Ahmet Yasevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Gömülü Diş Ameliyatları | Gömülü Diş Çekimi
Gömülü Diş Ameliyatları
Gömülü Diş Ameliyatları

Gömülü Diş Ameliyatları

Ağızdan çıkma vakti gelmesine rağmen farklı nedenlerden dolayı dışarı çıkamayan diş gömüş diş olarak kabul edilir. Tamamı çene kemiğinin içerisinde kalan gömülü dişler uzun süre kişiyi rahatsız etmese de belli bir süre sonra damağa baskı yağacağından dolayı mutlaka ağrıya neden olacaktır. Dişin gömülü kalmasının birçok nedeni vardır.

Gömülü Diş Tedavisi Hangi Durumda Başlatılır

Gömülü dişler hastayı hangi durumda rahatsız ettiğine bakarak tedavi süreci başlatılır. Eğer hasta estetiği ve fonksiyonunu etkileyecek şikayetlerle doktora geldi ise mutlaka ortodontik açıdan değerlendirilmeli ve mümkünse ortodontik tedaviyle yerine getirilmelidir. Bu sayede gömülü dişin eksikliğinden kaynaklanan estetik ve fonksiyonel problem ortadan kalkarken, gömülü dişin yaratabileceği olası zararlar da ortadan kalkmış olur.

Gömülü Diş Ameliyatı Ve Uzman Seçimi

Farklı yöntemler kullanılarak gerçekleşen gömülü diş ameliyatı uzman tarafından dikkatli bir şekilde yapılır. Özellikle gömülü dişin farklı şekillerde ve durumlarda hastayı rahatsız etmesi sonrasında gerekli kontrol ve incelemeler yapılmak sureti ile gömülü diş ameliyatında nasıl bir yol izleneceği belirlenir. Hastanın acı çekmemesi için lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilen operasyon acısız ve ağrısız şekilde tamamlanır. Gömülü dişin konumu ve durumu ameliyatın kısa ya da uzun süreceğini belirleyen etkenler arasında gösterilmektedir.

Gömülü diş ortodontik olarak öncelikle hareket ettirilmesi sağlanır. Eğer bulunduğu konum ve durum hareket etmesini engelliyorsa mutlaka, alternatif tedaviler düşünür. Dişin cerrahi yöntemle çekilmesi ya da uzman takibi ve kontrolü ile yerinde bırakılması olabilir. Günümüzde gömülü dişin konumu ve durumu ileri teknolojik imkanlardan yararlanılarak başarılı şekilde gerçekleşiyor. Siz de bu gömülü diş şikayetleri nedeni ile doktora gittiğinizde uygun cerrahi müdahale sonrasında ağrı ve çeşitli şikayetlerinizden kurtularak gündelik hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.