Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Çocuklarda Görülen Diş Çürüklerinin Nedenleri

Çocuklarda Görülen Diş Çürüklerinin Nedenleri


Çocuklarda Görülen Diş Çürüklerinin Nedenleri


Çocuklar diş çürüğü açısından en riskli grup arasında yer alır. Gerekli tedbir alınmazsa ilerleyen safhalarda erken diş kaybı görülebilir. Özellikle 2-6 yaş arası çocuklarda diş çürüğü görülmesinin pek çok sebebi vardır. Çocuklarda diş çürüğü sebepleri ve risk grubu çocuklar şu şekilde gösterilebilir;

  • Çocukların ailesinde diş çürümesi varsa genetik olabilir
  • Özel sağlık durumu olan çocuklar, özellikle bağışıklık sistemi düşük olanlar
  • Beslenme durumu sağlıksız olan çocuklar, özellikle abur cubur ile beslenen çocuklar
  • Şeker oranı yüksek olan besinler ile beslenen çocuklar
  • Prematüre olarak doğan çocuklar
  • Diş minesinde sert doku bulunan çocuklar
  • İçme suyunu klorlu olarak tüketen çocuklar

Görüldüğü üzere çocuklarda diş çürüğü görülmesinin pek çok farklı sebebi vardır. Önemli olan ebeveynlerin bu konuda gereken tedbiri alması ve çocuklarının diş sağlığına daha fazla önem vermeleri gerektiğidir.

Çocuklarda Diş Çürüğü İçin Alınacak Önlemler

Çocuklarda diş çürüğünün önlenebilmesi için ailelerin birtakım tedbirleri alması gerekir. Öncelikle çocuğa diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve sabah akşam olmak üzere günde en az 2 defa dişlerinin fırçalanmasını sağlamak gerekir. Çocuklara diş fırçası alırken de dikkatli olmalı ve yumuşak yapılı diş fırçalarını tercih etmek gerekir.

Bebeğin daha ilk dişi çıktığında bakımının çok iyi yapılması, fırçalanamıyorsa karbonat ve gazlı bezle düzenli olarak temizlemek gerekir. Aileler çocuklarının asitli ve şekerli gıdalardan uzak durmasını sağlamalıdır. Şeker, çikolata ve asitli içecekler çocukların diş yapısını daha kötü yapacaktır. Eğer çocuğun dişinde lekelenme ya da çürük başlangıcı görülürse geç kalmadan çocuk diş hekimine göstermek gerekir.

İlgili Haber : Ortodonti Tedavisi Hangi Yaşlarda Uygulanır

Erken Müdahale

Çocuklarda çürük başlangıcı olsa bile uzman hekim tarafından yardım alınırsa ufak tedaviler ile sorun ortadan kalkacaktır. Bunun için erken tedavinin büyük önemi vardır.