Ahmet Yesevi Mh. Piknik Cd. No:48 D-A Balat / Nilüfer / Bursa
youtube icon
Diş Eti İltihabı | Diş Eti İltihabı Nedenleri Nelerdir
Diş Eti İltihabı
Diş Eti İltihabı

Diş Eti İltihabı

09 Eylül 2020, 11:44

Diş eti iltihabı ağız ve diş bakımına gerektiği kadar özen gösterilmemesi sonucunda ortaya çıkar. Yetersiz beslenme ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak diş etlerinde meydana gelen birçok enfeksiyon diş eti iltihabına neden olan etmenler arasında yer alır. Diğer adıyla gingivitis olarak adlandırılan diş eti iltihabı, bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşur. Genelde oluştuğu bölgeye bağlı olarak yemek yeme ve ağzın hareket ettirilmesi sırasında zorluklar yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca iltihabın yoğunluğuna ya da kaynağına göre ağrı yaşanması da muhtemeldir.

 

Diş eti iltihapları çoğu zaman kendiliğinden iyileşir ve ağız hijyeninin sağlanması ile tedavi gerektirmeden yok olur. Ancak iltihabın büyük olması ve ortalama 5 günden fazla sürmesi uzman bir hekime başvurulmasını gerektirir. Çünkü tedavi edilmeyen diş eti iltihapları oldukça ciddi bir durum olarak görülen periodontiteye yani diş kaybına neden olabilir. Böyle bir durumda ise tedavi konusunda hassasiyet göstermek ve bir hekime başvurmak önem arz eder.

 

Diş Eti İltihabı Nedir?

 

Diş eti iltihabı, genel olarak ağızda bakteriyel kaynaklı bir enfeksiyon olarak tanımlanır. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir hastalık olarak karşımıza çıkar ve yetişkinlerde diş kaybına neden olan ciddi sorunlardan biridir. Ağız içerisinde meydana geldiği bölgeye göre hastaya çeşitli zorluklar yaşatır. Bunlar arasında ise;

 

 • Çiğneme
 • Konuşma
 • Yemek yeme sırasında güçlük çekme

 

yer alır. Bu hastalık dişlerin uzun süre fırçalanmaması ve ağız içi bakımına yeteri kadar önem verilmemesi sonucunda oluşur. İltihap oluşumuna rağmen hala ağız bakımına yeteri kadar önem verilmemesi hastalığın ilerlemesine neden olabilir.

 

Bu durumda ise genelde ağızda diş kaybı meydana gelir ve hasta iltihabın oluştuğu bölgedeki dişlerinden birini kaybedebilir. Diş eti iltihabında diş kaybı gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına uzman bir hekime başvurmak ve bir an önce tedavi sürecine dahil olmak gerekir. Aksi taktirde iltihap kaynaklı ciddi sorunların ortaya çıkması muhtemeldir.

 

Diş Eti İltihabı Belirtileri Nelerdir?

 

Diş eti iltihabı, genelde basit düzeyde olduğu sıralarda birçok kişi tarafından fark edilmez. Yani herhangi bir belirti göstermese de dişlerde iltihaplanmanın varlığından söz edilmesi mümkündür. Belirtiler ise genelde iltihabın boyutlarının ilerlemesi ile ortaya çıkar. En çok görülen diş eti iltihabı belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

 

 • Diş etlerinde oluşan hassasiyet, şişlik ve kızarıklık
 • Beyaz renkte iltihabi oluşumlar
 • Diş fırçalama ya da diş ipi kullanımı sırasında kanama meydana gelmesi
 • Diş etlerinin çekilmesi
 • Dişlerde sallanma (gevşeklik)
 • Konuşma ya da çiğneme esnasında ağrı hissi
 • Sıcak ya da soğuk besinlerin tüketiminde hassasiyet oluşumu
 • Ağızda koku meydana gelmesi

 

Yukarıda yer alan belirtilerden bir ya da birkaçını yaşamanız halinde uzman bir diş hekimine başvurmanızda yarar vardır. Oluşabilecek daha ciddi sorunlara karşı önlem alınmaması halinde iltihabın bulunduğu bölgede diş kayıpları yaşanabilir.

