Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Apsesi Nedir | Dentbalat

Diş Apsesi Nedir?


Diş Apsesi Nedir?


Diş apsesi, ortaya çıkan bir bakteri sonucu diş etinde oluşan irin birikme durumudur. Diş apsesinde en çok görülen şikayet şiddetli diş ağrısı ve sızlamasıdır. Apse bölgesinde ortaya çıkan ağrı genelde ansızın başlar ve gittikçe daha da ilerler. Diğer semptomlar arasında diş etinde hassasiyet, tat alamama veya diş etinde şişme gibi belirtiler vardır.

Diş Apsesi Sağlığa Zararlı mıdır?

Diş apsesi gerek diş sağlığı gerekse vücut sağlığı açısından büyük risk içerir. Apse zamanında tedavi edilmezse eğer diş etleri başta olmak üzere vücudun farklı bölgelerine yayılarak çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Diş apsesinin hayati tehlikesi yoktur fakat pek çok sağlık problemine yol açabilir. Örneğin bakteri kemik bölgelerine yayılabilir ve ateş, bulantı, eklem ağrıları gibi sorunlar meydana gelebilir. Apse kan yoluyla ilerleyeceği için ciddi semptomlar oluşturabilir. Nadir de olsa yutma zorluğu ve nefes darlığına yol açar ve bu durumda acil müdahalede bulunmak gerekir.

İlgili Video : Ortodonti Tedavi Fiyatları

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş apsesi tedavisi genelde antibiyotik ilaç kullanımı ile başlar ve kanal tedavisi ile devam eder. Çok ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Hiçbir tedavinin etki etmediği noktada diş çekilir ve yerine implant tedavisi uygulanır. Eğer apse diş etinde oluştuysa öncelikle diş eti temizlenerek iltihap dışarı akıtılır. Apsenin yeniden oluşmaması için diş bölgesi temizlenir.

Diş apsesi kendini damakta şişlik olarak gösterir. Böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız geç kalmadan diş hekimine muayene olmanız gerekir. Ne kadar erken tedavi edilirse o kadar hızlı sonuç elde edilir. Ancak tedavi aksatıldığı taktirde ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Siz de diş etinizde apse oluşumundan endişe ediyorsanız eğer en yakın diş hekimine gidebilirsiniz.