Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Çene Kisti Nedir | Çene Kisti Tedavisi | Dentbalat
Çene Kisti Nedir
Çene Kisti Nedir

Çene Kisti Nedir

27 Şubat 2020, 17:22

Diş yapısı içerisinde çeşitli bakteriler bulunuyor. Mikroskop ile görülebilecek kadar küçük olan bu bakteriler; günün her saatinde ağzımızda bulunabiliyor. Ağız içinde oluşan bakterilerin, belirli bir oranı vardır. Eğer ki sayıca fazla ise, bu durum ağız yapısına zarar vermeye başlar. Küçük mikroorganizmalar, bulundukları ağız içini işgal eder. Ağız içerisinde çeşitli yaralar ve şişlikler oluşmaya başlar.

 

Bu durum bir süre sonra, hastaya rahatsızlık verir. Tıbbi literatür içerisinde, bu hastalık çene kisti olarak isimlendiriliyor. Deri tabakasının çeşitli mikroorganizmalar tarafından satılmasıdır. Çene kistleri genellikle erken fark edildiğinde iyi sonuçlar elde edilir. Çünkü fark edildiğinde hastalık iyi huylu bir vaka olarak ilerlemektedir. Erken teşhis, kişinin hayatını kazandırır. Teşhis sonrası gerekli tetkikler yapılır ve önlemler alınır.

 

Çene Kisti ve Operasyon

 

Hastaya yapılan tetkikler sonrası uzman hekim tarafından sonuçlar incelenir. Sonuçlar incelendikten sonra bir değerlendirme tablosu çıkarılır. Tabloya bağlı olarak hastaya, kanal tedavisi uygulanır. Tedavi öncesi anestezi ile diş eti uyuşturulur. Hastanın acı hissetmemesi için uyuştuğundan emin olunduktan sonra ameliyata başlanır.

 

Ameliyat sırasında ağrısız bir şekilde kist yerinden alınır. Kiste ulaşmak, hastalığın geçmesi için önemli bir adımdır. Diş etinin altındaki kemik de biraz kaldırılarak, kist temizleme işlemi son bulur. Yerinden çıkarılan kist atılmaz. Kistin türünü öğrenmek için patoloji laboratuvarına gönderilir.

 

Çene Kisti İçin Önlem

 

Çene kisti, ağız bakımının yeterli bir şekilde yapılmamasından kaynaklanabilir. Ağız içinde bulunan deri, bakteri nedeni ile mevcut görevini yerine getiremez. Devamlı sigara içen bir insan, ağız sağlığına gerekli özen ve dikkati vermiyordur. Çünkü sigaranın içerisinde bol miktarda nikotin bulunuyor. Nikotin alan bir insanın dişleri sararmaya başlar.

 

Diş etleri ise gün içerisinde kanamaya devam eder. Oldukça doğal besinler tüketilmelidir. Diş eti sağlığına katkısı olan; peynir, süt, yoğurt gibi protein kaynaklı besinler temel gıda olmalıdır. Günde üç defa dişler fırçalanmalı ve fırçalarken yumuşak uçlu diş fırçası tercih edilmelidir. Yumuşak diş fırçaları, diş eti kanamalarını ve şişmelerini önler.

 

Çene Kisti ve Görünümü

 

Çene kisti erken teşhis edildiğinde, yerinden kolay bir operasyon sonucu alınabilir. Fakat ameliyat sonrasında doktorun önerdiği ve reçete ettiği ilaçlar mutlaka düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi taktirde ağız bakımına aynı şekilde özen gösterilmez ise hastalığın tekrar etmesi olasıdır. Ağızda daha büyük yaralar ve şişlikler oluşabilir.

 

Bu şiş ve yaralar kişinin yemek yemesini, konuşmamasını önemli derecede etkiler. Ayrıca görsel açıdan, aynaya bakan bir kişi kendisini psikolojik anlamda kötü hissedebilir. Hem biyolojik hem de psikolojik yaralanmaların meydana gelmemesi adına; gerekli tedbirler kişi tarafından alınmalıdır. Çünkü sağlık ihmale gelmez ve erken teşhis her zaman için hayat kurtarır. Bunun bilincinde ilerleyerek; ağız sağlığı açısından birçok insan gerekli tetkik ve testleri yaptırmalıdır. Alınan test sonuçları ise; uzman hekim tarafından yorumlanmalıdır.