 

Erken teşhis ve tedavi, diş eti iltihabında diş kaybını önlemek için atılacak önemli adımlardan biridir. Bu nedenle belirtilerin görülmesi halinde hekime danışmayı ihmal etmemek ve bir an önce sorunun neden kaynaklandığının öğrenilmesi ardından tedaviye başlamak gerekir.

 

Diş Eti İltihabı Nedenleri Nelerdir?

 

Dişlere dışarıdan bakıldığında diş etleri dişlere görünenden daha uzak bir noktadan tutunur. Bunun dışında kalan kısım bir cebe benzetilir. Yiyecek artıkları ve plaklar genel olarak bu ceplere yerleşir. Bunlar diş eti iltihabına neden olan başlı etmenlerden biri olarak ön plana çıkar. Ağız bakımının yetersiz olması nedeniyle zamanla sert bir forma bürünen ve adına tartar denen bu oluşumlar diş taşlarına dönüşür.

 

Tartarların bahsetmiş olduğumuz bu ceplere yerleşmesi ise diş eti iltihaplarına neden olur. Açıklamaya çalışmış olduğumuz bu iki durum diş eti iltihaplarının oluşmasında önemli bir konumda yer alır. Bunların dışında ise diş eti iltihaplanmasına neden olan diğer nedenler aşağıdaki gibidir;

 

 • Sigara kullanımı
 • Diyabet (şeker) hastalığı
 • Kortikosteroidler, oral kontraseptifler, kemoterapi ve kalsiyum kanal blokerları gibi ilaçların kullanımı
 • Kırılan dolgular
 • Dişlerde var olan yapısal bozukluklar
 • Hamilelik
 • Genetik faktörler

 

Diş eti iltihabı kontrol altına alınmadığı sürece diş etlerinin ayrılmasına yani diğer adıyla diş etlerinin çekilmesine yol açar. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak içinse ilk olarak dikkat edilmesi gereken dişlerin günde en az 2 kez fırçalanmasıdır.

 

Ayrıca fırçalama sırasında dilin de etkili ve düzenli bir şekilde temizlenmesine özen gösterilmelidir. Tabi her fırçalama sonrasında diş ipi kullanmak da dişler arasındaki besin artıklarının kolayca çıkarılmasında önemli bir konumda yer alır.

 

Diş Eti İltihabı Türleri Nelerdir?

 

Diş eti iltihabı genel olarak 2 farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan birincisi diş eti plağı nedeniyle indüklenen diş eti iltihabındaki plak oluşumu, sistemik etkenler, yetersiz ya da yanlış beslenme ve ilaç kullanımı gibi durumlara bağlı olarak meydana gelen gingivitlerin de içinde yer aldığı gruptur. Plaklar nedeniyle meydana gelmeyen gingival lezyonlar da ikinci türü olarak ön plana çıkar. Bu tür iltihaplarda genellikle bir bakteri, mantar ya da virüs etkili olur.

 

Ayrıca genetik faktörlerden alerjik reaksiyonlara, yara ve takma dişler nedeniyle gelişen ya da nedeninin ne olduğu tam olarak bilinmeyen diş eti iltihapları bu grubun içerisinde yer alır. Diş eti iltihabının tedavisinde etkin bir başarılı elde etmek için türünün de tam olarak belirlenmesi ve bunun ardından tedavi sürecine başlanması gerekir.

 

Diş Eti İltihabı Teşhisi Nasıl Konulur?

 

Dişlerde oluşan hassasiyet, şişlik, iltihap ve ağrı gibi şikayetler sonucunda diş hekimleri yaptıkları fiziki muayene ile hastalığın teşhisini kolaylıkla yapabilir. Bunun yanında diş hakimleri dışında geçmişte geçirilen operasyonlar da değerlendirmeye alınarak teşhis konması mümkün olur. Diş operasyonları, tıbbi geçmiş ve semptomlar bunlar arasında yer alır.

