Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır | Dent Balat

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?


Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?


Diş eti sorunları diş üzerinde ve diş bölgesinde çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Diş eti sorunları da genel olarak diş bölgesinde oluşan plaklar yüzünden meydana gelir. Diş eti plaklarının yok olması için yapılacak en etkili yöntem dişlerin günde en az 2 sefer fırçalanmasıdır. Fakat bazen dişlerin günde iki sefer fırçalanması da yeterli olmaz ve diş taşları oluşabilir. İlgili Video: Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş taşının diş bölgesinden uzaklaştırılması için öncelikle diş taşından haberdar olmak gerekir. Diş taşı yiyecek, içecek ve tükürük salgısı sonucu oluşan birikimlerdir. Diş taşı temizliği için genelde diş ipi tavsiye edilir. Dişler fırçalandıktan sonra diş ipi kullanarak diş plaklarını bölgeden uzaklaştırmak mümkündür. Fakat diş taşı temizliğinin başarılı olarak gerçekleşmesi için diş ipini kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır.

Diş İpi Kullanımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Diş ipinin ortalama 30 cm uzunlukta olması ve doğru olarak parmaklara sarılması gerekir.
  • Diş ipinin C harfine benzer bir şekilde tutulması gerekir.
  • Diş ipini hareket ettirirken dişleri zorlamamalı ve ipin kopmamasına dikkat etmek gerekir.
  • Diş ipi ile yapılan işlem tüm dişlere uygulanması gerekir.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diş taşı temizliği sonrası en az 2 saat bir şey yenmemeli ve içilmemelidir. İşlem sonrası bir gün boyunca aşırı sıcak ya da soğuk içeceklerden uzak durmak gerekir. İşlem sonrasında dişlerde sızlama ya da ağrı oluşursa ağrı kesici ilaç kullanılabilir. Diş taşı temizliğinin daha etkili olması için ılık su ile bir miktar tuz karıştırılarak gargara yapılabilir. Son olarak diş taşı temizliği sonrası 6 ay boyunca diş hekimi kontrollerini aksatmamak gerekir. En az 6 ayda bir diş hekimine rutin kontrole gitmek gerekir.