 

Çene Kisti Çeşitleri

 

Kist; insan vücudundaki kemik ya da yumuşak dokuda oluşan etrafı doku kaplı boşluklara verilen isimdir. Kistler çıktığı bölgede yavaş yavaş büyüme kat ederler. Vücudumuzda herhangi bir yerde çıkabilen kistler çene bölgesinde de çıkabilir. Özellikle ağız içinde sıklıkla karşılaşır ve patolojik bir etken olma ihtimali yüksektir. Çene kistleri kök ucu kisti, dentigeröz kistler ve nazopalatin kistler olmak üzere üç grupta incelenir. Her biri de nadir olarak görülür.

 

Çene kistlerinin ana sebebi daha çok dişlerden kaynaklıyken bir kısmı da ağız içerisindeki yumuşak dokulardan kaynaklı da olabilir. Çene kisti her kistte olduğu gibi iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. İlk etapta iyi huylu gibi görünse de ilerleyen zamanlarda kötü huylu olabilir ve bu da çene kaslarına ciddi manada hasar verebilir. Bunun için çene kistlerinin patolojik açıdan değerlendirilmesi gerekir.

 

Çene Kistleri Nasıl Gelişir?

 

Çene kistleri oldukça sinsi bir şekilde ilerler ve ilk etapta hiçbir belirti vermeyecek kadar küçüktürler. Buna rağmen ciddi sorunlara yol açabilmektedirler. Çene kistleri genellikle hiçbir ağrıya neden olmaz ve genelde ele gelen küçük şişlikler ile kendini belli ederler. Zaman zaman bu kistler arada bir ağrı yapabilir. Bu ağrı da akla ilk olarak enfeksiyon hastalığını getirir.

 

Bazı çene kistleri ise ağız içinde oluşur ve tükürük bezleri sebebiyle zaman zaman kendini gösterirler ve genelde küçülüp büyüyen şişlikler şeklinde baş gösterir. Çene kisti sahibi olan kişilerde genel olarak sıklıkla ağız ve diş problemleri yaşanmaktadır.

 

Çene Kisti Nelere Yol Açar?

 

Çene kisti, ilk etapta belirti göstermediği için ancak ağız film sonucu ile kendini belli eder. Çene kisti ilerledikçe ağız bölgesinde şişlik, kızarıklık ve çene ağrısı ile baş gösterir. Kist oluştuğu bölgede bazı durumlarda sinir sıkışmasına da yol açmaktadır. Hatta bazı durumlarda çene kemiklerinin kırılmasına bile sebebiyet vermektedir. Bu nedenle en ufak bir şüphede derhal bir diş hekimi ya da çene uzmanı ile görüşmek gerekir.

 

Çene Kistinin Tedavisi Nedir?

 

Çene kisti de diğer kist türleri gibi operasyon gerektirmektedir. Çene kistine müdahale ederken genelde iki yöntem kullanılır; birinci yöntem kisti olduğu bölgeden direkt olarak çıkarmak iken ikinci yöntem ise kistin üstünü açıp büyümesini takip etmektir. Her iki durumda da cerrahi işlem gerekmektedir.

 

Operasyon sonrası kistin çıkarıldığı yer kendini onarır ve böylece oluşan yara izi yok olmuş olur. Oldukça basit bir işlemdir ve bu işlem sayesinde pek çok kişi çene kistinden kurtularak kansere ilerlemesine engel olmaktadır.

 

Çene Kisti Belirtileri

 

Çene kisti oluşurken başlangıçta hiçbir belirti vermez ve sonrasında küçük şişlik şeklinde elinize gelir. Bu şişlikler zamanla alt dudakta uyuşukluğa sebep olmaktadır. Bununla birlikte yüz bölgesinde de şişlikler meydana gelebilir.

 

Diş yapısı içerisinde çeşitli bakteriler bulunuyor. Mikroskop ile görülebilecek kadar küçük olan bu bakteriler; günün her saatinde ağzımızda bulunabiliyor. Ağız içinde oluşan bakterilerin, belirli bir oranı vardır.