Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Taşı Temizliği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler | Dent Balat

Diş Taşı Temizliği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Diş Taşı Temizliği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Diş taşı temizliği sık aralıklarla yapılmalıdır aksi taktirde pek çok sorun ortaya çıkabilir. Diş fırçalama işlemi sonrası diş taşları temizlenmelidir. Gereken özenli temizlik sağlanmazsa diş taşları zamanla diş çürümesi, diş eti çekilmesi ve zamanla çekilme gibi durumlar meydana gelebilir. Diş ipleri sayesinde siz de diş taşlarını uzaklaştırıp diş eti sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ancak diş taşı temizliği sonrası birtakım unsurlara dikkat etmek gerekir. Bunları şöyle sıralamak mümkündür;

  • Diş taşı temizliği sonrası 2 saat boyunca sigara içilmemeli ve alkol tüketilmemelidir.
  • Diş taşı temizliği sonrasında bir gün boyunca sıcak ve soğuk içecek ile soğuk gıdalar tüketilmemelidir.
  • Temizleme işlemi sonrası diş fırçalama işlemi de ihmal edilmemelidir.
  • Düzenli olarak 6 ay boyunca diş hekimine kontrolüne gitmek gerekir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Diş  taşı temizliği diş ipi sayesinde yapılır. Diş ipi en az 30 cm olmalı ve parmaklara doğru biçimde sarılmalıdır. İp C harfine bürünerek o şekilde temizlik tamamlanmalıdır. Sonrasında diş ipi aşağı yukarı hareket ettirilerek taşlar temizlenmelidir. Ancak bu işlem yapılırken ip koparılmamalı ve diş etleri zorlanmamalıdır. Aksi taktirde diş etlerinde kanama görülebilir. İlgili Video:  Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Tüm dişlerin arası diş ipi ile temizlenmelidir. Boşluk bırakmamalı ve diş taşları temizlendikten sonra mümkün olduğunca tuzlu ılık su ile gargara yapılarak bakteriler ağızdan uzaklaştırılmalıdır.

Diş Taşı Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Diş taşı temizliği mümkün olduğunca haftada bir kez yapılmalıdır. 6 ayda bir de uzman diş hekimine gidip özel materyaller yardımı ile temizlenmelidir. Aksi taktirde evde tek yapılan diş taşı temizliği yeterli değildir. Var olan bir diş eti hastalığı mevcutsa eğer 3 ayda bir diş hekimine gitmek daha doğru olacaktır.