Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş İpi Nasıl Kullanılır | Dent Balat Bursa Diş Kliniği
Diş İpi Nasıl Kullanılır
Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş İpi Nasıl Kullanılır

04 Ağustos 2020, 14:28

Diş ipi nasıl kullanılır? Siz de merak ediyorsanız, bu yazımızda sizler için diş sağlığı için oldukça önemli bir konumda yer alan diş ipi kullanımı hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Diş ipi, eğer doğru kullanılırsa diş fırçasının ulaşamayacağı yerlerde bulunan plak ve yiyecek atıklarını kolayca çıkarabilir.

 

Bu nedenle diş ipi, dişler arasında kalan plakların çıkarılmasında ve bunun yanında diş ve diş eti sağlığında oldukça büyük bir öneme sahiptir.

 

Dişlerin arasında kalan plaklar ve yiyecek artıkları zamanla birikme gösterir ve bu durum diş çürümelerine ve dişeti hastalığı gibi istenmedik sorunlara yol açar. Böyle bir durumda ise yapılması gereken diş ipi ile dişler arasında biriken plakların temizlenmesidir.

 

Ancak diş ve diş eti sağlığı için sadece diş ipi kullanmak yeterli olmaz. Aynı zamanda diş ipinin doğru bir şekilde kullanılması gerekir.

 

Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır?

 

Dişleriniz arasında biriken plak ve yiyecek artıklarını temizlemek için diş ipi kullanmanız faydalı olacaktır. Ancak öncelikle diş ipinin nasıl kullanılmasını gerektiğini öğrenmek ve bunun ardından doğru bir uygulama yapmak gerekir. Sizler de diş ipi ile maksimum fayda sağlamak adına aşağıda yer alan yöntemleri dikkatli ve eksiksiz bir şekilde uygulayabilirsiniz.

 

  • Öncelikle yaklaşık olarak 40 cm kadar diş ipini alın. Daha sonra diş ipinin büyük bir kısmını orta parmaklarınıza sarın. Diş ipinin 4 – 5 cm kadar bir kısmını kullanmak için açıkta bırakmanız yeterli olur.
  • Daha sonra işaret ve baş parmaklarınız arasında diş ipini gerin ve yavaş hareketler ile dişlerinizin arasına geçirin.
  • Diş ipi ile dişleriniz arasında uygulama yaparken çok fazla sert hareketlerde bulunmadan yukarı ve aşağı olacak şekilde diş ipini ileri ve geri çekin.
  • Bu uygulamayı tüm dişleriniz arasında nazikçe yapmaya özen gösterin. Ayrıca uygulama sırasında diş ipinin dişeti çizgisini tam olarak geçtiğinden emin olun.
  • Bunların yanı sıra diş ipini çok fazla zorlamayın. Çünkü çok fazla zorlamanız halinde dişeti dokusunu kesebilir ya da dokuyu ciddi oranda zedeleyebilirsiniz.
  • Diğer yandan dişler arasında geçiş yaparken diş ipinin temiz olan kısımlarını kullanmaya özen gösterin.
  • Dişler arasında diş ipini çıkarırken direkt olarak yukarı hareketler ile değil, uygulama sırasında ileri ve geri olacak şekilde yaptığınız hareketler ile diş ipini çıkarın.

 

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

 

Günümüzde kullanılan 2 tip diş ipi bulunur. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

  • Naylon (birden çok filamanlı) diş ipi
  • PTFE (tek filamanlı) diş ipi

 

Diş ipi çeşitlerinden naylon diş ipi, mumlu ya da mumsuz olacak şekilde farklı aromalar ile satışa sunulur. Naylon diş ipi, birden fazla telden meydana gelir ve bu nedenle genelde araları çok sık olan dişlerde aşınma ya da yıpranma gösterebilir.

 

PTFE tek flamanlı diş ipi ise naylon diş iplerine göre daha pahalıdır. Ancak araları sık olan dişlerde kullanılırken kolay kayar ve bunun yanında aşınma ya da yıpranmalara karşı direnç gösterir. Bu nedenle kullanıcılar tarafından daha çok tercih edildiğini söylemek doğru olur.

 

Diğer yandan her iki diş ipi de doğru kullanıldığında dişler arasında biriken plak ya da yiyecek kalıntılarını istenen bir şekilde temizleyebilir. Diş ipi kullanımında istenen sonuçlar elde etmek adına öncelikli koşul dip ipinin çeşidinden çok doğru kullanılması olur.

 

Sizler de diş ve diş etiği sağlığı için diş ipini doğru kullanmaya özen göstermeli ve her gün iki kez dişlerinizi fırçalamanızın yanında belirli sıklıklarda diş ipi kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

 

Dişlerin arasında kalan plaklar ve yiyecek artıkları zamanla birikme gösterir ve bu durum diş çürümelerine ve dişeti hastalığı gibi istenmedik sorunlara yol açar.