Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Çürük Tedavisi Nasıl Yapılır | Dentbalat

Çürük Tedavisi Nasıl Yapılır?


Çürük Tedavisi Nasıl Yapılır?


Diş çürüğü, dişlerde oluşan asit diş etinden uzaklaştırılmadığı taktirde zamanla diş minesine işler ve çürükler ortaya çıkmaya başlar. Diş çürüğü olduğu durumlarda hastaya genelde dolgu tedavisi uygulanır. Çürük durumuna göre dolgu tedavisinin yanı sıra kanal tedavisi de uygulanabilir. Kanal tedavisine geçmeden önce dolgu tedavisi uygulanır çünkü diş sinirlerinin yok edilmemesi açısından bu tedavi yöntemi daha sağlıklıdır.

Dolgu tedavisinin etki etmediği noktada kanal tedavisi yöntemi uygulanır. Bu tedavide diş sinirleri alınarak ortaya çıkacak ağrının önüne geçilir. Pek çok diş hekimi de öncelikli olarak dolgu tedavisini tercih eder. Dolgu dişte durmuyorsa, sürekli düşüyor ve ağrıyı dindirmiyorsa o durumda kanal tedavisine geçilir.

Diş Dolgusu Neden Düşer?

Çok farklı sebeplerden ötürü diş dolgusu düşebilir. Öncelikle dolgu üzerinde sert cisim çiğnendiği zamanlarda dolgu kırılabilir. Dolgunun yapılması aşamasında da dolgu ile diş arasında tükürük girmemesi de çok önemlidir. Bu durumda dolgu yeteri kadar etki etmez ve ilk çiğnemede düşer. Bu durumda derhal diş hekimine giderek gerekli müdahaleyi yaptırmak gerekir.

İlgili Video : Çocuklarda Görülen Diş Çürüklerinin Nedenleri

Çürük Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çürük tedavisinde uygulanan tedavi yöntemine göre tedbir alınmalıdır. Eğer dolgu yapıldıysa ilk etapta dişleri fırçalarken sert hareket yapmamak gerekir. Sert kabukları ayıklamaya çalışılmamalı, mümkün olduğunda aşırı sıcak ya da aşırı soğuk gıdalar tüketilmemelidir. Doğal dişlere zarar veren her şey çürük tedavi sonrasında da zararlıdır.

Diş çürüğü tedavisinde uygulanan yöntem kanal tedavisi ise yine sıcak soğuk gıdalardan uzak durmak gerekir. Bununla birlikte belli periyotlarda diş hekimine kontrole gitmeli ve çürüğün durumunu kontrol ettirmek gerekir. Düzenli olarak dişler fırçalanır ve diş ile bir şeyler kırma ya da açma hareketlerine girişilmezse uzun ömürlü bir tedavi uygulanmış olur.