oluşturmadan o mikrobun temizlenmesiyle sağlanır diyebiliriz.

Ağız hijyeninin etkili bir düzeyde sağlanması tüm vücudumuzu olumlu yönde etkilemektedir. Bundan dolayıdır ki ağız hijyenine dikkat etmek her zaman sağlıklı yaşam noktasında önemli kazanımları da ortaya koymaktadır. Bu noktada beslenme düzenin de doğrudan ağız hijyeniyle ilgili olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Beslenme Düzeninin Ağız Hijyenine Etkileri

Sağlıklı beslenmek tüm vücudumuz için çok önemlidir. Ağız bakımının temeli beslenme düzeninden geçer. Dişlerin güçlenmesi için belirli vitaminlerin alınması gerekmektedir. Bu vitaminler sağlıklı besinlerden alınabilir. İçerisinde kalsiyum barındıran gıdaları yemek diş yapısını güçlendirecektir. Ayrıca bakteri oluşumunu da engeller.

Dişlerin çürümesini önler. Kafeinli, gazlı içecekler, şekerli gıdalar dişlere zarar vermektedir. Tüm bunlar ağız hijyeninin sağlanmasıyla önlenebilir.  Şayet ağız hijyenine dikkat etmek istiyorsanız; diş fırçası tercihinden diş macunu tercihine kadar her aşamaya dikkat etmelisiniz!

Benzer İçerik : Diş Estetiği Nedir, Hangi Durumlarda Yapılır

Doğru Diş Macunu Seçimi

Ağız hijyenine doğru bir diş macunu seçerek başlanabilir. Kimyasal içeriklere sahip diş macunları yerine bitkisel içerikli macunlar kullanmak dişi güçlendirecek, ağızdaki mikropları ve bakterileri öldürecektir. Düzenli kullanımı durumunda oluşan plakları da anında temizleyecektir.

Doğru Diş Fırçası Seçimi

Araştırmalara göre diş fırçasını düzenli olarak değiştirmek ağız hijyeni için önemli bir detaydır. Öncelikle yumuşak, ağızda her yere ulaşabilen bir diş fırçası seçilmelidir. Diş fırçası ağızdaki tüm mikropları temizlediği için, kıllı bölgede o mikroplar kalabilmektedir. Dolayısıyla 3-6 ay arasında düzenli olarak diş fırçası yenilemek ağız hijyeni nasıl sağlanır sorusunun en önemli cevabı olacaktır.

Diş Fırçalama Yöntemleri

Diş macunu ve diş fırçası seçmek kadar önemli olan başka bir husus ise diş fırçalama yöntemidir. Öncelikle dişler çok sert fırçalanmamalıdır. Ağız içerisinde küçük daireler çizilerek yaklaşık 3 dakika boyunca fırçalama işlemi yapılmalıdır. Dişlerin iç yüzeyi kesinlikle fırçalanmalıdır. Son olarak da dil fırçalanmalı ve bol su ile ağız çalkalanmalıdır.

Diş İpi ve Ağız Bakım Suyu

Diş fırçalamak ağız hijyeninin en önemli faktörüdür. Fakat diş ipi ve ağız bakım suyu fırçanın ulaşamayacağı yerler için etkilidir. Diş aralarına sıkışmış yemek artıklarını her yemekten sonra diş ipi ile temizlemek mikropları kolaylıkla yok edecektir. Ayrıca diş ipi kullanmak artıkların oluşturduğu ağız kokusunu da önlemektedir. Ağız bakım suyu da yine diş ipi gibi fırçanın ulaşamadığı bölgelerdeki bakterileri ve mikropları öldürmek için kullanılır. Düzenli olarak ağızda çalkalamak uzun süreli bir etki bırakacaktır.

Ağız hijyeni nasıl sağlanır, detaylarıyla yukarıda bahsettik. Fakat bazı diş problemleri için yeterli olmayacaktır. Oluşabilecek hastalıklara karşı düzenli olarak diş hekimine muayene olmayı aksatmamak gerekmektedir