 

Diş hekimleri tarafından yapılan muayeneler sırasında genel olarak diş ve diş etleri üzerinde bazı kontroller gerçekleştirilir. Ayrıca aynı kontroller dil ve ağız içerisinde de yapılır. Ayrıca diş cepleri ve dişler arasında yer alan boşluklar da incelemeye alınır.

 

İnceleme sonucunda derin ceplerin olduğunun fark edilmesi kemik yapısı ve sağlığının da gözden geçirilmesine neden olur. Bunun için röntgen çekilir ve ardından görüntüler üzerinde değerlendirme yapılır.

 

Diş Eti İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Diğer hastalıklarda olduğu gibi diş eti iltihabı hastalığında da erken teşhisin önemi büyüktür. Çünkü erken teşhis tedavide başarı oranını önemli ölçüde artırır. Ayrıca erken teşhis sayesinde diş etinde diğer hastalıkların önüne geçmek ve diş kaybını önlemek de mümkün olur.

 

Diş eti iltihabı tedavisinde öne çıkan yöntemlerden biri profesyonel bir ağız bakımı olarak gösterilir. Bu nedenle diş hekimleri, öncelikle diş ve diş taşı temizleme işlemleri yaparak iltihabın giderilmesi adına ilk adımı atar. Böylece dişlerdeki tartar, plak ve diğer bakteriler ortadan kaldırılır.

 

Bunların yanı sıra diş hekimleri tarafından özel aletler, lazer ya da ultrasonik cihazlar ile yapılan uygulamalar diş eti iltihabının tedavisinde hızlı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. İyileşmeyi hızlandırır ve bunun yanında iltihap sorununun tekrar oluşma riskini de azaltır.

 

Bu işlemlerin ardından ise çeşitli diş restorasyonları yapılır ve aynı zamanda ağız ve diş yapısı ile uyum içerisinde olmayan protezler yapılan uygulamalar ile giderilir.

 

Diş hekimi tarafından gerekli uygulamaların yapılmasının ardından sıra hastanın kendi imkanları ile evde yapması gerekenlere gelir. Hekimler, öncelikle ağız ve diş hijyeni konusunda dikkat edilmesi konusunda hastayı uyarır ve evde yapması gerekenleri anlatır. Bunlar arasında ilk akla gelen her gün dişlerin en az 3 kez fırçalanması ve aynı zamanda diş ipi kullanılmasıdır.

 

Bunun yanında antiseptik ve antiinflamatuar içerikli gargaraların düzenli bir şekilde kullanılması da yine hastalığın iyileşmesine olumlu etkiler sunar. Ayrıca evde yapılacak olan uygulamalar tamamen diş hekimi kontrolünde olmalıdır. Bu yüzden hasta kendi bilgileri doğrultusunda uygulamalarda bulunmamalı ve iyileşme sürecini tehlikeye atmamalıdır.

 

Diş eti iltihabı oldukça ciddi bir hastalık olması nedeniyle ağız ve diş sağlığının gerektiği gibi korunması önemli bir konumda yer alır. Bu nedenle düzenli bir ağız bakımı yapmak, diş kaybına kadar yol açan bu tür bir hastalıkla baş etmenin öncelikli koşulları arasında yer alır.

 

Böyle bir durumda ise ilk olarak yapılması gereken dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanımına özen göstermektir. Bunun yanında ağız bakımında düzenli ve profesyonel bir temizlik yapmak aynı şekilde diş eti iltihabının ortadan kaldırılmasında önemli bir yere sahiptir.

 

Diş eti iltihabı, genel olarak ağızda bakteriyel kaynaklı bir enfeksiyon olarak tanımlanır. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir hastalık olarak karşımıza çıkar ve yetişkinlerde diş kaybına neden olan ciddi sorunlardan biridir.