Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Eti Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri | Dent Balat

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri


Diş Eti Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri


Diş Eti Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Diş eti hastalıklarını peridontoloji bölümü inceler. Diş ve diş bölgesinde oluşan hastalıklar, sert ve yumuşak dokuların sağlığını kontrol ederek peridontoloji tarafından bir hastalık varsa gereken tedavi yöntemi uygulanır. Her bireyde diş eti bölgesinde yumuşak plak birikimi görülür. Bu plaklar diş ipi ya da diş fırçası gibi ürünler ile uzaklaştırılmazsa zararlı bakteriler günden güne artış gösterir. Yumuşak diş plakları zamanla diş taşına dönüşür ve bu da diş etlerine daha fazla zarar verir. 

Diş eti hastalıkları diş etlerinde oluşan iltihaplardan dolayı kaynaklanır. Doğru tedavi uygulanmazsa zamanla çene kemiğinde erime, dişlerde dökülme ve çürüklere neden olur. Hastalıkla beraber diş etleri şişer, kanama yapar ve diş etlerinde çekilme görülür. Böyle durumlarda diş boylarında uzama, dişlerin yer değiştirmesi ve ağız kokusu görülen semptomlar arasında yer alır. Diş eti hastalıklarında iltihap asıl sebep olsa da sigara kullanımı ve diyabet gibi kalıtsal hastalıklar da diş eti hastalıklarına sebep olabilir. 

Diş Eti Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş eti hastalıklarında uygulanan tedavilerin arasında ilk olarak diş hekiminin özel aletler ile plakların uzaklaştırılması yer alır. Ancak diş etinde kemik erimesi, çekilme gibi etkenler mevcutsa lokal anestezi ile gereken müdahale yapılmalıdır. Diş etlerinde büyüme varsa lazer yöntemiyle ağrısız, kanamasız ve dikişsiz bir şekilde gereken işlem yapılarak diş eski haline geri döndürülür.  İlgili Video:  Diş Etleri Neden Kanar?

Tüm tedavi uygulandıktan sonra diş eti hastalıklarının bir daha oluşmaması açısından 3 ya da 6 aylık periyotlarda kontroller sağlanır. Ne sıklıkta periyodik kontrole gitmeniz gerektiğine hekiminiz sahip olduğunuz hastalığa göre karar verecektir. Yine de diş etlerinde yeniden bir hastalık oluşmaması bakımından periyodik bakım 6 ayı geçmemelidir.