Ahmet Yasevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Kist Ameliyatları | Diş Kisti Ameliyatı
Kist Ameliyatları
Kist Ameliyatları

Kist Ameliyatları

İçi su dolu kesecikler olarak gösterebileceğimiz kistler, vücudumuzun farklı bölgelerinde ve farklı boyutlarda ortaya çıkabilir. Özellikle son dönemlerde çene kisti problemleri yaşayan hastalar için  geliştirilen özel tedavi metotları ile bu sorunlardan kısa sürede kurtulmak mümkün hale geldi. Kist oluşumunun başlaması ile belirlenemeyen kistler ne yazık ki, kişiyi rahatsız etmesi ile fark ediliyor. Çok ilerlemiş durumlarda çene yapısına da zarar verdiği görülen kistlerin tedacvisi için belirtilerin görülmesi ile birlikte en kısa sürede alanında uzman doktora görünmekte yarar vardır.

Çene Kist Belirtileri Nelerdir?

Farklı şekillerde kendini gösteren kistler, ağrı oluşumu, enfeksyon, çene bölgesinde oluşan şişlik, alt dudakta ya da üst dudakta halsizlik hali, dişlerde sallantı hissiyatının başlaması çene kistlerinde görünen başlıca belirtilerdir. Bu gibi durumlarla karşılaşılması durumunda hemen müdahale edilerek gerekli tedavi sürecinin başlatılması gerekiyor.

Çene Kist Ameliyatları nelerdir?

Tüm ameliyat türlerinin tek amacı vardır o da kist içindeki sıvıyı boşaltmaktır. Kistin içinde ki sıvı çevreye verdiği hasarların artmasına neden olacaktır.  Bazen kistler diş ile birlikte çıkarılmak zorunda kalınabilir. Küçük kistlerin tedavisi büyük kistlere göre daha kolaydır. Çene kemiği protezleri ve diş implantları gibi birçok çene kisti ameliyatı vardır.

Çene kisti tedavisi cerrahi operasyonu ile kısa sürede kist probleminden kurtulmak mümkündür. Enükleasyon cerrahi müdahalesi sonrasında kistin tek parça olarak çıkarılır. Bu da hastanın daha az operasyondan etkilenmesine olanak sunar. Kistin parçalanarak çıkarılması, kistin tekrar başlamasına neden olabileceği için günümüzde kistin tek parça halinde çıkarılması uzmanlar tarafından tercih ediliyor.

Tedavi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi sürecine karar veren hasta öncelikle bu konuda güvenilir cerrah seçimine dikkat etmesi gerekiyor. Ameliyat öncesinde klinik bulgular, radyografik bulgular, histopatolojik bulgular ve kistlerin belirlenmesi sonrası uygun ameliyat seçeneği ile hastanın bu durumdan kurtulması amaçlanarak yapılan ameliyattır. Günümüzde ileri teknolojik imkanlardan yararlanılarak yapılan operasyonlar öncesi, operasyon sırasında ve sonrasında mutlaka uzmanınız ile detaylı görüşme gerçekleştirerek ameliyata başlamanızda fayda vardır. Hasta ile uzman arasında güven ve ilişki operasyonun daha başarılı geçmesine olanak sunar.