Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Apsesi Tedavisi | Dent Balat

Diş Apsesi Tedavisi


Diş Apsesi Tedavisi


Diş apsesi zaman zaman herkeste görülebilir. Apsenin oluşmaması için alınacak çok fazla tedbir yoktur fakat oluşumundan sonra erken tedavi edilmesi için bir an önce diş hekiminden destek almak gerekir. Diş apsesi oluştuğu zaman öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanarak iltihabın yok olması sağlanır. İlacın etki etmediği durumda iltihap iğne yardımıyla akıtılır ve diş eti bölgesi hekim tarafından temizlenir. Bu işlemin amacı iltihabın tekrar oluşmasını önlemektir.

İlerlemiş bir diş apsesi varsa ve hiçbir tedavi yanıt vermiyorsa kanal tedavisine başvurulur. Bu sayede diş eti sinirleri alınarak diş apsesinin diğer bölgelere yayılması önlenir. Öyle ki apse çok hızlı yayılır ve vücudun diğer bölgelerine de hasar verebilir. Kanal tedavisi sonrasında apse hala yok olmadıysa diş mecburen çekilir ve çekilen dişin yerine implant tedavisi uygulanır. İltihap akıtılmadan diş çekimi gerçekleşmez, aksi taktirde çekim esnasında iltihap istemsiz olarak ağız bölgesine bulaşabilir.

Diş Apsesi Bulaşıcı mıdır?

Diş apsesi kolay kolay başka kişilere yayılmaz. Bunun için aynı kaşığı ve bardağı kullanma gibi eylemlerde bulunmak gerekir ki bu tür hareketler normal zamanda bile sağlığa zararlıdır. Ancak apse vücut içinde çok hızlı yayılır. Ağız bölgesinden başlayarak vücudun farklı bölgelerine hatta kemiklere dahi yayılabilir. Bu durumda daha büyük risk oluşur, tedavi süresi uzar. Diş apsesi görülmesi durumunda bir an önce diş hekimine gidip erken tedavi olmak son derece önemlidir. İlgili Video: Diş Apsesi Nedir

Diş apsesi pek çok semptoma yol açar. İltihabın çıktığı dişte şiddetli ağrı, sızlama, hassasiyet, sıcak soğuk besinlere karşı sızlama, tat kaybı ve ağız yaraları apsenin sebep olduğu semptomlar arasında yer alır. Her geçen gün ağrı ile birlikte görülen şikayetler de artış gösterecektir. Bu sebepten dolayı erken tedavinin apse durumunda büyük önemi vardır.